Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia przedwojennego protestanckiego kościółka

Piotr Polechoński [email protected]
1 października 2005 roku koszalińscy metodyści oficjalnie pożegnali świątynię, która stała w tym miejscu od 1931 roku. Na przełomie  listopada  i grudnia tego samego roku  rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Władze miasta postanowiły rozebrać kościół, bo tędy miała przebiegać druga nitka śródmiejskiej obwodnicy. Druga nitka nie powstała do dziś...
1 października 2005 roku koszalińscy metodyści oficjalnie pożegnali świątynię, która stała w tym miejscu od 1931 roku. Na przełomie listopada i grudnia tego samego roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Władze miasta postanowiły rozebrać kościół, bo tędy miała przebiegać druga nitka śródmiejskiej obwodnicy. Druga nitka nie powstała do dziś... Radek Koleśnik
- Czy to prawda, że w Koszalinie do niedawna stał jeszcze protestancki, przedwojenny kościółek? - zapytała nas jedna z osób, która odwiedziła nasze miasto. To prawda: stał przez 74 lata. Dziś piszemy o tych, co się tutaj modlili.

Alina Jakimowska przyjechała do Koszalina kilka dni temu z Warszawy, do swojej rodziny. Pierwszy raz odwiedziła nasze miasto i pierwszy raz usłyszała o protestanckiej świątyni, która do niedawna stała tuż przy ulicy Zwycięstwa, przy skrzyżowaniu z ulicą Witolda Pileckiego. Sama należy do Kościoła metodystycznego i - jak się dowiedziała - w koszalińskim kościele przez kilkadziesiąt lat także modlili się metodyści. - W Koszalinie zostanę dłużej i chętnie bym w waszej gazecie przeczytała o ich historii. Czy da się to zrobić? - zapytała nas Alina.

Dziś spełniamy prośbę pani Aliny i jak sądzimy wielu koszalinian z zainteresowaniem przeczyta o kościele, którego już nie ma i o ludziach, którzy w nim się modlili.

Początki
Skromny kościółek wybudowany został w 1931 roku. Nie oznacza to jednak, że to właśnie ta data stanowi początek koszalińskiej historii parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Ta zaczęła się dużo wcześniej. W 1864 roku do Koszalina przybył kaznodzieja Herman Ficke z Episkopalnego Kościoła Metodystycznego z Kołobrzegu. I przez pierwsze lata regularnie kursował on pomiędzy tymi dwoma miastami. Z początku było ciężko: brak świątyni powodował, że pionierskie spotkania trzeba było organizować w ramach domowych grup modlitewno-biblijnych. Według zachowanych dokumentów pierwszy pełnoprawny koszaliński metodysta publiczne wyznanie wiary złożył w 1870 roku.
"Kościół Chrystusa"
Następne dziesięciolecia to stopniowe zwiększanie się liczby wiernych i kilkukrotna zmiana miejsca spotkań i nabożeństw. Pomysł budowy kościoła z prawdziwego zdarzenia pojawił się już w 1910 roku. Wówczas jednak uznano, że to jeszcze za wcześnie. Kluczową datą w historii metodystów koszalińskich jest rok 1920. Wtedy zostali oni uznani za w pełni samodzielną parafię i przestali podlegać pod Kołobrzeg.

Dynamiczny rozwój zboru ponownie rozbudził nadzieję na budowę własnego kościoła. Po wielu pertraktacjach, negocjacjach i naradach - 13 kwietnia 1931 roku - koszalińska parafia kupiła działkę przy alei Rogzower (obecnie Zwycięstwa 127). Budowę rozpoczęto 6 lipca 1931 roku, a 20 lipca wmurowano kamień węgielny. Budowniczowie się nie lenili i jeszcze tego samego roku (29 listopada) ksiądz A. Ohlirich ze Szczecina poświęcił świątynię. Kościołowi nadano nazwę Christuskirche - czyli kościół Chrystusa.

Polskie czasy
Kolejne lata to systematyczne rozrastanie się gminy i narastające szaleństwo nazizmu. Pomimo jednak niechęci jaką hitlerowcy żywili do chrześcijaństwa kościół metodystyczny funkcjonował w miarę spokojnie aż do 1945 roku. Po opanowaniu Koszalina przez wojska sowieckie - i późniejszym przekazaniu go w ręce polskie - w historii kościoła zaczął się nowy etap. Niezwykle szybko, bo już 3 lipca 1945 roku, obiekt został przekazany księdzu Wincentemu Adamskiemu, przedstawicielowi polskiego Kościoła Metodystycznego. Kłopoty zaczęły się znacznie później: 1 lipca 1954 roku komunistyczny Urząd do spraw Wyznań odebrał metodystom kościół przy ulicy Zwycięstwa i przekazał go Zjednoczonemu Kościołowi Ewangelicznemu (Zielonoświątkowcy).

Sytuacja zmieniła się nieco dopiero w 1971 roku, gdy władze pozwoliły metodystom użytkować ich dawną świątynię wspólnie z urzędującym tu drugim zborem (została im przyzna tylko jedna trzecia powierzchni kościoła). Taka sytuacja utrzymała się do czasów współczesnych.

Pożegnanie świątyni
Ostatnie dni kościoła przy ulicy Zwycięstwa koniec roku 2005. W skutek planów budowy tędy śródmiejskiej obwodnicy podjęto decyzję o całkowitym zburzeniu świątyni. Wcześniej koszaliński Kościół metodystyczny zawarł z władzami miasta porozumienie. Na jego mocy metodyści przeprowadzili się już do innego obiektu przy ulicy Piłsudskiego. Kościół znikł na początku grudnia. Budowla, która towarzyszyła kilku powojennym, polskim pokoleniom uległa cywilizacyjnym uwarunkowaniom i przestała istnieć. Wcześniej jednak ci wszyscy, którzy chcieli ją pożegnać mogli to zrobić 1 października 2005 roku. Tego dnia, w samo południe, odbyło się uroczyste pożegnanie świątyni.

Kim są metodyści
Metodyści należą do kościoła chrześcijańskiego, który wywodzi się z Kościoła anglikańskiego. Powstał w 1794 roku, a założyli go wierni, którzy nie byli zadowoleni ze zmian, jakim zaczął ulegać anglikanizm. Metodyści mniejszy nacisk kładą na obrzędowość i sztywną liturgię, większy na życie duchowe. W Polsce Kościół metodystyczny liczy około 6 tysięcy wyznawców. W Koszalinie liczba metodystów to około 50 wiernych.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!