Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Sianowa. Rybogryf nad wodą

Joanna Krężelewska [email protected]
Herb Sianowa według Ottona Huppa  (z lewej) Herb Sianowa według Mariana Czernera, "Herby miast województwa koszalińskiego”, Koszalin, 1989 r. (z prawej)
Herb Sianowa według Ottona Huppa (z lewej) Herb Sianowa według Mariana Czernera, "Herby miast województwa koszalińskiego”, Koszalin, 1989 r. (z prawej)
Wywodzi się od herbu rodowego Święców. Jego bohater symbolizuje siłę i zręczność. 12 lat temu otrzymał koronę. To jedyna poważna zmiana w historycznym herbie Sianowa.

Zajrzyjmy do najstarszych opisów Sianowa. Przytaczany w opracowaniu "U stóp Góry Chełmskiej. Szkice do dziejów Sianowa" Ludewig Wilhelm Brüggemann w 1784 roku opisując położenie Sianowa zwraca uwagę na znaczenie rzek: "(...) nad obfitującym w ryby strumieniem, z których jeden, Polnica alno tak zwana Struga Młyńska, całkiem blisko przy mieście wprawia w ruch młyn zbożowy, tartak i folusz, drugi jako Unieść wyznacza pod Górą Chełmską granicę między Koszalinem i Sianowem, trzeci, Leśniczówka, wypływa w obrębie granic miasta i uchodzi do Unieści. Jeszcze jeden strumień, który bierze swój początek ze źródła w pobliżu miasta, przeprowadzony jest przez jego środek kanałem, a woda z niego z dużym pożytkiem obsługuje mieszkańców miasta. (...)"

Rzek tych dotyczyły już pierwsze przywileje. W 1343 roku miasto otrzymało prawo do łowienia ryb w trzech strumieniach obok miasta i, jak twierdzi Ludewig Wilhelm Brüggemann, to właśnie z tego powodu Sianów dostał je z gryfem w herbie. Jego zdaniem to dowód, że niebieska wstęga pod rybim ogonem rybogryfa symbolizuje nie jedną, a trzy rzeki.
Wzór od Święców

Herb Sianowa używany jest od XIV wieku niemal bez zmian. Pochodzi od herbu rodowego Święców, założycieli miasta - w 1343 roku Piotr II Święca lokował Sianów na prawie lubeckim. Nazwa rodu pochodzi od imienia Święcy, który za Mściwoja II połączył w swych rękach godność wojewody gdańskiego i słupskiego. Na początku XIV wieku Święcowie zawarli układ z margrabiami brandenburskimi. Mieli im pomóc w zdobyciu Pomorza Gdańskiego, a w zamian za dziedziczne rządy nad m.in. Sławnem, Darłowem i Polanowem. Margrabiom udało się utrzymać jedynie zachodnią część Pomorza Gdańskiego, a Święcowie panowali dziedzicznie (pod lennym zwierzchnictwem margrabiów, a od 1317 roku książąt zachodniopomorskich) nad ziemią sławieńską, darłowską i polanowską. Stąd właśnie rybogryf w herbie Sianowa.

Co to za stwór?
Biały rybogryf, zwany też morskim gryfem, powstał z połączenia ciał trzech zwierząt. Ma orle skrzydła, wzniesione szpony i głowę, a do tego korpus i uszy lwa oraz rybi ogon - najprawdopodobniej to ogon jesiotra. Bestia wyobrażona jest z otwartym dziobem.

Czym różnie się od mitycznego gryfa? Gryf najczęściej przedstawiany był z ciałem lwa oraz z głową i skrzydłami orła. W religiach starożytnych był symbolem mocy i zręczności, niekiedy podstępu i fałszu. Był największym z ptaków, miał siłę, czujność i wściekłość lwa, bystry wzrok orła. Rybogryf mógł pochwalić się jeszcze zwinnością ryby. Tym, że świetnie czuje się w powietrzu, na lądzie i w wodzie.
Rybogryf upowszechniony przez Święców jest bardzo popularny w heraldyce pomorskiej można go zobaczyć w herbach Darłowa, Sławna, Łeby, gminy Potęgowo, czy powiatu sławieńskiego.

Radni dali koronę
Herb Sianowa w pierwotnym kształcie zachował się przez wieki. Stosowały go przez czas swego urzędowania niemieckie władze. Dowód można znaleźć w Archiwum Państwowym w Koszalinie - na odwrocie "Wykazu zatrudnionych pra- cowników w Zarządzie Miasta Canowa" jeszcze sprzed II wojny światowej można odnaleźć wizerunek rybogryfa. Z tą różnicą, że nie ma on korony.

O jej wprowadzeniu zadecydowali sianowcy radni 12 lat temu. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe. Szczególnie ważna była piąta sesja Rady Miejskiej, która odbyła się 14 września 1990 roku. Nie tylko dlatego, że po podsumowaniu wyników przeprowadzonych konsultacji społecznych radni zadecydowali o miejsko-gminnym charakterze jednostki, a tym samym wspólnej dla gminy i miasta Radzie i organach wykonawczych.

Podczas tej sesji radni uchwalili pierwszy statut gminy Sianów i określili wizerunek herbu. Od tej chwili, w przeciwieństwie do rybogryfów z herbu Sławna czy Darłowa, ten sianowski ma na głowie koronę. Pojawiły się wtedy głosy historyków, że dodanie korony było samowolą samorządowców. Dlaczego? Bo Sianów nie wyróżnił się szczególnymi zasługami, ani też specjalnymi względami możnowładców.

Nagradzają rybogryfami
Siła i zręczność - te cechy rybogryfa sprawiły, że stał się inspiracją dla włodarzy Sianowa. Od 2004 roku sportowcy z terenu gminy, którzy osiągają najlepsze wyniki w swoich dyscyplinach nagradzani są "Sianowskimi rybogryfami".

Nagrody przyznawane są w kategoriach: Sportowiec Roku, Trener Roku, Działacz Roku, Klub Roku, Impreza Roku i Sponsor Roku. Początkowo nagroda nazywała się "Sianowskie Oskary". Jej nazwę zmieniono 4 października 2004r. podczas Sianowskiego Forum Sportowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!