Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Skrzydłami Malowana. O dziejach lotnictwa w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
- Na konferencję każdego roku przyjeżdża około 140 osób z całej Polski. Mocno zaznaczyła się już w gronie pasjonatów historii lotnictwa – mówi Grzegorz Śliżewski.
- Na konferencję każdego roku przyjeżdża około 140 osób z całej Polski. Mocno zaznaczyła się już w gronie pasjonatów historii lotnictwa – mówi Grzegorz Śliżewski. archiwum gk24
Koszalińska Konferencja Popularnonaukowa z cyklu Historia Skrzydłami Malowana to jedyne w Polsce cykliczne spotkanie, poświęcone dziejom lotnictwa. W tym roku odbędzie się w dniach 3-4 czerwca.

Gospodarzem imprezy będzie Koszalińska Biblioteka Publiczna. – Przed nami już dziewiąta edycja wydarzenia, a w naszych murach spotkamy się po raz ósmy. Bardzo się z tego cieszymy i serdecznie zapraszamy – akcentuje Beata Sawa-Jovanoska, zastępczyni dyrektora KBP.

Spotkanie współorganizują Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Co ciekawe, każdej konferencji przyświeca myśl przewodnia. W tym roku hasło brzmi „Zazwyczaj dzieją się tam fascynujące rzeczy". - Staramy się nie zawężać propozycji tematów. Czekamy na odzew prelegentów i ich interpretację hasła – mówi Grzegorz Śliżewski, pomysłodawca i organizator spotkania. Historia tegorocznego motta jest zabawna. – W ubiegłym roku podczas rozmowy nad tematyką kolejnej konferencji jednemu z uczestników odezwał się telefon. Wszyscy usłyszeli słowa: „Zazwyczaj dzieją się tam fascynujące rzeczy". I to właśnie one będą nam przyświecać w tym roku.

Na Konferencji z cyklu Historia Skrzydłami Malowana występują prelegenci z całej Polski – zarówno naukowcy, jak też pasjonaci. Przekrój tematyczny ich referatów jest bardzo szeroki. – W pierwszych latach dotyczyły głównie działań wojennych i wojskowości. Tym razem proporcje się zmieniły, a wśród tytułów są tak intrygujące, jak choćby „Pułk Warszawa, Maja i latające talerze”, czy też „Mielecka kwadratura koła, czyli jak zbudować samolot zarówno wielozadaniowy, jak i wyspecjalizowany” – dodaje Grzegorz Śliżewski.

Kolejne to m.in. historia koszalińskiego lotniska w okresie I wojny światowej, farmy szybowcowe w Namibii i przymusowe lądowanie polskiego „asa” na kanadyjskim pustkowiu. Inicjator wydarzenia opowie o deprecjonowaniu osiągnięć oraz niedbalstwie i lenistwie w lotnictwie.

Tradycyjnie nie zabraknie elementu rywalizacji - publiczność zdecyduje, który referat był najciekawszy. Prelegent otrzyma nagrodę. Będą też nagrody dla publiczności.

W ramach konferencji odbędzie się V Koszaliński Lotniczy Festiwal Filmowy. - Staramy się urozmaicić spotkanie filmami. Dotąd dominowały obrazy przedwojenne, w tym roku pokażemy nowsze, w tym produkcję amerykańską – zapowiada Grzegorz Śliżewski.
- Jeżeli ktoś interesuje się historią lotnictwa, albo chce się nią zainteresować, zapraszamy!

Konferencja rozpocznie się w piątek, 3 czerwca o godz. 13 w sali kinowej KBP przy l. Polonii 1. Wystąpienia zaplanowano do godz. 19. W sobotę, 4 czerwca, prelekcje zaczną się o godz. 9. O godz. 15.25 rozstrzygnięty zostanie konkurs na najciekawszy referat. Pokazy filmowe: piątek, godz. 13.20 – „Przeciwko Bogom”, godz. 15.50 – „Pierwszy start”, sobota, godz. 10.20 – film w reżyserii Mela Brooksa, którego tytuł pozostaje dla widzów niespodzianką. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera