Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczna perełka na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice. Mundur i dokumenty w kanie po mleku [WIDEO, ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Po 76 latach kanę z dokumentami i mundurem odkopali leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice.
Po 76 latach kanę z dokumentami i mundurem odkopali leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice. Radek Koleśnik
Nazywał się Gerhard Liedtke. Był nadleśniczym i żołnierzem. W 1945 roku wyruszył w drogę z Prus Wschodnich na zachód. Do Sianowa dotarł w tym czasie, co Armia Czerwona. Zdjął mundur i wraz z dokumentami schował do kany po mleku. Po 76 latach kanę odkopali leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice.
Po 76 latach kanę z mundurem i dokumentami nadleśniczego i żołnierza Gerharda Liedtke odkopali leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice.Czytaj więcej: Historyczna perełka na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice. Mundur i dokumenty w kanie po mleku [wideo, zdjęcia]

Niezwykłe znalezisko w Nadleśnictwie Karnieszewice. Mundur i...

Pracował w leśniczówce Milchbude, dzisiejszym Mleczkowie w gminie Ełk w województwie warmińsko-mazurskim. Leśniczówka należała wtedy do lasów państwowych Lyck (Ełk) w Prusach Wschodnich. Przed 1945 rokiem wraz z przylegającym lasem stanowiła odrębny obszar administracyjny. Gerhard Liedtke miał 30 lat, kiedy wyruszył do Szczecina. Wiemy to, bo wśród dokumentów, które zachowały się w stanie idealnym, jest mapa oraz wezwanie z lutego 1945 r. do stawienia się w Urzędzie Leśnym w Szczecinie.

Mundur, czapka, kabura, raportówka z ołówkami i gumką, odręcznie pisany list, akt nadania Krzyża Żelaznego II klasy, pozwolenie na wykonywanie polowań, spis własności i ustrzelonej zwierzyny, książeczka wojskowa – to część znaleziska schowanego w piętnastolitrowej kanie. Natrafili na nią leśnicy, którzy spulchniali glebę przed sadzeniem drzew. - Przez telefon usłyszałem, że odkopali mundur niemieckiego żołnierza. Już to brzmiało ciekawie, ale gdy zobaczyłem, że nie jest to mundur żołnierza, ale nadleśniczego, zaskoczenie było ogromne. Dla nas takie znalezisko ma wielką wartość – opisuje Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Karnieszewice. – Mundur przetrwał w doskonałym stanie, podobnie jak dokumenty. Natychmiast skontaktowałem się z jedynym w Polsce Muzeum Leśnictwa, które działa w Gołuchowie.

Dokumenty pokazują historię 30-tetniego Gerharda, którego samego widać na zdjęciach. Nadleśniczy był też porucznikiem Wermachtu. Brał udział w kampanii 1941 roku. W styczniu 1945 Rosjanie zajęli Ełk. Zapewne wcześniej leśniczy wyruszył na zachód. Gdy dotarł w okolice Sianowa i Koszalina, musiał wiedzieć, że wkracza tu Armia Czerwona. Wszystko, co było z nim związane, schował do kany, zakopał i dalej poszedł jako cywil. Czy dotarł do dwójki swoich dzieci? Jego historię prześledzą już pracownicy Muzeum Leśnego, którzy w czwartek, 15 kwietnia, przyjechali do Nadleśnictwa Karnieszewice po cenne znalezisko.
- To znalezisko nietypowe w skali kraju, szczególnie cenne, bo oprócz munduru zachowało się wiele dokumentów – wskazuje Mateusz Modrzejewski z działu muzealnego Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. - Gerhard Liedtke był leśniczym rewirowym, nadzorował gospodarkę leśną. Dystynkcje na mundurze wskazują na jego stanowisko. Sama kurtka to przykład umundurowania leśników z roku 1942. Kolor wskazuje na lasy państwowe.

Eksponaty zostaną oczyszczone, zakonserwowane i zabezpieczone. Będzie je można oglądać w Muzeum Leśnym w Gołuchowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera