Historyczne głosowanie nad budżetem Kołobrzegu. Cała Rada...

  Historyczne głosowanie nad budżetem Kołobrzegu. Cała Rada Miasta jednomyślna, były oklaski

  ima

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu

  Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu ©Michał Świderski

  - To budżet porozumienia, kompromisu - mówili zgodnie prezydent Anna Mieczkowska i wszyscy radni miejscy komplementując się nawzajem, dziękując i gratulując. Jednomyślne głosowanie zakończyła burza oklasków. Głosowali nad projektem budżetu, który swojej następczyni i nowym radnym zostawił były już prezydent Janusz Gromek (PO).
  Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu

  Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu ©Michał Świderski

  Anna Mieczkowska, jego koleżanka partyjna (także stowarzyszenie Kołobrzescy Razem) nie ma większości w radzie, w której jednoosobową przewagę ma nieformalna koalicja klubów PiS i Obywatelski Kołobrzeg Jacka Woźniaka. Ten ostatni, dziś przewodniczący Rady, niegdyś szef kołobrzeskiej lewicy, potem niemal przez całą kadencję, bezpartyjny zastępca Janusza Gromka, teraz ramię w ramię z Maciejem Bejnarowiczem liderem klubu PiS, mając większość, stosunkowo łatwo przeforsowali przyjęcie swoich poprawek. Głosowanie poszło więc "historycznie" gładko.

  Dochody miasta mają wynieść w tym roku blisko 245,5 mln zł. Wydatki zaplanowano na nieco mniej niż 276, 5 mln zł. Różnica mam zostać pokryta z kredytów. Po poprawkach, każde z trzech ugrupowań wprowadziło do budżetu część swoich sztandarowych obietnic wyborczych. I tak, Anna Mieczkowska i jej Kołobrzescy Razem mają zarezerwowany milion na wprowadzenie w życie tzw. Karty Mieszkańca, której regulamin ma być gotów w lutym, by w drugiej połowie roku kołobrzeżanie mogli już korzystać z części zapowiadanych ulg. A są wśród nich np.:kołobrzeskie becikowe, likwidacja opłaty za każdą godzinę powyżej pięciu, które dziecko spędza w miejskim przedszkolu, stypendia dla utalentowanych dzieci, ulgi w korzystaniu z oferty MOSiR i RCK, badania mammograficznych od 40 r. życia.

  W Karcie Mieszkańca znajdzie się też np. bon zdrowotny, z którym do wyborów szedł PiS, czy badanie profilaktyczne raka szyjki macicy i prostaty, o co zabiegali radni Obywatelskiego Kołobrzegu Jacka Woźniaka.
  Więcej, jak chciał radny PiS Piotr Rzepka, dostaną Rady Osiedla, po 100 tys.zł. Będzie też budżet obywatelski, w tym roku tylko przygotowany od strony formalnej a wcielony w życie w 2020 r.

  Wśród najważniejszych inwestycji znajdą się: budowa przedszkola przy ul. Radomskiej - 6 mln zł; budowa punktów selektywnej zbiórki odpadów - blisko 3,9 mln zł; przebudowa targowiska, którego wstępny koszt - 4 mln zł może się nawet podwoić; budowa miejsc postojowych i parkingów - ponad 4,5 mln zł; zejście na plażę przy Plażowej - 2,3 mln zł; przebudowa dachu na hali Milenium - 3,8 mln zł. Opozycyjne Obywatelski Kołobrzeg i PiS wprowadził dodatkowo - 200 tys. zł na projekt zagospodarowania brzegów Parsęty czy projekt budowy świetlicy osiedlowej na Ogrodach, połączonej z biblioteką plus parking - 150 tys. zł (budowa miałaby nastąpić w przyszłym roku); przebudowę ulicy Perłowej - 2 mln zł i Czarnieckiego - 900 tys. zł. Za sprawą Obywatelskiego Kołobrzegu w tym roku znajdą się też pieniądze na projekt tzw. malej obwodnicy, łączącej ul. Jagiellońską z Myśliwską. Prace mogłyby się rozpocząć w przyszłym roku.

  Nie obyło się bez politycznych cięć - opozycja przewalczyła by 100 tys zł, którymi miasto chciało wesprzeć koszaliński szpital (z jego usług korzysta wielu kołobrzeżan, nie mających w Kołobrzegu np. specjalistycznych oddziałów dziecięcych. Ostatecznie pieniądze zostaną w Kołobrzegu , a Urząd Marszałkowski (rządzony przez PO- PSL- SLD) ma sobie radzić z finansowaniem placówki bez Kołobrzegu. z inicjatywy klubu PiS 100 tys. zł (z zaplanowanych 230 tys. zł) stracili organizatorzy letniego festiwalu Suspense Film Festival, na którego "ojca" ostentacyjnie kreował się były prezydent Janusz Gromek.

  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego
  Zobacz także: W Podczelu zostało zorganizowane spotkania organizatorów Sunrise Festival z mieszkańcami osiedla


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Kołobrzegu

  Wideo z Kołobrzegu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie