Historyczny medal Grzegorza Babireckiego z Samuraja Koszalin

Udany występ koszalińskich judoków na mistrzostwach Polski seniorów w Opolu.
Udany występ koszalińskich judoków na mistrzostwach Polski seniorów w Opolu. archiwum/KJ Samuraj Koszalin
Udany występ koszalińskich judoków na mistrzostwach Polski seniorów w Opolu. W kategorii do 66 kg po brązowy medal sięgnął Grzegorz Babirecki z Samuraja. Były też trzy piąte miejsca i złoto wychowanki Gwardii.

- To pierwszy medal dla Samuraja wywalczony w rywalizacji mężczyzn na MP seniorów. Dotąd nie mieliśmy nawet punktowanego miejsca. Wcześniej po medale sięgały za to zawodniczki naszego klubu - przypomniał trener Andrzej Adamski, który prowadzi Babireckiego od 7 lat.

Pierwsze szlify na tatami uczeń klasy maturalnej w II LO im. Wł. Broniewskiego, stawiał pod okiem Ilony Chruszcz (przed rokiem zdobyła brąz MP) w filii Samuraja w Pękaninie.

- Grzegorz jest przykładem na to, że ciężka praca daje efekty. To bardzo sumienny zawodnik, uzdolniony i pracowity, nigdy nie opuścił żadnego treningu - podkreślił trener Adamski.

W Opolu Babirecki stoczył 5 walk. Przegrał tylko o wejście do półfinału z Arkadiuszem Makarewiczem (Praesidium Wrocław). W repasażach pierwszoroczny junior (będzie nim jeszcze przez 2 lata) wygrał 3 pojedynki, w tym o brąz z Filipem Bielińskim z Gwardii. Ten ostatni rozpoczął MP od 3 zwycięstw, a uległ dopiero o wejście do finału późniejszemu triumfatorowi, Patrykowi Wawrzyczkowi (Janosik Bielsko-Biała). Ostatecznie Bieliński zajął 5. miejsce.

Obok niego piąte lokaty dla Gwardii wywalczyli będąca jeszcze juniorką Aleksandra Szulc (kat. 52 kg) oraz Aleks Hoppe (81 kg). Po dwóch wygranych przed czasem, Szulc uległa późniejszej mistrzyni Karolinie Pieńkowskiej (AZS UW Warszawa) i o brąz Aleksandrze Kalecie (Judo Wolbrom). Hoppe przegrał starcie o medal z Jakubem Pankowskim (AZS Opole), prowadząc w dogrywce! Siódmą lokatę zajął Patryk Rusin (Gwardia, +100 kg).

Startowała także Anika Łozińska (Samuraj, 57 kg). Trenerami Gwardii są Marian Standowicz i Cezary Wojniusz. Duży sukces odniosła w Opolu wychowanka Gwardii, Sandra Lickun. Startując w wadze do 78 kg sięgnęła po swój 10 medal MP, ale dopiero pierwszy złoty. Wcześniej obecna zawodniczka AZS UW Warszawa sięgała 2 razy po srebro (2016, 2017) i aż 7 razy po brąz (2012-15, 2018-20). W tegorocznych mistrzostwach, 26-letnia Lickun w drodze do finału wygrała dwie walki przed czasem.

- W finale pokonała przez efektywny rzut, tzw. koreankę połączoną z rzutem osotogari, odwieczną rywalkę Urszulę Hofman z AZS-AWF Wrocław. Otrzymała za to owacje na stojąco od uczestników zawodów - dodał C. Wojniusz.