Hiszpania mistrzem Europy!

źródło: onet.pl
Fernando Torres cieszy się ze zdobycia bramki podczas meczu finałowego mistrzostw Europy z Niemcami w Wiedniu
Reprezentacja Hiszpanii została mistrzem Europy w piłce nożnej. W finałowym spotkaniu Euro 2008 podopieczni Luisa Aragonesa pokonali Niemców 1:0 (1:0)

Niemcy - Hiszpania 0:1 (0:1)

Bramka - Fernando Torres (33)
Żółte kartki: Michael Ballack - Iker Casillas, Fernando Torres

Sędzia: Roberto Rosetti (Włochy)
Widzów: 51 428.

Niemcy: Jens Lehmann - Arne Friedrich, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Philipp Lahm (46. Marcell Jansen) - Bastian Schweinsteiger, Torsten Frings, Michael Ballack, Thomas Hitzlsperger (58. Kevin Kuranyi), Lukas Podolski - Miroslav Klose (79. Mario Gomez).

Hiszpania: Iker Casillas - Sergio Ramos, Carles Puyol, Carlos Marchena, Joan Capdevila - Marcos Senna - Andres Iniesta, Xavi, Cesc Fabregas (63. Xabi Alonso), David Silva (66. Santi Cazorla) - Fernando Torres (78. Daniel Guiza).

Hiszpanie w turnieju odnieśli komplet zwycięstw.

Pierwsze minuty należały do podopiecznych Joachima Loewa, którzy mieli przewagę w posiadaniu piłki i grali bardziej zdecydowanie.

Już po czterech minutach Niemcy mogli prowadzić, ale Miroslav Klose nie doszedł do zbyt mocno zagranej piłki w polu karnym Hiszpanów. Chwilę później groźnie z lewego skrzydła dośrodkował Michael Ballack, ale żaden z jego kolegów nie zamknął akcji i piłka swobodnie minęła bramkę Ikera Casillasa.
W 15. minucie Hiszpanie mogli objąć prowadzenie za sprawą niemieckiego stopera... W pole karne dośrodkował Andres Iniesta, a piłka odbiła się od Christopha Metzeldera tak nieszczęśliwie, że Jens Lehmann z najwyższym trudem sparował ją na rzut rożny.

Kilka minut później do dośrodkowania w pole karne Niemców najwyżej wyskoczył Fernando Torres, popularny "Dzieciak", i oddał mocny strzał głową - Niemców uratował słupek.

W tej części spotkania kibice byli świadkami naprawdę atrakcyjnego spektaklu - obie drużyny grały ofensywny, otwarty futbol, a akcja błyskawicznie przenosiła się spod jednej pod druga bramkę.

W 33. minucie Hiszpanie objęli prowadzenie. Po znakomitym prostopadłym podaniu Xaviego do piłki doszedł Fernando Torres, który nie dał się przepchnąć Lahmowi i podbił lekko piłkę nad interweniującym Lehmannem pakując ją do niemieckiej siatki.

Początek drugiej połowy należał do podopiecznych Luisa Aragonesa. Najpierw po podaniu Fernando Torresa obok słupka bramki Lehmanna uderzał Xavi, a chwilę potem, po rzucie rożnym, w dobrej sytuacji spudłował David Silva.

W 59. minucie, po dość przypadkowej akcji, spoza pola karnego uderzał Ballack, ale piłka minimalnie minęła lewy słupek bramki Casillasa.

W 68. minucie Sergio Ramos popisał się pięknym strzałem głową, ale Lehmann nie dał się zaskoczyć. Chwilę później z kilku metrów strzelał Iniesta, ale trafił wprost w niemieckiego bramkarza.

W dalszej części meczu gra trochę "siadła" co nie znaczy, że na boisku brakowało walki.

W końcówce spotkania inicjatywa także należała do Hiszpanów, ale brakowało "ostatniego" podania.

W 82. minucie w polu karnym świetnie głową piłkę zgrywał Xavi, ale z piłką minimalnie minął się Guiza - to była stuprocentowa szansa na bramkę!

Pomimo rozpaczliwych ataków Niemców w końcówce spotkania, Hiszpanie spokojnie kontrolowali przebieg gry i nie dali sobie wydrzeć tego zwycięstwa.