Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Homeopatia - coś więcej niż autosugestia?

SN
Czy homeopatia jest skutecznym sposobem na pokonanie choroby? Badania szkockich naukowców wskazują, że pomaga na niektóre dolegliwości, na przykład katar sienny.

Wielu lekarzy odnosi się z nieufnością do homeopatii. Uważają, że brakuje obiektywnych dowodów na skuteczność tego sposobu leczenia. Polega on na podawaniu bardzo małych dawek leku wzmacniającego objawy choroby. Jeśli na przykład ktoś ma gorączkę, dostaje środek podnoszący temperaturę organizmu, a gdy cierpi na nadciśnienie tętnicze, homeopata zaleca przyjmowanie leku podwyższającego ciśnienie krwi.

Przeciwnicy homeopatii sądzą, że wyleczenia są wynikiem typowego oddziaływania sugestywnego. Po prostu pacjent wierzy w to, że leki, które dostał od lekarza, pomogą mu pokonać chorobę, i tak właśnie się dzieje. Zatem chory powraca do zdrowia nie dzięki środkom homeopatycznym, lecz dzięki sile własnej psychiki.

Odmienny pogląd na homeopatię mają, co oczywiste, jej zwolennicy. Twierdzą oni, że ten sam czynnik, który wywołał chorobę, może pomóc ją zwalczyć, jeśli zostanie podany w minimalnej dawce. W homeopatii obowiązuje sformułowana pod koniec XVIII w. przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna zasada: “podobne leczy się podobnymi" (similia similibus curantur). Klasyczna medycyna opiera się natomiast na zasadzie “przeciwne leczy się przeciwnymi" (contraria contrariis curantur), zgodnie z którą pacjentowi należy podawać leki działające przeciwnie do objawów choroby.

Choć świat medycyny uniwersyteckiej traktuje homeopatię ze sceptycyzmem, jej popularność jest w niektórych krajach tak duża, że stanowi też przedmiot badań naukowych. Lekarze z uniwersytetu w Glasgow w Szkocji sprawdzali, jak skuteczna może być homeopatia w leczeniu alergicznych nieżytów nosa. Porównywali jej działanie z placebo, czyli substancją wyglądającą tak jak lek, którego skuteczność zamierza się sprawdzić, lecz pozbawioną właściwości leczniczych. W teście, który trwał cztery tygodnie, udział wzięło 50 osób. Połowa otrzymywała lek homeopatyczny, połowa - placebo. Wyniki eksperymentu usatysfakcjonowałyby zwolenników homeopatii. W grupie homeopatycznej poprawa zdrowia nastąpiła u 28 proc. osób, podczas gdy wśród pacjentów przyjmujących placebo - jedynie u 3 procent.

Zdaniem szkockich lekarzy, wynik taki sugeruje, że leczenie homeopatyczne wpływa korzystnie na organizm człowieka i nie należy go sprowadzać wyłącznie do działania psychologicznego. - Nasze badania pokazały, że homeopatia leczy niektóre stany alergiczne.

Tajemnica jej efektywności leży nie w oddziaływaniu na psychikę chorego, lecz w wywoływaniu bliżej nieokreślonych i słabo poznanych przez naukę reakcji, które wzmacniają organizm, dostarczając mu sił do walki z chorobą - komentuje główny autor badań David Reilly. Zwraca on jednak uwagę, że każdą chorobę należy traktować indywidualnie.

Choć leki homeopatyczne okazały się skuteczne w przypadku kataru alergicznego, nie oznacza to jednak, że będą równie dobre na inne dolegliwości. - Wiedza na temat homeopatii jest bardzo skromna. Stąd może się brać ostrożne podejście lekarzy co do skuteczności i uniwersalności metody - podkreśla Reilly.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!