Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi: czy naprawdę wiesz jak nimi jeździć?

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Radosław Brzostek/ archiwum
Czy hulajnogą elektryczną można jeździć z dzieckiem? Czy można ją jechać po ulicy? Jak bardzo można się rozpędzić? Piotr Simiński, komendant koszalińskiej straży miejskiej przyznaje, że wiele osób, które jeżdżą hulajnogami, przepisów nie zna, lub świadomie ich nie przestrzega. 

Monika Kosiec, oficer prasowy koszalińskiej policji, przyznaje, że hulajnogi staja się problemem, szczególnie w nadmorskich miejscowościach: - Jazda po alkoholu, potrącenie pieszego to najpoważniejsze z grzechów — wymienia. - Problem polega na tym, że w takim Mielnie uliczki są wąskie, mało jest ścieżek rowerowych, ludzi na chodnikach jest dużo. A młodym użytkownikom hulajnóg nie brakuje brawury.

Jeszcze do niedawna prowadzenie hulajnogi było niedoprecyzowane. Ale przepisy zostały zmienione. Zasady są jasne, ale... wiele osób ich nie zna.

Piotr Simiński, mówi, że strażnicy miejscy odbierają skargi, głównie na parkowanie. Tymczasem zgodnie z przepisami hulajnogę należy parkować przy krawędzi chodnika i to krawędzi przeciwnej do drogi. Hulajnoga musi stać, a nie leżeć. Praktyka pokazuje, że wiele osób tymi zasadami się nie przejmuje. Bywa, że hulajnogi, szczególnie te miejskie, wypożyczane przez aplikacje, zastawiają wjazdy na posesje, ścieżki rowerowe, czy chodniki.

Parkowanie to tylko jeden z problemów. Zacznijmy od prędkości. Od 1 stycznia 2022 roku, wszystkie sprzedawane hulajnogi elektryczne muszą mieć fabryczne ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę, ale w przypadku jazdy chodnikiem należy zachować prędkość adekwatną do tej, z którą poruszają się piesi!

Hulajnogą można jechać  drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów. Konieczne jest także zachowanie prędkości do 20 kilometrów na godzinę.

Korzystanie z dróg dla pieszych dozwolone jest tylko wówczas, gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę i brakuje wydzielonej drogi oraz pasa dla rowerów. 

Możliwości korzystania z jezdni budzi pewne kontrowersje. Można korzystać z dróg osiedlowych lub wewnętrznych, takich, na których jest ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę. 

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, nie można korzystać z telefonu podczas jazdy. Co za tym idzie, na kierownicy kierujący powinien trzymać obydwie ręce.

Hulajnogą elektryczną można przemieszczać się, o ile ma się ukończone 18 lat. Natomiast osoby, które ukończyły 10 lat, mogą z nich korzystać pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową. Maluchy mogą cieszyć się z korzystania z tych urządzeń, jedynie w strefie zamieszkania pod nadzorem opiekunów.

Hulajnogą może jechać tylko jedna osoba!

A co z karami?
Zgodnie z aktualnym taryfikatorem mandatów:

  • Korzystanie z telefonu (trzymanie go w ręce) podczas jazdy – 200 zł
  • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych:
  • obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego – 300 zł
  • ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 300 zł
  • nieutrudnienia ruchu pieszemu – 300 zł
  • Przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych – 100 zł
  • Przewożenie innej osoby – 300 zł
  • Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – 1000 zł
  • Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu – 2500 zł
  • Naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku – 100 zł
  • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych – 200 zł
  • Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 zł
  • Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy – 50 zł
  • Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia – 200 zł
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera