Nasza Loteria
1 z 9
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W tę niedzielę na Górze Chełmskiej odbędzie się II Dzień...
fot. Radek Koleśnik

II Dzień Kultury dla Góry Chełmskiej w Koszalinie w niedzielę. Będzie msza, festyn i koncert [zdjęcia]

W tę niedzielę na Górze Chełmskiej odbędzie się II Dzień Kultury dla Góry. Dochód zostanie przekazany na budowę Centrum Pielgrzymkowo - Turystycznego, które powstaje na szczycie Góry Chełmskiej.

Budowa Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej ruszyła w 2015 roku. Obiekt powstaje obok XIX-wiecznej wieży widokowej, która została wkomponowana w projekt. Inwestorem jest wspólnota sióstr szensztackich, która od ponad 20 lat opiekuje się istniejącym tu Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Projekt Centrum Pielgrzymkowo - Turystycznego jest autorstwa Marka Jankowskiego z koszalińskiej Pracowni Architektury „Archtim”.

Prace budowlane na Górze Chełmskiej trwają. - Obecnie kształtujemy zewnętrzną fasadę obiektu - mówi architekt Marek Jankowski. - Na fasadzie (na elementach ze specjalnie skorodowanej blachy - dop. red.) są widoczne słowa Jana Pawła II, w 21 językach, z homilii, którą wypowiedział podczas wizyty w Koszalinie. Prace na tym etapie są bardzo skomplikowane i trudne. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli zdemontować ogrodzenie placu budowy, by pielgrzymi i turyści mogli podejść bliżej i zobaczyć, co tu powstaje. A w 2021 - mam nadzieję, że obiekt zostanie oddany do użytku.

Według szacunków inwestycja pochłonęła dotąd ok. 7 mln zł, potrzeba jeszcze mniej więcej drugie tyle na jej dokończenie.

Siostry otrzymały dotąd wsparcie m. in. z Ministerstwa Kultury (1,9 mln zł) i od marszałka województwa (80 tys. zł).

- Zależało nam na tym, aby nasze centrum nawiązywało do historii tego miejsca, stąd zbliżenie konstrukcji do wieży, aby centrum wpisywało się w krajobraz Góry - mówią siostry szensztackie. - Po jego wybudowaniu Góra Chełmska nie straci swojego turystycznego charakteru, nie stanie się wyłącznie miejscem kultu.

Jak mówi siostra Paulina Kopacz, oprócz wymiaru religijnego będą się tutaj mogły odbywać wszelkiego rodzaju konferencje, spotkania, będzie działało muzeum i biblioteka.

Centrum będzie czynne przez cały rok, tym samym ruch pielgrzymkowy się zwiększy, a i sami koszalinianie będą mogli przespacerować się tutaj zimą i wypić herbatę, kawę, sympatycznie spędzić czas.

Festyn, który ma się odbyć 14 lipca, rozpocznie się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Po mszy o godzinie 13 w pobliżu placu budowy, w sąsiedztwie sanktuarium, rozpocznie się Kiermasz Talentów. Tu będzie można nabyć wyroby cukiernicze, ale też artystyczne i rękodzieło, także autorstwa samych sióstr z Instytutu.

- Będzie także wystawa obrazów, które będzie można kupić - mówi siostra Paulina Kopacz z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. - Cały dochód zostanie przekazany na budowę Centrum Pielgrzymkowo - Turystycznego.

Z pokazem tańca wystąpią tancerze ze Szkoły Tańca Astra, wystąpią też dzieci z Centrum Kultury 105. Z koncertem skrzypcowym (o godzinie 15 - dop. red.) wystąpi siostra Maria Zoja Dombrowska z Petersburga. - Spodziewamy się, że całość zakończy się około godziny 16 - dodaje siostra Paulina.

- Główny cel, jaki nam przyświeca - chcemy, by Góra Chełmska była także miejscem wydarzeń kulturalnych, gdzie mieszkańcy, pielgrzymi będą mogli się spotkać i razem bawić i przeżywać, nie tylko od strony religijnej - mówią też siostry Paulina Kopacz i Eligia Pawlisz.Zobacz również

Wielki sukces akcji charytatywnej "Karma Wraca" w Białogardzie [ZDJĘCIA]

Wielki sukces akcji charytatywnej "Karma Wraca" w Białogardzie [ZDJĘCIA]

9 najtańszych miejsc na narty w Polsce: aktualny ranking. Nawet 73 zł za dzień!

NOWE
9 najtańszych miejsc na narty w Polsce: aktualny ranking. Nawet 73 zł za dzień!

Polecamy

Uważaj na leki na katar i zatoki! EMA ostrzega, kto nie powinien ich stosować

Uważaj na leki na katar i zatoki! EMA ostrzega, kto nie powinien ich stosować

Soczysty schab w sosie pieczarkowym. Poznaj przepis na szybki obiad

Soczysty schab w sosie pieczarkowym. Poznaj przepis na szybki obiad

Oto świąteczna piosenka tego roku – nie Mariah Carey czy Wham!

Oto świąteczna piosenka tego roku – nie Mariah Carey czy Wham!