Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Koszaliński Kongres Kultury. Koszalin w gronie sygnatariuszy Samorządowej Karty dla Kultury

Joanna Krężelewska
W piątek w Centrum Kultury 105 rozpoczął się II Koszaliński Kongres Kultury. Tematem przewodnim wydarzenia jest edukacja kulturalna.

Przez dwa dni w holu kina Kryterium swoją ofertę prezentowały instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Wykład inaugurujący Kongres wygłosił w piątkowe popołudnie Tomasz Raczek, znakomity krytyk filmowy, publicysta, teatrolog, wydawca. Opowiadał m.in. o znaczącej roli, jaką filmy odgrywają w procesie edukacji oraz o kinoterapii, którą prowadzi w całej Polsce.

– Przed seansem mówię widzom, że obraz, który za chwilę zobaczą na ekranie, to jest 50 procent filmu, a druga jego połowa zostanie wyświetlona w ich głowach, w ich psychice, na poziomie ich emocji. Pierwsze 50 proc. jest takie samo dla wszystkich, drugie zaś jest różne, jak my sami. Jesteśmy w różnym wieku, mamy różne doświadczenia, poczucie humoru, poziom erudycji. Ważne, żebyśmy o swoich odczuciach rozmawiali tuż po filmie. Wtedy to pełny jego obraz – mówił.

W piątkowy wieczór dla gości Kongresu Kultury i mieszkańców wystąpił zespół Romantycy Lekkich Obyczajów. Z kolei sobota była dniem spotkań z artystami i animatorami kultury, wykładów i warsztatów. Dyskusje dotyczyły m.in. tworzenia miejskiego programu edukacji kulturalnej oraz plusów i minusów tradycyjnej edukacji kulturalnej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń, towarzyszących Kongresowi Kultury, było podpisanie Samorządowej Karty dla Kultury.

– Koszalin jest trzydziestym czwartym sygnatariuszem Karty. Jest ona ideologicznym dekalogiem, zbiorem zasad, które określają, jak powinna wyglądać współpraca samorządu z animatorami kultury – wyjaśnił Bartosz Antoniewicz w wydziału kultury w poznańskim magistracie.

- Podczas odbywającego się w dniach 9-11 kwietnia NieKongresu Animatorów Kultury prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaprosił samorządowców z całej Polski do podpisania Samorządowej Karty dla Kultury - przypomniał.

W treści Karty czytamy m.in., że kultura nadaje sens procesowi rozwoju miast, a uczestnicząc w kulturze tworzymy rozwój społeczny w duchu dialogu i wzajemnego zrozumienia. Kultura jako dobro wspólne, nie może być zawłaszczana ani reglamentowana przez żadną ideologię.

Spisane zasady w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości mają zaakcentować znaczenie kultury dla narodowej tożsamości.

Karta została opracowana w toku kilkumiesięcznych prac zespołu animatorów i samorządowców z Forum Kraków, Miasta Poznań i Centrum Kultury ZAMEK. W Koszalinie podpisał ją Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta oraz przedstawiciele miejskich instytucji kulturalnych.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!