Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Festiwal Średniowieczny w Budzistowie już w pierwszy weekend czerwca

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Jedną z głównych atrakcji III Festiwalu Wczesnośredniowiecznego będą prezentacje przygotowane przez wczesnopiastowskich wojów. Zobaczymy też pokazy rzemiosł i skosztujemy regionalnych przysmaków
Jedną z głównych atrakcji III Festiwalu Wczesnośredniowiecznego będą prezentacje przygotowane przez wczesnopiastowskich wojów. Zobaczymy też pokazy rzemiosł i skosztujemy regionalnych przysmaków Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl
Blisko setka odtwórców, obozowisko sprzed tysiąca lat i jarmark. W pierwszy weekend czerwca Budzistowo opanują pasjonaci historii. Trwać tam będzie III Festiwal Wczesnośredniowieczny.

- Wydarzenie, które mamy przyjemność organizować od 2019 r. trwale wpisało się w kalendarz najważniejszych, dotyczących epoki piastowskiej w naszym kraju. Cieszymy się, że mimo tego ciężkiego dla wszystkich czasu, będziemy mogli ponownie, w plastyczny sposób opowiedzieć o czasach pierwszych władców Polski – mówi „Głosowi” Michał Ostrowski z gryfickiego Mohorta, koordynator III Festiwalu Wczesnośredniowiecznego „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”. Wydarzenie to zaplanowane zostało na weekend, 5 i 6 czerwca właśnie w Budzistowie.

Tematem przewodnim przedsięwzięcia będą przede wszystkim czasy panowania Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. – W tym roku obchodzimy 1055. rocznicę chrztu pierwszego z tych władców, zwanego najczęściej Chrztem Polski. Motyw ten zostanie podczas festiwalu oczywiście przywołany. Poza tym skupimy się na życiu codziennym kołobrzeżan tysiąc lat temu oraz, jak zawsze, aspektach militarnych. Wszak to właśnie, gdy po koronę królewską sięgał Bolesław Chrobry, cieszyliśmy się jedną z najpotężniejszych armii ówczesnego świata – komentuje nasz rozmówca.

Udział w wydarzeniu zadeklarowała blisko setka odtwórców historycznych z całej Polski. Nie zabraknie wśród nich, będących cechą rozpoznawczą budzistowskiego festiwalu, wojowników konnych. Całość przedsięwzięcia oparta zostanie o podzielone na trzy strefy obozowisko.
- Pierwszą, największą stworzą rekonstruktorzy oraz edukatorzy, którzy zaproponują warsztaty dla widzów w każdym wieku. Znaczna ich część skupiona będzie na dawnych, dziś często zupełnie nieznanych, rzemiosłach – wyjaśnia Michał Ostrowski. Na liście uczestników III Festiwalu znaleźli się między innymi bursztynnik, garncarz, powroźnik oraz snycerz. Jak zawsze nie zabraknie pokazów dawnej, opartej o historyczne źródła, kuchni, warzenia lokalnego skarbu, czyli soli oraz treningów bojowych, pozwalających ukazać kunszt wojów. W tle toczyć się będzie życie codzienne podgrodzia przedlokacyjnego Kołobrzegu. Dodatkowym atutem w tej materii jest fakt, że miejsce wydarzenia – łąka przy ul. Kasztanowej w Budzistowie, to rzeczywiście obszar zajmowany od X do XIII w. przez kołobrzeskie podgrodzie.

Dwie pozostałe strefy przeznaczono na jarmark: jedną zajmą wytwórcy przedmiotów wykorzystywanych w odtwórstwie wczesnego średniowiecza, drugą – współcześni, lokalni wytwórcy. – Jak zawsze postawiliśmy na naszych, czyli osoby tworzące w regionie. To właśnie w części jarmarcznej dostępne będzie lokalne rękodzieło oraz kulinaria. Tutaj też zaprezentują się sołectwa Gminy Kołobrzeg, która współorganizuje wydarzenie – opowiada koordynator festiwalu.
Drugiego dnia przedsięwzięcia, czyli w niedzielę, 6 czerwca, wzorem lat ubiegłych organizatorzy przygotowali panel ekspercki. Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się dr Michał Bogacki – dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Swoje działania na rzecz upowszechniania wiedzy o przeszłości regionu przedstawią także członkowie Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”. Przez cały weekend kontynuowana będzie, zapoczątkowana rok temu, lektura na głos książki znanej, mieszkającej pod Kołobrzegiem pisarki, Elżbiety Cherezińskiej p.t.: „Gra w kości”, której tematem jest Zjazd Gnieźnieński w 1000 r.

Wstęp na festiwal będzie bezpłatny. Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi w sprawie przedsięwzięć plenerowych, organizowanych w dobie pandemii Sars-Cov2 w związku z czym przewidywany jest limit osób w danym momencie czasowym odwiedzających teren miasteczka historycznego. Część przedsięwzięcia transmitowana będzie także w Internecie.

Jedyny taki festiwal

Z wielu względów Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg” to wydarzenie wyjątkowe. Przede wszystkim odbywa się w autentycznym miejscu, tuż pod wałami dawnego grodu i pierwszego na Pomorzu biskupstwa. Poza tym od początku organizatorzy wprowadzili weryfikację uczestników, dlatego każdy, kogo w czasie przedsięwzięcia oglądamy w historycznym stroju, w wierny sposób oddaje realia czasów pierwszych Piastów. Warto dodać, że zabiegi te w ubiegłych latach docenili wybitni badacze wczesnego średniowiecza: prof. Marian Rębkowski oraz prof. Stanisław Rosik, goście specjalni poprzednich dwóch edycji festiwalu. Budzistowski festiwal łączy ponadto świat historii, aktywnej turystyki oraz nowoczesnej edukacji.

Podpisy do zdjęć:

• Fot02 – Symbolem budzistowskich spotkań rekonstruktorów stali się konni wojownicy. Nie inaczej będzie w tym roku (Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl).

• Fot03 – Organizowane od 2019 r. festiwale w Budzistowie to prawdziwa konfrontacja współczesności z rzeczywistością czasów pierwszych władców Polski (Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl).

• Fot04 – Wielopokoleniowy charakter rekonstrukcji wczesnego średniowiecza to jeden z głównych atutów wydarzenia w Budzistowie (Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl).

• Fot05 – W jarmarcznej części festiwalu czekać będą pomorskie przysmaki przygotowane przez lokalnych producentów (Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl).

• Fot06 – Podczas wydarzenia realizowane będą m.in. warsztaty rzemiosła dawnego, na przykład kowalstwa (Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl).

• Fot07 – W obozowisku historycznym będzie można przyjrzeć się na przykład pracy garncarza (Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl).

• Fot08 – W Budzistowie każdy będzie mógł zaopatrzyć się w niebanalną, nawiązującą do przeszłości regionu pamiątkę (Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl).

• Fot09 – Na autentycznym terenie dawnego, kołobrzeskiego podgrodzia, w pierwszy weekend czerwca ponownie będzie tętnić życie (Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl).

• Fot10 – Niewątpliwą atrakcją wydarzenia będą realizowane przez cały czas jego trwania pojedynki wojów (Fot. Rafał Semołonik/Fotoreporterkoszalin.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto