Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budzistowo wojowie, walki, dawne rzemiosło - III Festiwal Wczesnośrednioweczny zaprasza

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
W sobotę i niedzielę Budzistowo opanują miłośnicy historii sprzed tysiąca lat. Na terenie dawnego podgrodzia trwać będzie III Festiwal Wczesnośredniowieczny. Tu trzeba być.

- Tu na razie jest ściernisko, ale będzie średniowieczne obozowisko – mówi, parafrazując słowa popularnej piosenki, wójt Gminy Kołobrzeg, Włodzimierz Popiołek. W imieniu lokalnego samorządu oraz współpracujących z nim stowarzyszeń oraz grup zajmujących się odtwórstwem historycznym zaprasza 5 i 6 czerwca na łąkę przy ul. Kasztanowej w Budzistowie. – Podczas naszego wydarzenia każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Warto spędzić ten weekend rodzinnie, razem z pasjonatami historii – uzupełnia.

Rzeczywiście dawne podgrodzie przedlokacyjnego Kołobrzegu, które rozpościerało się właśnie m.in. na teren planowanej imprezy, przypominać będzie to z X i XI w. – Na miejscu trwać będą warsztaty historycznego rzemiosła, w tym garncarskie, kowalskie, snycerskie czy związane z wytwarzaniem soli. Obozowisko, o którym wspominał pan wójt stworzy blisko czterdzieści historycznych namiotów obsadzonych przez ponad setkę odtwórców wczesnego średniowiecza z całego kraju – informuje współorganizator oraz koordynator merytoryczny III Festiwalu, Michał Ostrowski z gryfickiego Mohorta. To właśnie on zadbał o to, by każdy z rekonstruktorów, którzy przyjadą do Budzistowa prezentował się zgodnie z realiami Polski i Pomorza czasów pierwszych Piastów. – Zbierając zgłoszenia uczestnictwa przeprowadziliśmy drobiazgową weryfikację. Wszystko po to, żeby maksymalnie wiernie oddać każdy detal związany z epoką – dodaje.

Tematem przewodnim III Festiwalu Wczesnośredniowiecznego będą czasy panowania Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. – W bieżącym roku obchodzimy 1055. rocznicę przyjęcia przez naszych władców religii chrześcijańskiej. Z kolei nasz pierwszy król – Chrobry przyczynił się do narodzin biskupstwa w Kołobrzegu, powołanego do życia po Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 r. Jego lokalizacja to właśnie Budzistowo – zaznacza Michał Ostrowski.

W oparciu o dzieje obu twórców Państwa Polskiego, organizatorzy, prócz życia codziennego tysiąc lat temu, duży nacisk postawili na elementy militarne. Wszak okolice pierwszego millenium to czas, w którym Piastowie dysponowali jedną z najpotężniejszych armii ówczesnego świata. W związku z powyższym, w Budzistowie nie zabraknie widowiskowych pokazów walk oraz turniejów wojów. Całości dopełni zaplanowana na sobotę prezentacja sokolników. Patronat nad historyczną częścią przedsięwzięcia objęło Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W niedzielne przedpołudnie gość specjalny – dyrektor tej placówki, dr Michał Bogacki, wygłosi też otwarty wykład.

Oprócz części typowo rekonstrukcyjnej, na gości Festiwalu czekać będą dwa targowiska. Na pierwszym, zlokalizowanym w obrębie strefy historycznej, zaopatrzymy się na przykład w repliki zabytków oraz przedmioty związane z odtwórstwem wczesnego średniowiecza. Drugi jarmark to miejsce przeznaczone dla lokalnych rękodzielników oraz wytwórców regionalnej żywności. Do jego współtworzenia organizatorzy zaprosili uczestników akcji „Polska Smakuje”.

Budzistowskie wydarzenie, podobnie jak jego ubiegłoroczna edycja, otrzymało pozytywną opinię Sanepidu, co jest szczególnie istotne zwłaszcza, że to pierwsza, tak duża impreza w naszym regionie po ostatnim zluzowaniu obostrzeń na czas pandemii. – Nie mniej jednak będziemy prosili o zachowanie kilku ważnych reguł. Po pierwsze, jednorazowo na terenie obozowiska historycznego przebywać będzie mogło nie więcej niż 250 osób, wliczając odtwórców. Działania rekonstruktorów będą miały charakter cykliczny – powtarzalny, więc każdy, kto przyjdzie, niezależnie od pory dnia, zobaczy je w pełni. Przepływ zwiedzających regulować będziemy przez śluzę wejściową. Druga kwestia to zachowanie wymaganego dystansu społecznego oraz dezynfekcja dłoni, podczas przekraczania bramy obozu – kończy nasz rozmówca.

III Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie rozpocznie się w sobotę, 5 czerwca o godz. 10.00. Pierwszego dnia strefa historyczna dostępna będzie dla widzów do godz. 18.00, w niedzielę natomiast – od 10.00 do 15.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto