MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile można zarobić w sezonie wakacyjnym w Mielnie? Pracodawcy oferują nawet 8000 złotych

Łukasz Suchanowski
Łukasz Suchanowski
archiwum
Nadmorskie kurorty rozpoczęły sezon wakacyjny. To doskonała okazja szczególnie dla uczniów i studentów do dodatkowego zarobku. Ile można zarobić w trakcie pracy sezonowej w Mielnie? Postanowiliśmy dla was sprawdzić.

Mielno wciąż jest bardzo popularnym obiektem turystycznym w sezonie wakacyjnym. Dla młodzieży z regionu ten czas daje możliwość dużego zarobku. Wiele restauracji czy barów poszukuje kelnerek i kelnerów, kucharzy, pomocy kuchennych. Młodzi zajmują się również sprzedażą lodów, pracą sprzedawcy w sklepach z pamiątkami albo stoiskami, które chętnie odwiedzają turyści, np. z odzieżą, balonami, okularami przeciwsłonecznymi, watą cukrową.

Wielu nadmorskich pracodawców jeszcze kilkanaście lat temu oferowało pracę “na czarno” bez jakiejkolwiek umowy. Dziś niemal wszyscy właściciele przestrzegają przepisów inspekcji pracy i pracownicy otrzymują umowę zlecenie. Dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia daje to możliwość większego zarobku.

- Pracodawcy oferują na etacie stawki dla recepcjonistów, barmanów czy kelnerów w granicach od 4300 do 6000 złotych brutto. Kucharze w Mielnie dostają propozycje zarobków nawet do 8000 złotych brutto - mówi Jarosław Król, kierownik Działu Pośrednictwa Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Koszalinie.

Stawkę godzinową najlepszą otrzymuje fizjoterapeuta w ośrodkach sanatoryjnych w wysokości 45 zł/brutto. Mniej, bo w granicach 28-32 zł/brutto za godzinę pracy, dostają pozostałe branże (kucharze, kelnerzy, barmani).

Urzędnik z Powiatowego Urzędu Pracy zauważa, że wydłuża się również sezon hotelarsko-gastronomiczny nad morzem.

- Niektóre obiekty przystosowują swój obiekt do działania całorocznego niż sezonowego - podkreśla Jarosław Król.

Właściciele nadmorskich firm przyznają, że coraz częściej dochodzi do przypadków, gdy młodzi pracownicy porzucają pracę w trakcie sezonu.

- Takie sytuacje sprawiają, że nagle przy dużym obłożeniu brakuje rąk do pracy. Przyznam szczerze, że wolę zatrudnić osobę starszą, doświadczoną na sezon niż licealistę czy studenta. Miałam przykre doświadczenia, gdy młodzi pracownicy po pracy poszli na imprezę i następnego dnia nie byli dyspozycyjni w pracy – opowiada w rozmowie z "Głosem" jedna z mieleńskich restauratorek.

Policja również ostrzega przed odpowiadaniem na niesprawdzone oferty pracy, a także zachęca do zgłaszania przypadków nadużyć ze strony pracodawców. Policja zwraca uwagę przede wszystkim na takie zachowania jak np. rekwirowanie dokumentu osobistego, bicie lub szantaż oraz odmowa wypłaty należnego wynagrodzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński