Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu obywateli Ukrainy znalazło pracę w regionie koszalińskim? Znamy dane

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Przez ostatnie miesiące na terenie miasta Koszalina oraz powiatu koszalińskiego pracę znalazło kilka tysięcy obywateli Ukrainy.
Przez ostatnie miesiące na terenie miasta Koszalina oraz powiatu koszalińskiego pracę znalazło kilka tysięcy obywateli Ukrainy. archiwum polskapress
Przez ostatnie miesiące na terenie miasta Koszalina oraz powiatu koszalińskiego pracę znalazło kilka tysięcy obywateli Ukrainy — zdradza Henryk Kozłowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Pracują w usługach, handlu, w budownictwie.

Ustalenie dokładnej liczby jest trudne. – Od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą około 1000 osób z ukraińskim obywatelstwem zgłosiło się do naszego urzędu po pomoc w znalezieniu posady – mówi Henryk Kozłowski i przypomina, że obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, zatrudnić można w ramach tzw. uproszczonej procedury lub na ogólnych zasadach.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zapewnia obywatelom Ukrainy, którzy przebywają w Polsce legalnie możliwość podjęcia zatrudnienia na terytorium Polski bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę lub rejestracji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Pracodawca, który ma zamiar zatrudnić obywatela Ukrainy, powinien powiadomić w terminie 14 dni od dnia podjęcia przez tego cudzoziemca zatrudnienia  właściwy dla pracodawcy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania Powiatowy Urząd Pracy.

Powiadomienie to następuje za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl. i dopiero zachowanie takiej procedury  uprawnia cudzoziemca do wykonywania pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę lub rejestracji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Na mocy tej ustawy, która upraszcza proces zatrudnienia obywateli Ukrainy — pracodawcy działający na terenie miasta Koszalina oraz powiatu koszalińskiego  w okresie od kwietnia do grudnia 2022 roku zarejestrowali w  PUP w Koszalinie  ponad 3 tysiące takich powiadomień.

Według danych z listopada ubiegłego roku  na tych zasadach pracowało w Polsce około 650 tys. obywateli Ukrainy.

Dodatkowo w ubiegłym roku lokalni pracodawcy zarejestrowali w koszalińskim urzędzie około 5 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Z tej  procedury umożliwiającej zalegalizowanie zatrudnienia na okres nie dłuższy niż 24 miesiące mogli skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców będących obywatelami następujących państw: Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Republiki Armenii i Ukrainy.

- Obywatele Ukrainy zatrudniani są najczęściej na następujących stanowiskach: przetwórca ryb, kierowca kat. C, operator maszyn i urządzeń, robotnik gospodarczy, pracownik prac czystościowo-porządkowych, robotnik budowlany, magazynier — komentuje nasz rozmówca.

Najnowsze oferty pracy z Koszalina i regionu. Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy >>>

Najnowsze oferty pracy z Koszalina i regionu. Sprawdź, kogo ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera