IMGW ostrzega przed burzami i upałami. Mapa IMGW czerwona od alertów pogodowych. Możliwe lokalne podtopienia, grad i silny wiatr

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
IMGW
IMGW ostrzega przed burzami i upałami. Alerty dotyczą całego terytorium Polski. Dla zachodniopomorskiego prognozuje się ulewne deszcze, grad oraz porywisty wiatr podczas burz. Sprawdźcie co prognozuje IMGW w najbliższych godzinach. Może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami oraz ulewnym deszczem. Ma być także gorąco i upalnie. Podczas burz, mogą występować gwałtowne zjawiska atmosferyczne takie jak grad, silny wiatr oraz ulewny deszcz.

 • powiat: Koszalin (zachodniopomorskie) - Prognoza zagrożeń meteorologicznych
  Od: Środa 14.07 07:30 Do: Czwartek 15.07 07:30
  Burze z gradem
 • Od: Czwartek 15.07 07:30 Do: Piątek 16.07 07:30
  Burze z gradem
  stopień: 1
Ulewa w Koszalinie. Zalane ulice, są utrudnienia

Koszalin po burzy i ulewie. Miasto zostało zalane [NOWE ZDJĘ...

IMGW OSTRZEGA 14.07.2021

Dziś pogodę w Polsce kształtuje niż znad Niemiec. Na południowym zachodzie kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny, na przedpolu którego obecna jest linia zbieżności. Napływa gorące i zasobne w wilgoć powietrze (TPW 35-45 mm). Burze możliwe będą na przeważającym obszarze kraju, jednie na południowym wschodzie bez burz.

Burze na północnym wschodzie związane będą z odsuwającym się górnym niżem wraz z linią zbieżności. W warunkach sporej niestabilności, wilgotności i w sprzyjających warunkach kinematycznych mogą się tworzyć niewielkie struktury wielokomórkowe z opadami do 10-15 mm i porywami wiatru do 60 km/h. Burze mogą występować od godzin porannych i po południu powinny odsunąć się poza obszar Polski.

Największe zagrożenie burzami jest w zachodniej połowie kraju i w centrum w strefie zbieżności dolnego pola wiatru, tam dochodzi do największego nagromadzenia wilgoci. Dostępne będą duże zasoby energii potencjalnej (MU CAPE do 2500 J/kg) przy sprzyjających warunkach kinematycznych (SHEAR w warstwie 0-6 km nawet do 20-25 m/s, w warstwie 0-3 km do 15-20 m/s). Takie uwarunkowania będą sprzyjać tworzeniu się zwartych struktur wielokomórkowych, jest także duże prawdopodobieństwo powstania spuerkomórek (głównie na obszarze "1").

Burzom mogą towarzyszyć opady deszczu do 30-40 mm, jednak w związku z przepływem w środkowej troposferze równoległym do linii zbieżności, akumulacje sum opadów mogą lokalnie sięgać nawet 60 mm. Dobrze rozwiniętym strukturom burzowym będą towarzyszyć porywy wiatru do 90-100 km/h. Istnieje szansa na powstanie układu "bow echo", wtedy porywy wiatru mogłyby osiągać nawet większe wartości (do 110 km/h). Największa intensywność zjawisk prognozowana jest na godziny późno popołudniowe (pod koniec ważności prognozy), jednak tu modele numeryczne są niejednoznaczne i najgroźniejsze zjawiska mogą wystąpić dopiero w pierwszych godzinach nocnych. W godzinach późno popołudniowych jest także niewielkie prawdopodobieństwo na utworzenie się trąb powietrznych (na obszarze "2"). Burzom będzie towarzyszyć grad, którego średnica może dochodzić do 3-5 cm, ale lokalnie nie można wykluczyć większych rozmiarów..

IMGW OSTRZEGA 15.07.2021

Polska nadal będzie pod wpływem niżu znad Niemiec. Na zachodzie kraju obecny będzie falujący front atmosferyczny rozdzielający chłodniejsze powietrze polarne morskie na zachodzie od gorącego zwrotnikowego na wschodzie. W tej gorącej, niestabilnej i bardzo wilgotnej masie powietrza (LI do -6K, TPW 30-50 mm) dodatkowo położona będzie linia zbieżności i to na niej należy spodziewać się najbardziej intensywnych zjawisk (strefa 2 i 3). Niestety będzie ona położona niemal równolegle do kierunku przepływu powietrza w środkowej troposferze, co w połączeniu z bardzo dużymi zasobami wilgoci stwarza zagrożenie kumulacji sum opadów (natężenie chwilowe opadów będzie ulewne i nawalne, sumy godzinowe mogą wynosić 30-40 mm, a kumulacje nawet 90 mm).

Takie opady mogą powodować podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne. Niestabilność oraz zasoby wilgoci przełożą się na znaczne zasoby energii potencjalnej dostępnej dla konwekcji nawet do 2500-3000 J/kg. Ponadto obecność górnego niżu nad Niemcami sprawi, że także warunki kinematyczne będą bardzo korzystne do rozwoju i podtrzymania głębokiej konwekcji. W przedniej (wschodniej) stronie tego niżu (czyli w zachodniej i centralnej części Polski) SHEAR do 6 km może sięgać 25 m/s, a do 3 km 20-25 m/s. Przełoży się to wysokie zagrożenie silnymi porywami wiatru do 90-100 km/h, a w przypadku najsilniejszych burz około 120 km/h. Warunki te wpłyną także na zdecydowaną organizację burz w struktury wielokomórkowe, możliwy jest MCS z sygnaturą bow echo, a także rozwój superkomórek burzowych z opadami dużego gradu (5-6 cm, punktowo nawet do 8-10 cm). Ponieważ znaczne ścinanie wiatru (nawet 10-15 m/s) jest prognozowane do wysokości 1 km i dodatkowo powietrze będzie bardzo wilgotne, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia trąb powietrznych, głównie w początkowych godzinach nocnych.

Burze będą występować przez całą noc, ze zmienną intensywnością, ale najgroźniejsze wystąpią w pierwszej połowie nocy. Będą przemieszczać się z południa na północ. Na wschodzie kraju prognozowana energia CAPE będzie zgromadzona dopiero powyżej poziomu 700 hPa, więc przy braku dodatkowych czynników dynamicznych i przy słabych warunkach kinematycznych tam burze są najmniej prawdopodobne.

Zobacz także: Darłowo: Żółte morze od rzepaku

Gdzie gdzie jest burza - radar burzowy LIVE. Ostrzeżenia IMGW

Sprawdzaj na bieżąco mapy pogodowe, oraz ostrzeżenia IMGW. Oto kilka przydatnych linków. Sprawdzisz na nich w czasie rzeczywistym, w jakim miejscu są wyładowania atmosferyczne, w jakim kierunku przemieszczają się burze [radar burzowy live, radar opadów, ostrzeżenia pogodowe]:

Stopnie ostrzeżeń meteo.

 • 1 stopień. Przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu zjawisk mogących powodować straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się utrudnień w ruchu, zakłóceń imprez plenerowych lub ich odwołania. Zalecana ostrożność.
 • 2 stopień. Przewiduje zjawiska powodujące duże straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się silnych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność.
 • 3 stopień. Przewiduje groźne zjawiska powodujące bardzo duże szkody lub o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska uniemożliwią działalność. Zachowaj najwyższą ostrożność, często śledź komunikaty.

Piorun dosięga cztery razy częściej mężczyzn niż kobiety. Prawdopodobnie dlatego, że kobiety unikają zachowań ryzykownych, a do takich należą wychodzenie na zewnątrz w czasie burzy czy nawet wówczas, gdy prognoza jej nie wyklucza.

Jak pomóc porażonemu piorunem

Przede wszystkim nie obawiaj się: ofiara nie kumuluje ładunku elektrycznego i nikogo nie porazi.

Wezwij pomoc, sprawdź oddech i puls poszkodowanego. Jeśli są wyczuwalne, ułóż go na boku i okryj. Osłoń rany oparzeniowe jałowym opatrunkiem z apteczki samochodowej.

Jeśli porażony nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie, a w przypadku niewyczuwalnego tętna – resuscytację (na przemian 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy). Nie ustawaj do przyjazdu pogotowia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie