Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inkubator nowych technologii

Wojciech Frelichowski
Na dachu Słupskiego Inkubatora Technologicznego zamontowano 668 paneli ogniw fotowoltaicznych.
Na dachu Słupskiego Inkubatora Technologicznego zamontowano 668 paneli ogniw fotowoltaicznych.
Słupski Inkubator Technologiczny, to wiodący w regionie ośrodek nowych technologii. Do istniejącej już Pracowni Robotyki dołączyła niedawno Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii.

Słupski Inkubator Technologiczny działa od 2012 roku. Ideą powstania tego obiektu było wsparcie dla firm z obszaru nowych technologii, które mogłyby w nim działać na preferencyjnych warunkach. Ale również sam SIT jest instytucją, która kreuje nowoczesne rozwiązania.

Przykładem jest m.in. Pracownia automatyki, robotyki i systemów wizyjnych. Powstała przy wsparciu funduszy unijnych, jako integralna część projektu budowy i wyposażania SIT. Cele, które przyświecały powstaniu tej pracowni, to prowadzenie szkoleń z wykorzystaniem najnowszych technologii z dziedziny automatyki i robotyki, projektowanie systemów zrobotyzowanych, skanowanie i analizowanie wyrobów za pomocą skanera 3D i specjalistycznego oprogramowania. Jest to miejsce dedykowane dla przedsiębiorców i kadry inżynierskiej, którzy na bazie Pracowni mogą pozyskać praktyczną wiedzę i skorzystać z nowoczesnych usług.

Do realizacji wybrano urządzenia firmy Omron, która została zaklasyfikowania do stu najbardziej innowacyjnych firm w światowym rankingu Thomson Reuters. Operatorem Pracowni jest firma TMA Labs z którą, Słupski Inkubator Technologiczny 23 października organizuje konferencję „Od matematyki do automatyki”. Najnowszym projektem, który zrealizował SIT jest Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii.

Jej najważniejszym elementem jest elektrownia fotowoltaiczna zbudowana na dachu obiektu. Składa się ona z 668 paneli, które mogą wygenerować moc 180 kW. To największa dachowa elektrownia fotowoltaiczna na Pomorzu, a także jedna z największych w Polsce. Do monitorowania parametrów jej pracy służy dedykowany system SCADA. Umożliwia on obserwację w czasie rzeczywistym m.in. generowanej aktualnie mocy elektrycznej, natężenia promieniowania słonecznego, temperatury paneli i otoczenia, a także prędkość wiatru. Także poprzez stronę internetową www.sit.slupsk.pl można obserwować aktualne parametry pracy instalacji.

Dzięki rozbudowanemu systemowi nadzoru Elektrownia oprócz produkcji energii na potrzeby budynku może pełnić funkcję systemu pokazowego oraz posłużyć do celów badawczych i szkoleniowych. Na bazie tej Pracowni PARR S.A. chce stworzyć w Inkubatorze certyfikowany ośrodek szkoleniowy dla fotowoltaiki. Już teraz Pracownia prowadzi zajęcia dla firm, instytucji, oraz uczniów. Podczas Pomorskich Dni Energii obiekt przeżywał wręcz oblężenie młodzieży szkolnej, dla której SIT zorganizował pokazowe lekcje o zielonej energii. Obecnie na ukończeniu są prace przed gmachem SIT, gdzie powstają mikroinstalacje pokazowe składające się z paneli różnego typu na różnych systemach montowania, w tym ogniwa z systemem chłodzenia, a także mała siłownia wiatrowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty