Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspekcja pracy: więcej kontroli w firmach, więcej skarg na pracodawców

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Skargi dotyczyły przede wszystkim problemów z wynagrodzeniem za pracę i inne świadczenia, legalności zatrudnienia, umów, czasu pracy. Wzrosła liczba zgłoszeń związanych właśnie z wypłacaniem wynagrodzenia.
Skargi dotyczyły przede wszystkim problemów z wynagrodzeniem za pracę i inne świadczenia, legalności zatrudnienia, umów, czasu pracy. Wzrosła liczba zgłoszeń związanych właśnie z wypłacaniem wynagrodzenia. archiwum
Inspektorzy pracy w 2022 roku przeprowadzili w zachodniopomorskim 3101 kontroli. Skarg od pracowników wpłynęło ponad 2,6 tysiąca.

W 2022 roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie wpłynęło 2675 skarg na pracodawców, w 2021 roku było ich 2411. Oprócz Polaków składali je Ukraińcy (105), obywatele Filipin, Bangladeszu, Białorusi, Gruzji.

Skargi dotyczyły przede wszystkim problemów z wynagrodzeniem za pracę i inne świadczenia, legalności zatrudnienia, umów, czasu pracy. Wzrosła liczba zgłoszeń związanych właśnie z wypłacaniem wynagrodzenia.

Infekcja zajmuje się też sprawdzaniem okoliczności wypadków przy pracy. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zgłaszanie do inspekcji pracy wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych. Wszystkich, szczeciński inspektorat zarejestrował 262, w tym 13 wypadków śmiertelnych (4 na budowie). Za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku.

Od wielu lat to właśnie branża budowlana przewodzi w statystykach dotyczących wypadków śmiertelnych i powodujących ciężkie uszkodzenia ciała. Najczęściej dochodzi do upadków z wysokości na niższy poziom, ześlizgnięcia się, zawalenia konstrukcji.

Przyczyny wypadków przy pracy w I półroczu 2022 roku podsumował Główny Urząd Statystyczny. Co znajdziemy na liście?
• Nieprawidłowe zachowanie się pracownika – 61,1%
• Niewłaściwy stan czynnika materialnego – 8,1%
• Brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym przez pracownika – 7,3%
• Niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika – 7,1%
• Niewłaściwa organizacja stanowiska pracy – 5,3%
• Niewłaściwa organizacja pracy – 4,2%
• Inna przyczyna – 3,8%
• Nieużywanie sprzętu ochronnego przez pracownika – 1,6%
• Niewłaściwy stan psychofizyczny pracownika – 1,5%

Jednak inspekcja pracy to nie tylko kontrole. Pracownicy OIP Szczecin udzielili 10 197 porad osobistych, telefonicznych i pisemnych. O poradę prosiło 3873 pracowników, 2054 pracodawców lub osób reprezentujących pracodawcę. - Pytań jest mnóstwo, nie ukrywamy, że telefon w godzinach dyżuru dzwoni niemal bez przerwy – twierdzi Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik prasowy OIP w Szczecinie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera