Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Ochrony Środowiska zaprezentował główne wnioski z etapu kończącego wyjaśniania sytuacji w rzece Odrze. Co z nich wynika?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w piątek zaprezentował główne wnioski z etapu kończącego wyjaśniania sytuacji w rzece Odrze. Przedstawił też raport kończący pracę zespołu ds. sytuacji na Odrze.

Zespół ten we wnioskach swoich ustalił, że intensywny zakwit złotej algi w wodach Odry miał charakter wieloczynnikowy.
Na przełomie lipca i sierpnia w wodach Odry wystąpiły korzystne warunki do jej rozwoju i rozwinięcia toksyczności, takie jak znacznie zwiększona przewodność, wysoka zawartość chlorków i siarczanów, podwyższona temperatura wody, znaczne wahania parametrów wody w czasie. Nie bez znaczenia była też hydromorfologia wód Odry, czyli obecność wielu zbiorników wodnych, kanałów, a więc miejsc sprzyjających zakwitom.

Zespół zaznaczył też, że masowe zakwity złotych alg w wodach Odry oraz innych rzek i zbiorników wodnych mogą się powtarzać w kolejnych latach (tak jak powtarzały się w innych krajach świata).

Zaleca też stworzenie systemu ciągłego pomiaru jakości wód, z dostępem do danych online dla wszystkich zainteresowanych, w tym monitoring parametrów powiązanych z zakwitami, oraz monitoring samej złotej algi. Monitoring powinien w pierwszej kolejności objąć jednolite części wód, w których notuje się parametry wody sprzyjające zakwitom.

Rekomenduje także:

  • - kontynuację kontroli podmiotów prowadzących zrzut wód zanieczyszczonych do Odry i jej dopływów, aby m.in.
  • ustalenia podmiotów odpowiedzialnych w największym stopniu za stan jakości wód Odry.
  • - przegląd i weryfikację obowiązujących pozwoleń na zrzut ścieków do wód w dorzeczu Odry, uzależnienie parametrów i intensywności zrzutu od aktualnych wyników badań wody, wprowadzenie obowiązku czasowego wstrzymywania bądź ograniczania zrzutów w sytuacji zagrożenia.
  • - usprawnienie przepływu informacji, wdrożenie systemu wczesnego ostrzegania i reagowania, usprawnienie procedur w obrębie zarządzania kryzysowego.
  • - stopniową, opartą o najlepszą wiedzę ekspertów, odbudowę populacji ryb i innych grup organizmów, które ucierpiały w wyniku katastrofy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Instytut Ochrony Środowiska zaprezentował główne wnioski z etapu kończącego wyjaśniania sytuacji w rzece Odrze. Co z nich wynika? - Głos Szczeciński