Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interaktywny mural w Złocieńcu

Joanna Turczyn, koordynator projektu „Chodź, pomaluj mój świat”
Interaktywny mural w Złocieńcu
Interaktywny mural w Złocieńcu
Od pierwszego dnia pełni zapału przystąpiliśmy do realizacji pomysłów. Było ich tyle, ilu uczestników. Płot czasami wydawał się zbyt mały, by pomieścić wszystkie.

Warsztaty plastyczne prowadzone przez Dorotę Izdebską dały szeroki wachlarz wiedzy, którą młodzi twórcy starali się wykorzystać podczas tworzenia projektów. Kartka chłonęła niczym gąbka. Deszcz nie był w stanie ostudzić zapału twórców. Dopiero mur nauczył pokory. Jego powierzchnia, struktura sprawiły, że mały uczył się od dużego, a duży od małego, uświadomił, że tylko razem mogą coś stworzyć, nie odbierając własnego indywidualnego spojrzenia na całość. Kiedy już wydawało się, że wygrał, to wspólne wejrzenie obalało przeszkodę, rodziło kolejny pomysł.

O tym, jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma otoczenie, mogliśmy się przekonać już podczas tworzenia muralu. Refleksje można było niejednokrotnie usłyszeć podczas rozmów przechodniów wzdłuż malowanego płotu. Słyszeliśmy pytania: Czy będą kolejne murale w Złocieńcu? Podziękowania: Świetnie! W końcu i w naszym miasteczku jest barwnie, dziękujemy! Pochwały: Jak pięknie! Świetnie wyczarowałyście miasteczko na płocie! Oraz troskę: Nie jest wam zimno? A może, jesteście głodne? To dodawało licealistkom - Katarzynie Mazur, Oliwii Bartnik, Zuzannie Rutkowskiej, Kamili Szymkiewicz i Marcie Skrzypek z ZSP im. Wł. Andersa oraz trzecioklasistkom - Wiktorii Palińskiej, Zuzi Ramzie, Ani Szachewicz, Sandrze Kot ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Kusocińskiego skrzydeł do dalszej pracy. Do pracy nad muralem czynnie włączyła się społeczność lokalna, przedsiębiorcy. Tu należą się szczególne podziękowania Kamili Włodarczyk, Bogusławowi Udyczowi, Andrzejowi Tobiaszowi, Hubertowi Makarze za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Równolegle pracowała grupa muzyczna: Alicja Pawlak, Zuzanna Kałamarz, Wiktoria Senkowska i Paulina Ciechomska z ZSP im. Wł. Andersa w Złocieńcu pod okiem Gabrieli Maliny.

Mural jest wielozmysłowy, interaktywny. Nie tylko można go zobaczyć, można go również usłyszeć. Muzyka bez muralu i mural bez muzyki to tylko zwykły mural i zwykła muzyka. Muzyka konkretna. Muzyka naszego miasta, dźwięki, z którymi część się oswoiła, których być może już nie słyszy stały się tematem. Montaż okazał się frajdą, ciekawym doświadczeniem i jednocześnie kreatywnym przedsięwzięciem. Powstał kod Qr, dzięki któremu każdy przechodzień w krótkim czasie na swoim telefonie komórkowym jest w stanie zapoznać się z muzyką. Zaskakujące okazało się doświadczenie podczas spaceru wzdłuż muralu ze słuchawkami na uszach. Domki ożyły, mural zaczął tętnić życiem. To pierwszy interaktywny mural! „Chodź, pomaluj mój świat” - wystarczyło hasło i z zapałem wyczarowali świat, którego stali się częścią. Młodzież i dzieci - każde z nich zostawiło cząstkę siebie.

Realizacja projektu „Chodź, pomaluj mój świat” była możliwa dzięki EKDUS - programowi wspierającemu inicjatywy skierowane do młodych ludzi, którego głównym koordynatorem jest Złocieniecki Ośrodek Kultury. Mural podziwiać można przy ul. Włókienniczej w Złocieńcu.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Złocieniecka kapsuła czasu otwarta po 82 latach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!