Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycja w Drawsku Pomorskim odebrana

Krzysztof Bednarek
W Drawsku Pomorskim wyremontowane zostały dwie ulice.
W Drawsku Pomorskim wyremontowane zostały dwie ulice. Krzysztof Bednarek
Zakończył się remont kapitalny ul. Starogrodzkiej i ul. Toruńskiej w Drawsku Pomorskim. Są usterki, ale wykonawca zobowiązał się je usunąć.

Przed świętami Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odebrała inwestycję polegającą na przebudowie ul. Toruńskiej i Starogrodzkiej. Prace prowadzone były na odcinku o długości 2,5 km. Wykonywała je spółka Colas z Palę-dzi wraz z podwykonawcami. Inwestycja kosztowała 4,6 mln zł. Zauważone podczas odbioru usterki, takie jak zastoiska wody, poprawa dojazdu do posesji, brak oznakowania ścieżki rowerowej i oznakowania poziomego usunięte zostaną do 31 maja. Na wykonane roboty wykonawca udzielił 5-letniej gwarancji.

Ekspresowe tempo: cztery miesiące

- Prace wykonywane były w ekspresowym tempie. To była przebudowa istniejącej drogi. Nie było zbyt wiele możliwości zmiany spadków jezdni. Po deszczu będziemy obserwowali, gdzie tworzą się kałuże. Oczywiście możliwości techniczne są: można wstawić dodatkowe kratki lub ściek przy krawężniku - powiedział nam w dniu odbioru Karol Zeidler, dyrektor firmy Colas Polska.

Inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Udział gminy polegał na wymianie części kanalizacji deszczowej w ul. Toruńskiej i na podłączeniu kanalizacji deszczowej biegnącej w drodze krajowej do separatorów w oczyszczalni ścieków.

Konsultacje i kompromisy

- Remont rozpoczął się na ul. Toruńskiej. „Ucywilizowaliśmy“ tę drogę. W uzgodnieniu z Urzędem Miejskim wyznaczone zostały przejścia dla pieszych w innych niż do tej pory miejscach i miejsca postojowe dla pojazdów. Były konsultacje, ale decydujące znaczenia zawsze ma bezpieczeństwo pieszych i użytkowników pojazdów - powiedział nam Grzegorz Dziedzina, zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału GDDKiA ds. zarządzania drogami i mostami. - Wzdłuż ul. Starogrodzkiej był szeroki ciąg pieszy, który odtworzyliśmy. Teraz trzeba go oznakować. Zrobimy to na wiosnę. Zakres tegorocznych robót nie obejmował tego zadania.

Prace prowadzone na ul. Starogrodzkiej nie były proste ze względu na intensywny ruch pojazdów. Dopiero po ułożeniu warstwy wyrównawczej na plac budowy mogły wejść ekipy brukarskie. Były dni, kiedy równocześnie przy budowie drogi praco-wało ponad 70 osób.

Mieszkańcy przez cały czas byli czujni

Przy tak dużej inwestycji trudno uniknąć problemów. Drogowcy modernizowali główną trasę przelotową przez miasto. Mieszkańcy nie szczędzili im krytycznych uwag. Podpowiadali własne rozwiązania. Elżbieta Pytel interweniowała w sprawie wjazdu na posesję. Pani Elżbieta opiekuje się 92-letnią mamą, która leży w łóżku. Jej jedyną rozrywką jest codzienny spacer w wózku inwalidzkim prowadzonym przez córkę. A tymczasem przez dwa tygodnie wyjazd z domu wózkiem był niemożliwy, bo przed bramą posesji drogowcy ustawili krawężnik wysoki na 20 cm. Na szczęście w kilka godzin po naszej interwencji, wjazd na posesję Elżbiety Pytel został odblokowany.

Krytycznych uwag było więcej. Prace prowadzone równocześnie na jezdni i po obu stronach chodnika utrudniały mieszkańcom swobodne przejście.

- Nie wprowadzono ruchu wahadłowego. Gdy idę na drugą stronę ulicy do sklepu po chleb mam obawy, że zostanę potrącony przez jakiś samochód - skarżył się starszy mężczyzna, mieszkaniec ul. Śląskiej.

Mieszkańcy pytali, czemu zmienione zostały przejścia dla pieszych. Czy będą ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Starogrodzkiej i Toruńskiej? Większość problemów udawało się rozwiązywać na bieżąco, podczas spotkań, które w Urzędzie Miejskim odbywały się dwa, trzy razy w tygodniu. A im bliżej było do końca robót, tym uwag krytycznych było mniej.

- Ja jestem z remontu zadowolony. Drogowcy pomyśleli o tym, by zrobić miejsca postojowe. Oczywiście tam, gdzie jest to możliwe, gdzie nie ma skrzyżowań - mówił Krzysztof Dyl.

Przy remontowanej drodze, w pobliżu stacji CPN wybudowany został gminny parking dla ciężarówek i aut osobowych.

Remont trzeba kontynuować

Po zakończeniu prac w mieście na remont czeka kilkunastokilometrowy odcinek „dwudziestki“ z Drawska Pomorskiego do Zło-cieńca. Stan nawierzchni jest tam okropny. Na razie prowadzona jest wycinka drzew. Nie wiadomo natomiast, kiedy rozpocznie się oczekiwany przez kierowców remont drogi.

Inwestycje w regionie

Odbyły się już przetargi na budowę obwodnicy Szczecinka o długości 12 km i obwodnicy Wałcza o długości 17,8 km, a także przetargi na budowę drogi S6 z Goleniowa do Koszalina. W przygotowaniu jest budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa oraz budowa drogi S6 na odcinku Koszalin - Słupsk. W rejonie Szczecina modernizowana będzie droga A6, a w rejonie Kobylanki droga S10.

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!