Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynieria biomedyczna - nowy kierunek studiów na Politechnice Koszalińskiej (zobacz wideo)

Jakub Roszkowski, [email protected]
Wypełniona niemal po brzegi sala wykładowa Politechniki Koszalińskiej. Licealiści z całego regionu chcieli dowiedzieć się wszystkiego o nanotechnologii i możliwościach rozpoczęcia studiów na nowym wydziale.
Wypełniona niemal po brzegi sala wykładowa Politechniki Koszalińskiej. Licealiści z całego regionu chcieli dowiedzieć się wszystkiego o nanotechnologii i możliwościach rozpoczęcia studiów na nowym wydziale. Fot. Radek Koleśnik
W piątek profesorowie Politechniki Koszalińskiej poinformowali, że na uczelni uruchomiony zostanie nowy kierunek studiów. Będzie nim inżynieria biomedyczna. To przyszłość nauki - zapowiadają.

- Przyszłość należy do inżynierii, a nanotechnologia właściwie już króluje wśród nauk technicznych - mówiła profesor Ewa Sawosz, wykładowca w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ma być jednym z kilkunastu wybitnych specjalistów, którzy będą uczyć o nanotechnologii i inżynierii biomedycznej w Koszalinie.

Sala Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich wypełniła się wczoraj po brzegi uczniami szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Nic dziwnego, to właśnie dla nich otwierany jest nowy kierunek. Ma być uruchomiony w październiku tego roku. Odpowiedzialnym za naukę będzie profesor Stanisław Mitura, wybitny fizyk, kierownik Zakładu Inżynierii Biomedycznej w Łodzi. Wczoraj wprawdzie na specjalną konferencję poświęconą nowemu wydziałowi nie dotarł, ale był za to profesor Jerzy Ratajski, który ma pełnić funkcję szefa całego instytutu.

Dodajmy, że Politechnika Koszalińska uruchamia nowy wydział wspólnie z Pomorską Akademią Nauk, a przy współpracy z ośrodkami naukowymi na całym świecie.

Przy okazji wczorajszej konferencji porozmawialiśmy z profesorem Jerzym Ratajskim.
- Inżynieria biomedyczna, nanoroboty, nanomolekuła - nie każdy o tym słyszał, a już niewielu tak naprawdę wie, co to dokładnie jest.

- Rzeczywiście, ponieważ nie są to kwestie, które można opisać jednym czy dwoma zdaniami. To ogromna dziedzina nauki, łącząca medycynę i inżynierię. Gdybym miał powiedzieć krótko, powiedziałbym, że jest to budowanie czegoś wielkiego z najmniejszych elementów. To budowanie od dołu do góry. To przyszłość. A co ważne, nanotechnologia już nas otacza.

- Jest w obrusach, maszynach, lekach...
-... nawet w pudrze dla pań. Drobinki są tak małe, że potrafią przeniknąć przez skórę, bardzo głęboko i mieć dobroczynny wpływ na organizm. Buduje się nanoimplanty medyczne, niezwykle odporne nanomateriały. Nanotechnologia to nauka multidyscyplinarna, która łączy matematykę, fizykę, biologię, chemię. Dzięki niej kontrolujemy strukturę materii w skali "nano" i mamy wpływ na jej właściwości.

- Ogląda pan filmy science-fiction?

- Owszem, ale do czego zmierzamy?
- Wygląda na to, że źródłem odkryć dla nanotechnologii są właśnie te filmy.

- Nie, ja tak nie uważam. Owszem, są to sprawy na pierwszy rzut oka bliskie, ale nanotechnolgia to nie jest s-f. Źródłem odkryć naukowych jest zupełnie coś innego. Proszę zauważyć, kończył się wiek XIX, nastąpiła rewolucja naukowa. W gruz obrócono fizykę klasyczną. Odkrycie elektronu sprawiło, że pojęcie najmniejszej jednostki, czyli atomu, upadło. To samo dzieje się teraz. Skończył się XX wiek i mamy rewolucyjną nanotechnologię, która już wiadomo, że będzie odgrywała najważniejszą rolę w życiu człowieka.

- A Politechnika Koszalińska nie zostaje w tyle i już uruchamia wydział poświęcony tej nauce.
- Chcemy zbudować w Koszalinie ważny ośrodek inżynierii biomedycznej. To dziedzina nauki, w której nanotechnologia jest kluczowa. Będziemy współpracować z najważniejszymi takimi ośrodkami na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo