Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iran [ZDJĘCIA] Protesty i zamieszki w Iranie. Manifestacje przeciwko rządom teokratycznego reżimu, już ponad 20 ofiar śmiertelnych [WIDEO]

Kazimierz Sikorski (AIP)
Protesty i zamieszki w Iranie
Protesty i zamieszki w Iranie AP Photo/Ebrahim Noroozi/EAST NEWS
Tylko w nocy z poniedziałku na wtorek zginęło w rządowych demonstracjach w Iranie dziewięć osób. Od czwartku, gdy wybuchły zamieszki, liczba ofiar przekroczyła już 20. Aresztowano pół tysiąca osób.

Powodem protestów jest bezrobocie, korupcja i podwyżki cen na podstawowe produkty. Ale nie tylko, tysiące ludzi domagają się zakończenia rządów teokratycznego reżimu, powtórki Zielonego Ruchu, który w 2009 r. wystąpił przeciw fałszerstwo wyborczym, a zakończył się prześladowaniami, aresztowaniami setek studentów i opozycjonistów.

Irańczycy protestują też przeciwko wysyłaniu pieniędzy, broni i bojowników grupom zwolenników w Syrii, Libanie i Gazie. Wykrzykiwano: „Zostawcie Syrię. Myślcie o nas”. Kobiety zrzucają na wiecach tradycyjne nakrycia głowy, co uznaje się za akt wielkiej odwagi. A z drugiej strony brutalność członków Gwardii Rewolucyjnej, policji, bezpieki, którzy starają się zdusić protesty. Szef Trybunału Rewolucyjnego zagroził, że protestującym grozi kara śmierci. Nie uspokoiło to sytuacji. Kilka osób zginęło podczas szturmu na komisariat policji w Ghahdaridżanie. Państwowa telewizja podała, że starcia sprowokowali uczestnicy protestu, którzy starali się ukraść broń z placówki. W Nadżafabadzie zabito strzałami z broni myśliwskiej członka Gwardii Rewolucyjnej.

Protesty i zamieszki w Iranie. Atak na komisariat w Ghahdaridżanie

Źródło:
RUPTLY

Wystąpienia stają się coraz bardziej krwawe i mają coraz szerszy zasięg. W sieci pojawiły się filmy wideo pokazujące brutalność sił bezpieczeństwa. Demonstranci wznosili okrzyki: precz z dyktatorem, a kierowali je pod adresem Najwyższego Przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei. Ten ostatni napisał w oświadczeniu, że wrogowie Iranu wykorzystują pieniądze, broń, politykę i wywiad, by zdestabilizować islamski establishment. Protestujący nawoływali też siły porządkowe do przejścia na ich stronę.

To najpoważniejszy kryzys od 2009, a pierwszą reakcją rządu było ograniczenie dostępu do Internetu. Prezydent Hasan Rowhani mówił, że obywatele mają prawo protestować, ale nie w taki sposób. Z ust liderów płyną oskarżenia o wspieranie buntu pod adresem zachodnich liderów, w tym Donalda Trumpa. Ten ostatni napisał na Twitterze, iż protesty pokazały, że ludzie dowiedzieli się, iż ich pieniądze są kradzione i marnowane na terroryzm.

**CZYTAJ TEŻ |

ZA 10 LAT BOGATY IRAN BĘDZIE TYTANEM REGIONU. ZACHÓD POŻAŁUJE SWOJEJ DECYZJI

**

- Kiedy chodzi o przeżycie reżimu, Chamenei będzie kazał strzelać do demonstrujących – stwierdził Cliff Kupchan, szef Eurasia Group.

Do pierwszych niepokojów doszło w czwartek w położonym na północy mieście Maszhad po tym, jak ogłoszono podwyżki na wiele podstawowych artykułów. Przez wiele lat Iran przeżywał trudny okres z powodu zachodnich sankcji gospodarczych. Była to kara za forsowanie programu jądrowego. Iran był w izolacji, gospodarka popadała w ruinę. Wydawało się, że sytuację zmieni zniesienie wielu restrykcji w 2015. Niestety skorzystali na tym tylko nieliczni.

Wielu niesłusznie porównuje obecne wydarzenia do tych z 2009. Wtedy protestowali zwolennicy opozycji, którzy zarzucali sfałszowanie wyborów przez prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Manifestacje ograniczyły się do wykształconych elit Teheranu. Obecne protesty rozlewają się na kolejne regiony Iranu, z których niektóre uważano za tradycyjne „twierdze” obecnego rządu.

- Protestujący albo stali się w żądaniach bardziej zradykalizowani albo należą do pokolenia, które nie doświadczyło wydarzeń z 2009 jako osoby dorosłe – przypuszcza Mohammad Ali Shabani, wydawca portalu Al-Monitor.

**CZYTAJ TEŻ |

PAŃSTWO ISLAMSKIE JESZCZE NIE UPADŁO. ARMIA DŻIHADYSTÓW ISIS ROZPIERZCHŁA SIĘ PO PUSTYNI, BĘDĄ DALEJ ZABIJAĆ

**

Na Iran patrzy teraz świat, bo Teheran wywiera ogromny wpływ na sytuację w regionie. Przez ostatnie lata Iran mocno wspierał reżim Baszara el-Asada w Syrii. Było doradztwo wojskowe i pomoc bojowników z Hezbollahu (sojusznika Teheranu ), broń i liczone w miliardach dolarów wsparcie finansowe. Nagrodą za to były dla Iranu koncesje na wydobycie surowców i zgoda na budowę bazy lotniczej oraz portu wojskowego w Syrii. Wywołało to wściekłość Izraela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Iran [ZDJĘCIA] Protesty i zamieszki w Iranie. Manifestacje przeciwko rządom teokratycznego reżimu, już ponad 20 ofiar śmiertelnych [WIDEO] - Portal i.pl