Zamknij

Głos Koszaliński

Jak będzie wyglądała ulica Władysława IV? [ZDJĘCIA]

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [4/12] Poprzednie Następne

Informowaliśmy w sobotę o jednej z największych inwestycji drogowych Koszalina - chodzi o przebudowę ul. Władysława IV. Dziś - w odpowiedzi na pytania i prośby Czytelników - o stronie technicznej docelowej inwestycji.

Przypomnijmy, za prawie 33 miliony złotych powstanie ok. 1,5 km nowego odcinka ul. Władysława IV, który będzie łącznikiem z węzłem drogowym na S6 - na części obwodnicy Koszalin - Sianów; węzeł jest planowany właśnie w rejonie ul. Władysława IV, na wysokości dawnej pętli autobusowej.

Inwestycja miejska ma być gotowa do 31 października 2022 roku (z możliwością skrócenia o rok). Wykonawcą jest firma Strabag. Prace ruszają już w lutym.

Co ważne - do 85% ma sięgać dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych od marszałka województwa.

Jak będzie wyglądała nowa droga, jak będzie przebiegać? Będzie biegła po nowym śladzie, który zostanie wytyczony od strony osiedla Unii Europejskiej, wzdłuż starej części ul. Władysława IV (ogródki po drugiej stronie ul. Władysława pozostaną).

Droga będzie czteropasmowa, po dwa pasy w każdym kierunku. Szerokość pasa ruchu wyniesie 3,5 m. Do tego ścieżka pieszo - rowerowa o szerokości 3,5-4 m z wydzielonym pasem dla rowerów o szerokości 2,5 m.

Stanie tu nowe oświetlenie, zostanie położona kanalizacja sanitarna i deszczowa, powstaną drogi dojazdowe z parkingami do ogrodów działkowych (na starym pasie ul. Władysława IV od ronda gen. Maczka do ul. Francuskiej powstanie 188 miejsc postojowych, w tym 12 dla niepełnosprawnych).

Drogi obsługujące dojazd do ogrodów działkowych będą miały 5- 6 m.

Z nowej ul. Władysława IV będzie wjazd (z lewoskrętem) i wyjazd z ul. Holenderskiej. Podobnie będzie na wysokości ul. Francuskiej. Nie będzie tu sygnalizacji świetlnej.

Natomiast na skrzyżowaniu ul. Władysława IV - Duńskiej powstanie rondo turbinowe (podobne, jak to przy pomniku Hasiora), dzięki któremu będzie można wjechać na osiedle Unii Europejskiej, ale też wjechać na drogę gruntową, która prowadzi do ogrodów działkowych położonych po drugiej stronie ul. Władysława IV. W rejonie nowego ronda powstanie także specjalne miejsce do ważenia samochodów ciężarowych.

Wzdłuż nowej ulicy pojawią się zatoki autobusowe z wiatami autobusowymi, a przy skrzyżowaniu ul. Władysława IV - Duńskiej będzie nowa pętla autobusowa (po prawej stronie ul. Duńskiej patrząc od strony ul. Władysława IV).

Tzw. ruch miejski będzie poprowadzony wiaduktem (dołem będzie biegła S6 w kierunku Gorzebądzia) i dalej, po zjechaniu z wiaduktu,pojedziemy już starą drogą w kierunku osiedla Jamno albo w kierunku Mielna (skręcając w lewo, na tzw. obwodnicę jamneńską).

Z uwagi na inwestycję konieczne będzie wycięcie ok. 120 drzew. - W zamian są jednak zagwarantowane nasadzenia, w tym samym miejscu - zapewniła nas wczoraj Danuta Budzisz, inspektor Referatu Nadzoru Inwestycyjnego w koszalińskim ratuszu.

W dokumentacji jest mowa o nasadzeniach 116 drzew, krzewów i ok. 400 pnączy, do tego zostaną przygotowane trawniki.

Osiedle Unii Europejskiej będzie odizolowane od nowej części ul. Władysława IV 3-metrowymi ekranami akustycznymi, które mają chronić przed hałasem.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy