Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie jeździć zimą samochodem? Te błędy kierowcy popełniają najczęściej [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Maciej Raczewski, instruktor doskonalenia techniki jazdy, w rozmowie z nami opowiada o tym, jakie błędy najczęściej popełniamy za kierownicą, gdy temperatura spada poniżej zera. Podpowiada też, jak tych błędów unikać.

Nasz rozmówca mówi, że nasze największe grzechy są niezależne od pór roku — to przede wszystkim nadmierna prędkość i zachowywanie zbyt małych odległości między pojazdami.

- Niestety nasz system kształcenia i egzaminowania kierowców jest archaiczny — mówi Maciej Raczewski.

- Praktycznie każdy z młodych kierowców powinien się doszkolić z technik jazdy.

Większość instruktorów pomija ergonomię jazdy, czyli to jak siedzimy za kierownicą i jak ją trzymamy.

- Nasze kursy doskonalenia jazdy często zaczynamy właśnie od zmiany złych nawyków. Dobrze ustawiony fotel, odpowiedni chwyt kierownicy pozwalają nam sprawniej i szybciej dokonywać manewrów na drodze - mówi.

I wylicza: czujny kierowca, z dobrym refleksem, potrzebuje co najmniej sekundy, by zareagować. Przy dozwolonej prędkości poza terenem zabudowanym, czyli 90 na godzinę, to oznacza 25 metrów. Dobra pozycja za kierownicą, dobry chwyt kierownicy to szansa na sprawne wyminięcie przeszkody, która nagle pojawiła się na drodze.

Jego zdaniem podczas kursów za mało czasu poświęcamy też jeździe w trudnych warunkach. Kierowca, który kurs robił latem i latem zdawał egzamin, często nie jest przygotowany do zimowych warunków. Cienka warstwa lodu, której czasem nawet nie widać, albo mokrego śniegu może być niebezpieczna i dla bardziej doświadczonych kierowców.

Wysoko na liście naszych grzechów jest nieprzygotowanie auta do zimy — w tym szczególnie "oszczędności" na oponach, czyli brak ich wymiany, albo jeżdżenie na zniszczonych. Dlaczego to takie ważne? Złe opony na mokrej lub zamarzniętej powierzchni to wydłużenie drogi hamowania, utrata kontroli nad kierunkiem jazdy.

Inny z grzechów ma związek z odśnieżaniem auta — śnieg i lód na dachu przy dużych prędkościach mogą stać się zabójczą bronią — przestrzega nasz gość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera