Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak czyścić żelazko i dbać o nie. Poradnik

Katarzyna Piojda
Sprzęt AGD odpowiednio pielęgnowany może nam posłużyć na wiele wiele lat.
Sprzęt AGD odpowiednio pielęgnowany może nam posłużyć na wiele wiele lat. RitaE Pixabay.com
Najtańsze żelazka traktowane są często jak rzecz krótkotrwała. Jeśli się zepsują lub zbytnio zabrudzą, trafiają do śmieci. Nikt nie zaprząta sobie głowy konserwacją i czyszczeniem sprzętu. Nawet tani model może jednak służyć latami, jeśli się o niego zadba.

Tego samego oczekuje się od żelazek, które potrafią kosztować kilkaset złotych i więcej. Bez względu na cenę żelazka, jego producenta i jakość wykonania – bez odpowiedniej konserwacji nawet najlepszy sprzęt przestanie dobrze pracować już po kilku miesiącach od pierwszego użycia.

Jak utrzymać żelazko w dobrym stanie

Rzecz podstawowa: żelazko należy wpinać do sieci poprzez gniazdko z uziemieniem. Zdrowy rozsądek i większość producentów zaleca stosowanie wody destylowanej do nawilżaczy. Tę można kupić na przykład na stacjach benzynowych, kosztuje grosze. Doświadczenie jednak wskazuje na to, że i tak większość prasujących wlewa do pojemników zwykłą „kranówkę" i później dziwi się, skąd na żelazku bierze się tyle kamienia. Jeśli stosujemy zwykłą wodę, pamiętajmy chociaż o tym, by jej resztkę, która zostanie w nawilżaczu, wylać po zakończeniu prasowania.

Stopa żelazka, czyli pięta achillesowa

Stopa to najważniejszy element żelazka, od którego zależy jakość prasowania. By jej nie zabrudzić, ani nie przypalić, należy stawiać ją na specjalnej półeczce, w którą zwykle zaopatrzone są deski do prasowania. Zabrudzona bądź przypalona stopa to poważny problem.

Przypalone żelazko - i na nie jest rada

Najgorzej, gdy przypali się jakiś plastikowy lub „włochaty" materiał (na przykład naszywka na koszulce lub ręcznik frotte). Można zaopatrzyć się wówczas w specjalne ściereczki oraz proszki, które pomogą doprowadzić stopę żelazka do porządku.

Gdy akurat sklepy są zamknięte, z pomocą przyjdą tradycyjne sposoby radzenia sobie z problemem. Przydatny będzie ocet i soda oczyszczona, albo obie te substancje jednocześnie, gdy zabrudzenie jest poważne. Przy pomocy szmatki i octu dość łatwo rozprawić się z brudem na tafli żelazka. W razie konieczności można zaangażować jeszcze sodę oczyszczoną lub roztwór amoniaku. Na delikatne zabrudzenia wystarczy jednak zwykły płyn do naczyń wymieszany z wodą. Warto pamiętać, że lepsze rezultaty w czyszczeniu osiągnie się, gdy żelazko będzie jeszcze ciepłe. Niektórzy do doczyszczenia stopy żelazka używają także rozsypanej na grubej warstwie gazet soli, którą „prasują" aż do momentu, gdy ze spodu żelazka zniknie ostatni ślad osadu.

Najbardziej radykalne metody czyszczenia – na przykład zdzieranie brudu nożem, papierem ściernym czy ostrymi gąbkami do mycia naczyń, nie są mile widziane, zwłaszcza gdy żelazko posiada teflonową powłokę. Jej uszkodzenie w praktyce oznacza konieczność kupienia nowego żelazka, bo stare nie będzie już spełniało dobrze swojego zadania.

Czyszczenie żelazka - wystarczy ocet i woda

Narażone na zabrudzenia i zapchanie osadzającym się kamieniem są wyloty generatora pary. Całkowite zapchanie wylotów może doprowadzić do awarii żelazka, więc lepiej nie lekceważyć pierwszych sygnałów, czyli mniejszego ciśnienia pary lub słabszego strumienia wody.

Do czyszczenia zbiornika z wodą można użyć specjalnych chemicznych środków dostępnych na rynku. Zwolennicy ekologicznego podejścia mogą wyczyść zbiornik domowymi sposobami, trzeba tylko zaopatrzyć się w ocet i dodać go do wody wlewanej do zbiornika. Wystarczy nastawić żelazko na maksymalną temperaturę i prasować jakieś szmatki do czasu, aż woda z octem nie odparuje całkowicie. Wraz z nią wydostaną się ze środka kamienne osady.

W razie niezadowalającego rezultatu czynność należy powtórzyć, pamiętając, żeby kolejne prasowanie „na szmatkach" powtórzyć już z czystą wodą. W przeciwnym razie woń octu może przedostać się na ubrania, a sam ocet je uszkodzić. Same wyloty pary doczyścić warto za pomocą patyczków do czyszczenia uszu, moczonych w roztworze wody z octem (w stosunku 1 do 1).

Zadbaj o obudowę żelazka

Proste, w porównaniu z czyszczeniem stopy żelazka i zbiornika na wodę, jest doprowadzenie do ładu jego obudowy. Co prawda brud na zewnętrznej części żelazka nie ma wpływu na jego użytkowanie, z pewnością jednak lepiej posługiwać się estetycznym narzędziem. Wystarczy miękka szmatka i odrobina płynu do naczyń, aby żelazko przypominało model w dniu jego zakupu.

Warto pamiętać, że tańsza i mniej skomplikowana jest profilaktyka. Wystarczy raz na kilkanaście użyć żelazka przetrzeć je szmatką z octem i przepłukać zbiornik z wodą, żeby nie musieć później wykonywać uciążliwych prac związanych z doczyszczeniem żelazka, a odpowiednio konserwowany sprzęt będzie służył latami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak czyścić żelazko i dbać o nie. Poradnik - RegioDom.pl