Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak głosować w drugiej turze?

Marzena Sutryk [email protected]
Arkadiusz Diwyk z koszalińskiego ratusza trzyma pod kluczem zapieczętowane paczki z policzonymi kartami do głosowania. Te przed wyborami trafią do lokali wyborczych.
Arkadiusz Diwyk z koszalińskiego ratusza trzyma pod kluczem zapieczętowane paczki z policzonymi kartami do głosowania. Te przed wyborami trafią do lokali wyborczych. Fot. Michał Borkowski
W niedzielę 5 grudnia czeka nas wyborcza dogrywka. W 17 gminach regionu wyborcy będą głosować na wójtów, burmistrzów albo prezydentów.

5 grudnia

5 grudnia

W II turze mieszkańcy będą głosować w gminach: Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Karlino, Mielno, Bobolice, Połczyn Zdrój, Czaplinek, Brzeżno, gm. wiejskiej Darłowo, Malechowo, gm. wiejskiej Sławno, Barwice, Ustronie Morskie, Świeszyno, Siemyśl, gm. wiejskiej Kołobrzeg.

Za nami pierwsza tura, kiedy to wybieraliśmy gospodarzy gmin, ale też radnych. W tę niedzielę będziemy już tylko wybierać tam, gdzie podczas pierwszej tury nie udało się wyłonić zwycięskiego gospodarza (patrz ramka). Do urn pójdą więc m.in. mieszkańcy Koszalina, Kołobrzegu i Białogardu.

Głosowanie odbywa się w tych samych lokalach, co poprzednio. Jest też przeprowadzane w tych samych godzinach. A więc lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od godziny 8 do 22.
O czym jeszcze powinni pamiętać wyborcy? Każdy, kto ma 18 lat, musi zabrać ze sobą na głosowanie dokument tożsamości. Najlepiej dowód osobisty ze zdjęciem. Bez tego członkowie komisji wyborczej nie wydadzą wyborcy karty do głosowania.

Bo tym razem wyborca dostanie tylko jedną kartę. - W kolorze różowym w formacie A6 - mówi Elżbieta Radomska, dyrektor koszalińskiego biura wyborczego. - Na tej karcie będą tylko nazwiska dwóch kandydatów, którzy przeszli do drugiej tury.

By głos był ważny, w kratce obok nazwiska wybranego kandydata należy postawić znak "X". Tylko taki sposób oddania głosu nie budzi wątpliwości i sprawia, że głos będzie uznany za ważny. Inne symbole, kropki i haczyki, przekreślenia, dopiski sprawią, że komisja uzna głos za nieważny.
To, co też ważne tuż przed wyborami i podczas ich trwania - od północy do czasu zamknięcia lokali wyborczych trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grożą kary finansowe. Dlatego niedopuszczalne są wszelkiej formy agitacji wyborczej (lawety z reklamami kandydatów kursujące po mieście, nowe plakaty, zwłaszcza na terenie lokalu wyborczego).

Alarmujcie nas o przypadkach łamania ciszy wyborczej. Czekamy na gorące informacje.
[email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!