MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak myć okna bez smug i jak je konserwować? Poradnik

Bogna Skarul
Regularna pielęgnacja okien z użyciem odpowiednich środków oraz okresowa kontrola ich stanu technicznego sprawią, że stolarka zachowa swoje właściwości na lata.
Regularna pielęgnacja okien z użyciem odpowiednich środków oraz okresowa kontrola ich stanu technicznego sprawią, że stolarka zachowa swoje właściwości na lata. Bogna Skarul
Mycie okien to stały element wiosennych i przedświątecznych porządków. To również doskonała okazja, aby zająć się ich pielęgnacją i konserwacją. Szczególnie dlatego, że nie wymaga to dużych nakładów czasu i pracy. Zobacz, jak skutecznie myć okna.

Większość nowych okien ma fabryczne zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Wytrzymałość lakieru lub innych powłok malarskich na ramach okiennych może jednak różnić się w zależności od otoczenia, w jakim mieszkamy. Dla przykładu: okna w dużych miastach są bardziej narażone na działanie spalin, dlatego ich ramy mogą szybciej ulegać korozji. Proces ten można opóźnić systematycznie czyszcząc okna. Środek czyszczący powinien być jednak dobrany odpowiednio do materiału, z którego wykonana jest rama okienna.

Kiedy najlepiej myć okna

Unikajmy słonecznej pogody. Kiedy świeci słońce woda wysycha szybciej, pozostawiając trudne do usunięcia smugi na szybach okiennych. Mróz także nie jest naszym sprzymierzeńcem w pielęgnacji okien – może uszkodzić szyby, gdy będziemy myć je na mokro. Dlatego to sucha i pochmurna pogoda najlepiej sprzyja efektywnemu myciu okien.

Okna z PVC – mycie łagodnymi środkami

Ponieważ plastikowe okna przez swoje właściwości elektrostatyczne łatwiej przyciągają kurz, dlatego należy myć je częściej niż te z drewna czy aluminium. Do czyszczenia ram z PVC najlepiej użyć ciepłej wody i łagodnych płynów do czyszczenia, np. płynu do mycia naczyń. Należy pamiętać o tym, by nie stosować środków żrących i materiałów ściernych. Te pierwsze mogą doprowadzić do zmatowienia okna, drugie natomiast uszkodzić ramę i profil oraz doprowadzić do powstania mikroporów, a usunięcie wnikającego w nie brudu jest wyjątkowo trudne. Okna z PVC nie wymagają stałej konserwacji, dlatego regularne i odpowiednie czyszczenie pozwoli zachować ich niezmienny wygląd przez wiele lat.

Okna z drewna – ważne monitorowanie lakieru

Okna drewniane należy czyścić regularnie oraz nie rzadziej niż raz na pół roku monitorować stan powłoki lakierniczej. Dzięki temu i stosowanym od lat rozwiązaniom, ramy zachowają naturalny wygląd przez długi czas. Przy czyszczeniu ram okien z drewna należy pamiętać o kilku zasadach. Do mycia ram okiennych używajmy innego środka niż ten, którym czyścimy szyby, ponieważ amoniak występujący w płynach do mycia szyb może uszkodzić lakier. Po drugie – pamiętajmy o regularnym używaniu preparatu do konserwacji drewna w formie pasty lub mleczka. Dzięki temu ramy okienne dłużej wytrzymają bez potrzeby ponownego malowania.

Okna z aluminium – nie lubią kwasu

Okna aluminiowe najlepiej czyścić dwukrotnie. Pierwszy raz używając wody z dodatkiem łagodnego środka do zmywania. Następnie należy przetrzeć je do czysta suchą ścierką. Bezwzględnie trzeba pamiętać o tym, aby ram okiennych aluminiowych nie czyścić kwaśnymi środkami ani płynami na bazie rozpuszczalników oraz nie używać materiałów ściernych. Ich użycie może poważnie uszkodzić aluminiowe profile okienne. Jeżeli chcemy wyczyścić silne zabrudzenia, doskonałym środkiem do tego celu będzie nafta. Do konserwacji aluminiowych ram okiennych najlepiej użyć preparatów stosowanych np. do karoserii samochodowych.

Pielęgnacja szyb okiennych

Ważny jest nie tylko wybór płynu (przeznaczonego do mycia szyb), ale także rodzaju materiału, jaki będziemy używać do mycia okien. Unikajmy materiałów sztywnych, twardych – takich, które mogłyby zarysować powierzchnię. Najbardziej odpowiednie do mycia szyb są ircha, microfibra i miękki papierowy ręcznik kuchenny.

Mycie okien ściereczką z microfibry
Ściereczki z microfibry przeznaczone do mycia okien są chłonne i nie zostawiają nitek na szybie. Danila Krylov (123RF)

Dawniej do nabłyszczania szyb stosowało się farby drukarskiej z gazet. Teraz odchodzi się od tego sposoby. Jeżeli jednak chcemy go sprawdzić, to pamiętajmy, że nie powinno się stosować gazet ze sztywnego papieru, ponieważ może on rysować powierzchnię.

– Jeżeli okno wymaga większej pielęgnacji, warto najpierw umyć je na mokro – wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń, a dopiero później suchą gąbką i płynem do szyb – radzi R. Pruchnicki, ekspert sieci sprzedaży Polskie Okna.

Renowacja uszczelek i okuć jest ważna

Okna narażone są na liczne obciążenia mechaniczne. Bardzo często je otwieramy, uchylamy i zamykamy. Poddawane są również stale oddziaływaniom atmosferycznym – promienie słońca, deszcz, mróz. A okucia i uszczelki są szczególnie wrażliwe na czynniki pogodowe. Odpowiednia pielęgnacja znacznie przedłuży okres ich przydatności.

Warto raz do roku smarować i w razie potrzeby regulować okucia okienne. Przegląd należy rozpocząć od sprawdzenia, czy żaden element metalowy konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Wszystkie części ruchome warto nasmarować lub naoliwić. Najlepiej wybrać preparat w poręcznej butelce z aplikatorem – ułatwi to wprowadzenie oleju we właściwe miejsce i prawidłową konserwację okucia. Następnie, jeżeli zauważymy, że okno się nie domyka lub lekko się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach.

– Konserwacji wymagają także uszczelki. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili, szczególnie jest to ważne przed okresem zimowym. Najlepiej nadają się do tego specjalne preparaty oparte na żywicach silikonowych – radzi R. Pruchnicki.

Myjąc okna pamiętaj o tym:

  • czyść okna przynajmniej 2–3 razy do roku,
  • postaraj się znaleźć środek czyszczący rekomendowany przez producenta okien,
  • nie używaj agresywnych środki o kwaśnym lub zasadowym odczynie, bo mogą one poważnie uszkodzić powłokę antykorozyjną okuć okiennych,
  • używaj miękkich ściereczek lub papaierowych ręczników, które nie pozostawiają na powierzchni szyby "kłaczków"; w przypadku niezbyt brudnych okien bardzo dobrze sprawdzają się ściereczki z mikrofibry; jeśli okna są bardzo brudne, to warto umyć je najpierw metodą tradycyjną, a potem doprowadzić do połysku przecierając mikrofibrą,
  • do ściągania wodu z powierzchni szyb można użyć również gumowej ściągaczki - dużo szybciej niż przy użyciu ściereczki,
  • zaczynaj mycie szyby od góry,
  • przynajmniej raz do roku naoliw elementy ruchome okna (np. zawiasy), nie używaj do tego jednak oleju spożywczego lecz specjalnie przystosowanych środków,
  • jeżeli podczas mycia okien regulujesz okucia, staraj się robić to ostrożnie,
  • myjąc okna przetrzyj również uszczelki okienne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak myć okna bez smug i jak je konserwować? Poradnik - RegioDom.pl

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński