MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak na starej pocztówce, tylko że gigantycznej, bo na ścianie bloku w Tychowie

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Nowy mural w Tychowie wykonany przez Cukina
Nowy mural w Tychowie wykonany przez Cukina Sylwia Walkusz/Facebook
Pamiątkowe zdjęcie zrobione, drugi mural w Tychowie - dzieło Cukina - już cieszy oczy mieszkańców. To drugi mural w tej części Tychowa, również poświęcony historii tego regionu.

Przypomnijmy, bo już pisaliśmy o sprawie, w zeszłym roku, dzięki mieszkańcom budynków stojących przy ul. Szczecineckiej i Dworcowej, Stowarzyszeniu „Tychowska Akademia Filantropii” i radnej Sylwii Walkusz, powstał pierwszy historyczny mural w Tychowie. Przedstawia starą mleczarnię, która niegdyś była centrum pracy dla lokalnej społeczności. Teraz powstał mural przedstawiający stary dworzec kolejowy z około 1910 roku.

Przedsięwzięcie realizowane było dzięki dotacji z Koszalińskiej Agencjii Rozwoju Regionalnego, współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach projektu „Rewitalizacja szansą na aktywną integrację”. To inicjatywa mieszkańców pn. „Śladami dawnego Tychowa”.

- W ramach tego przedsięwzięcia chcielibyśmy stworzyć całą ścieżkę historyczną Tychowa, czyli powrócić pamięcią do czasów niemal 100 lat wstecz - mówiła nam radna. - Mnóstwo ludzi odwiedza miejsce, gdzie znajduje się mural z poprzedniego roku, jesteśmy pewni, że i teraz tak będzie, tym bardziej, że jest to kontynuacja naszej wizji upamiętnienia historii miasta - przypomina.

Remontowane przejście podziemne łączące dworzec PKP z ulicą Dworcową ozdobił mural wykonany przez koszalińskiego streetartowca Tomasza Cukina Żuka. Samo przejście powinno być gotowe do końca miesiąca.- Poproszono mnie o przygotowanie projektu, w którym miałem uwzględnić trzy przedwojenne dworce PKP w Koszalinie. Jestem zadowolony z efektu, dałem z siebie sto procent - mówi nam autor projektu oraz wykonawca Tomasz Cukin Żuk. - Żeby ożywić tę pracę, dodałem do niej kolorowe, będące w ruchu postaci. Mamy, między innymi, dziewczynę z walizką i gitarą czekającą na swój pociąg czy postać w biegu. Zależało mi na pokazaniu w ten sposób w jakich czasach żyjemy, że naszym życiem rządzi codzienny pośpiech.Malowidło ma ponad 10 metrów długości i zajmuje jedną ze ścian od strony przystanku MZK przy dworcu PKP. Oprócz czterech kolorowych postaci widzimy tam dworce z roku 1938 oraz 1917 i sprzed 1910.- Nad muralem pracowałem od 4 marca, ale nie codzienne. Myślę, że samo malowanie zajęło mi ponad 15 godzin - zaznacza artysta.Ponieważ tego typu dzieła często padają ofiarami wandali, postanowiono umieścić mural w specjalnej ramie i ochronić szybą. Prace te zostały przeprowadzone w ten weekend. Tomasz Cukin Żuk to streetartowiec, rysownik mający na swoim koncie wiele prac w Koszalinie i regionie. W ubiegłym roku na zamówienie Urzędu Miasta w Słupsku wykonał mural, o którym głośno było w ogólnopolskich mediach. W Koszalinie jego prace można oglądać m.in. przy rondzie generała Maczka czy na ul. Zwycięstwa.Tomasz Cukin Żuk ma pracownię przy ul. Zwycięstwa 109. - To pomieszczenie po kawiarni „Bułka Tarta”, a potem „Bez cukru”. Samo serce miasta, a jednocześnie, nieco na uboczu. Do tego naprawdę ogromne okna, zawsze takie chciałem mieć - mówi artysta.W pracowni oprócz rysunków Cukina zobaczymy wiele jego prac trójwymiarowych. Nawet stół i krzesła, na których usiądziemy, to jego dzieła.Remont przejścia podziemnego pod ulicą Armii Krajowej ma być ukończony do końca tego miesiąca.Zobacz także: Remont przejścia podziemnego w Koszalinie

Cukin stworzył mural w przejściu podziemnym [ZDJĘCIA]

Zobacz także: Koszalin: Manifestacja z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński