Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak osłonić ogród zimowy przed nadmiarem słońca?

Fot. Reynaers
Fot. Reynaers
Słońce, które w marcu jest dla ogrodu zimowego źródłem darmowego ciepła, w lipcu może zrobić z niego małą saunę.

Zaradzić temu mogą osłony przeciwsłoneczne. Rodzajów zacienienia ogrodu zimowego jest wiele, jednak najwygodniejszym i najbardziej popularnym sposobem są wewnętrzne lub zewnętrzne żaluzje i rolety.

Rolety zewnętrzne - nie tylko na dachu

Na początku pomyślmy o szklanym dachu, ponieważ to na niego słońce będzie świeciło najmocniej. Chcąc ograniczyć ilość absorbowanego ciepła, warto go zacienić specjalnymi zewnętrznymi roletami lub markizami materiałowymi zaprojektowanymi na potrzeby dachów ogrodów zimowych, nawet tych o dużych powierzchniach. Specjaliści przekonują, że takie rozwiązania są trwałe.

Dla ułatwienia obsługi, rolety mogą być wyposażone w silnik elektryczny, co umożliwia ich łatwe sterowanie automatyczne lub ręczne (za pomocą pilota). Można też wybrać rolety dachowe z czujką wiatrową, która - przy silnym wietrze - zapewni ich automatyczne zwinięcie do aluminiowej kasety zabezpieczającej.
Rolety i żaluzje zewnętrzne sprawdzają się także na ścianach pionowych ogrodu zimowego. Są one bardziej masywne od rozwiązań wewnętrznych - system ich mocowania oraz prowadzenia (mocnymi stalowymi linkami lub za pomocą prowadnic) jest solidnie przytwierdzony do konstrukcji nośnej ogrodu zimowego. Niektóre rozwiązania przewidują wykorzystanie aluminiowych rolet zewnętrznych i materiałowych markiz pionowych, znanych z rynku okien i drzwi.

Stosowane, bo ładne i tanie?

Szkło bardziej skuteczne

W istniejącym już ogrodzie zimowym możemy zamontować zarówno rolety zewnętrzne jak i wewnętrzne. Przy budowie nowej oranżerii warto wiedzieć, że ilość promieni słonecznych można ograniczyć, stosując szkło o lepszych parametrach technicznych. To jednak więcej kosztuje. Wydatek będzie mniejszy, gdy zamontujemy osłony wewnętrzne. Nie są narażone na złe warunki, mogą więc mieć lżejszą konstrukcję.

Rolety zainstalowane wewnątrz ogrodu zimowego działają mniej efektywnie niż systemy osłon zewnętrznych. W tym przypadku promieniowanie słoneczne, przenikając przez taflę szkła, dostaje się do wnętrza ogrodu zimowego i zaczyna nagrzewać powierzchnię osłon, które oddają ciepło do wnętrza oranżerii. W ten sposób energia słoneczna, która dostała się do wnętrza już w nim pozostaje.

Rolety wewnętrzne mają jednak tę przewagę, że są ogólnie dostępne. W celu zacienienia pionowych ścian, można zastosować - typowe dla systemów okienno-drzwiowych - żaluzje wewnętrzne lub rolety materiałowe wewnętrzne oraz plisy sterowane ręcznie bądź elektrycznie.

Żaluzje wewnętrzne mogą być aluminiowe lub drewniane. Droższym, ale i ciekawszym rozwiązaniem, jest zastosowanie żaluzji montowanych wewnątrz szyby zespolonej. Są one bardziej funkcjonalne jako osłona przed słońcem i nie powodują żadnych ograniczeń podczas konserwacji szyb oranżerii. Wśród wewnętrznych osłon dachowych dostępne są głównie rolety materiałowe i plisowane markizy.

Choć słabiej blokują dostęp promieni słonecznych, rolety wewnętrzne stosuje się głównie dlatego, że są ładne, a zarazem tanie. Sprawdzają się także przy mało nasłonecznionej ekspozycji oranżerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!