Jak płacić mniej za rachunki? Fotowoltaika, pompa ciepła, termomodernizacje, dzięki tym rozwiązaniom Twój dom stanie się oszczędny

Materiał promocyjny ekspertów
Udostępnij:
Galopujący wzrost cen motywuje właścicieli domów oraz osoby decydujące się na budowę własnej nieruchomości do poszukiwania rozwiązań, które zmniejszą comiesięczne rachunki. Fotowoltaika, pompa ciepła czy energooszczędne okna i drzwi to nie tylko ratunek dla Twojego portfela, ale i sposób na zadbanie o środowisko naturalne i czystsze powietrze. Możesz zastanawiać się jednak, kiedy zobaczysz realny zysk z poczynionych inwestycji? Które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Twojego domu? W poniższym materiale podpowiemy Ci, czego nie może zabraknąć w ekologicznym domu.

Fotowoltaika – chwilowy trend, czy idealny sposób na mniejsze rachunki za prąd?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że odnawialne źródła energii to przyszłość. Instalacje fotowoltaiczne można zobaczyć na coraz większej liczbie dachów polskich domów. Fotowoltaika wykorzystuje energię promieniowania słonecznego, zmieniając ją na energię elektryczną – to rozwiązanie sprzyjające nie tylko naszym portfelom, ale i środowisku naturalnemu. Panele fotowoltaiczne pomagają w walce o lepszą jakość powietrza. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie niezależności energetycznej, co więcej niewykorzystana energia może być zmagazynowana lub sprzedana.

Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w fotowoltaikę, kiedy zobaczymy realny zwrot kosztów inwestycji oraz czy właściciel instalacji będzie musiał ingerować w jej prawidłowe działanie. Odpowiedni montaż fotowoltaiki zapewnia około 25-letni bezobsługowy czas pracy. Natomiast na zwrot kosztów inwestycji będziemy musieli poczekać 9-10 lat. Należy jednak pamiętać, aby dostosować wielkość instalacji do potrzeb klienta – wówczas praca paneli będzie najbardziej optymalna i efektywna. Co więcej, fotowoltaika to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla właścicieli domów.

Na inwestycję w fotowoltaikę decyduje się coraz więcej firm i przedsiębiorców – w szczególności, teraz kiedy rachunki osiągają niebotyczne ceny. Przedsiębiorcy są coraz większą grupę klientów firmy Zaxonsem. Taka instalacja pozwala oszczędzić na bieżącym zużyciu energii, której koszt rośnie i rosnąć będzie. Może być też sposobem na uniezależnienie się całkowicie od podwyżek energii elektrycznej. Proponowane przez Zaxonsem instalacje to rozwiązanie na długie lata. - Na świecie tego typu systemy działają już od ponad 30 lat. Firma Zaxonsem polega tylko na sprawdzonych rozwiązaniach od najlepszych producentów. Jak dodaje Michał Sondej właściciel Zaxonsem:

Fotowoltaika to absolutnie nie chwilowy trend – a jedyny rozsądny sposób na rosnące w zatrważającym tempie ceny energii. Szacuje się, że przez najbliższe 10 lat cena energii będzie rosła, a dokładając do tego rosnącą inflację – te podwyżki mogą być znaczne. Instalując system wytwórczy na potrzeby swojego zakładu lub domu aktywnie przeciwdziałamy temu zjawisku a podwyżki cen energii w przyszłości będą pracowały na naszą korzyść – energia będzie sprzedawana po cenach rynku hurtowego. Ci, którzy chcą zmagazynować nadwyżki energii mogą zainwestować w nowoczesny bank energii, na zakup którego przewidziane są dopłaty w nowej edycji programu „Mój Prąd”.

zdjecie

Michał Sondej, właściciel Zaxonsem

Pompy ciepła – czy warto w nie zainwestować?

Jeśli jak dotąd ogrzewałeś swój dom piecem, koniecznie powinieneś rozważyć inwestycję w pompę ciepła – sposób ogrzewania znacznie tańszy, bezpieczniejszy oraz przyjazny dla środowiska. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie, zapewniające całkowicie bezobsługowość, zarówno ogrzewania, jak i ciepłej wody. Pompy ciepła świetnie sprawdzą się w przypadku właścicieli instalacji fotowoltaicznych, takie połączenie pozwala zredukować rachunki za prąd i ogrzewanie do zera.

Jakie korzyści daje pompa ciepła?

 • Wygoda – pompa ciepła nie wymaga od właściciela domu dodatkowej obsługi, można sterować nią za pomocą aplikacji mobilnej,
 • Niższe koszty dla osób planujących budowę domu – dzięki założeniu pompy ciepła unikniesz konieczności budowy komina czy instalacji przyłącza gazowego,
 • Kompatybilność – pompy ciepła dobrze współgrają z tradycyjnymi grzejnikami wodnymi oraz z systemami mieszanymi, łączącymi grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe,
 • Rozwiązanie na lata – odpowiedni montaż wysokiej jakości pompy ciepła pozwoli na użytkowanie jej nawet przez 30 lat.

Roka Energy specjalizuje się w instalacji pomp ciepła serii Aquarea, produkowanych przez firmę Panasonic. Zapewniają one dużą oszczędność energii dzięki swojej wysokiej wydajności nawet w temperaturze -28°C. Podstawą jest dobór optymalnego rozwiązania dla klienta. Jak wspomina Radosław Koczwara Właściciel Roka Energy :

Co drugi posiadacz pompy ciepła w naszym kraju, jest niezadowolony z jej posiadania, najczęstszym zarzutem jest zbyt duży pobór prądu lub brak komfortu cieplnego w zimne dni. Wynika to praktycznie zawsze ze złego doboru urządzenia i pominięciu kluczowych elementów podczas instalacji. Dlatego najważniejszym elementem inwestycji w pompę ciepła jest wybór doświadczonego instalatora. Innym częstym zarzutem jest informacja, że inwestycja w pompę ciepła kosztuje fortunę. To nieprawda, jeśli uwzględnimy dotację w ramach programu "czyste powietrze" i zwrot podatku, całkowity koszt kompletnej kotłowni której sercem jest pompa ciepła, jest taki sam jak koszt kotłowni gazowe lub pelletowej. I ostatni z najczęstszych zarzutów. Aby zamontować pompę ciepła trzeba wiercić w gruncie setki metrów rur i tym samym niszczy się nasz przydomowy ogródek. To również nieprawda, nowoczesne pompy ciepła nie wymagają odwiertów i ingerencji w gruncie, a ich sprawność jest gwarantowana nawet w srogie zimy.

zdjecie

Radosław Koczwara Właściciel, Roka Energy

Termomodernizacje, czyli ekologiczne docieplenia budynków

Nie wszystkie osoby skarżące się na wysokie rachunki w swoich domach wiedzą, że może odpowiadać za nie brak odpowiednich termomodernizacji. Podczas gdy płynie z nich wiele korzyści. Przede wszystkim odpowiednie docieplenie domu to mniejsze rachunki za ogrzewanie. To także korzystne rozwiązanie dla naszego zdrowia, odpowiednie ocieplenie domu sprawi, że zimą będzie nam ciepło, a latem w budynku odnajdziemy przyjemny chłód. Co więcej, termomodernizacja zapobiegnie nadmiernej wilgotności. Docieplenie budynków to także krok w stronę ekologicznego podejścia do życia, czystszego powietrza oraz redukcji smogu. Kolejnym plusem inwestowania środków w termomodernizację jest – jak mówią sami użytkownicy termoizolowanych obiektów – odczuwalnie mniejszy hałas. Kiedy dla właściciela budynku szczególne znaczenie ma izolacja akustyczna stosuje się specjalistyczne płyty TONOPIAN. Odpowiedni proces produkcyjny powoduje, że uzyskany materiał posiada strukturę zapewniającą doskonałe tłumienie dźwięków uderzeniowych.

Fabryka Styropianu ARBET stosuje technologię wytwarzania styropianu, która została opracowana ponad 70 lat temu przez BASF. Grafitowy i hydrofobowy EPS to zmodyfikowane odmiany styropianu, które coraz częściej spotykamy na budowach.

 • Styropian hydrofobowy EPS doskonale sprawdzi się w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie i poddanych wysokim obciążeniom użytkowym, czyli na fundamenty, dachy płaskie, dachy odwrócone, parkingi dachowe, garaże, w budownictwie drogowym jako wypełnienie nasypów. Ponadto charakteryzuje się wytrzymałością na naprężenia ściskające.
 • Styropian grafitowy (lub szary, obie nazwy funkcjonują na rynku) powstaje w ten sam sposób, co tradycyjny styropian biały. Jedyną różnicą jest obecność grafitu, który dodaje się w trakcie produkcji do spienionego polistyrenu. W efekcie, otrzymuje się styropian o szarym zabarwieniu, ale co ważniejsze – również o podwyższonej izolacyjności termicznej.

Jakie korzyści i problemy wynikają z właściwości styropianu grafitowego? Jak wspomina Eugeniusz Solarz Kierownik ds. wsparcia inwestycji FS Arbet

Zaostrzające się warunki techniczne dotyczące maksymalnego współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne, powodują, że inwestorzy są zmuszeni ocieplać swoje domy coraz grubszymi warstwami izolacji. Generalnie jest to opłacalne, ponieważ więcej ocieplenia oznacza niższe rachunki za ogrzewanie. Styropian grafitowy o lambdzie od 0,033 do 0,031, daje możliwość zmniejszenia grubości docieplenia o kilka centymetrów i uzyskać tę samą izolacyjność jak przy zastosowaniu białego styropianu.

zdjecie
Eugeniusz Solarz Kierownik ds. wsparcia inwestycji FS Arbet sp.j.

Termomodernizacji ocieplającej lub docieplającej można poddać wszystkie przegrody budynku, ściany zewnętrzne, dach lub stropodach oraz w odpowiednich warunkach ściany fundamentowe. Takie prace znacznie zwiększają energooszczędność domu. Wiele osób planujących budowę własnej nieruchomości dąży do osiągnięcia tzw. domu pasywnego. Czyli budynku niezależnego energetycznie, dzięki czemu właściciel nie będzie musiał ponosić dużych eksploatacji oraz zapewni sobie i swojej rodzinie rozwiązanie przyjazne dla środowiska.

Marzysz o domu energooszczędnym? Nie zapomnij o dociepleniu dachu

Jeśli planujesz budowę domu, nie możesz pominąć kwestii ukoronowania budynku najwyższej jakości ociepleniem dachowym. Dobrze dobrane ocieplenie dachu zapewni budynkowi odpowiednią termoizolację, zwiększając tym samym jego energooszczędność. Świetnie sprawdzi się do tego wełna celulozowa, która:

 • jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku,
 • posiada właściwości oddychające,
 • posiada niezbędne certyfikaty oraz spełnia wymogi europejskie i krajowe,
 • jest oparta na technologii wdmuchiwania, dzięki czemu zapewnia szczelne wypełnienie pustek izolacyjnych,
 • wykazuje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne – 0,039 W/mK, zapewniając lepszy efekt w stosunku do innych materiałów,
 • jest odporna na grzyby i pleśń,
 • wspomaga wysuszanie konstrukcji drewnianych,
 • jest produktem niezapalnym oraz nie rozprzestrzenia ognia – dzięki niskiej przepuszczalności powietrza spowalnia nagrzewanie konstrukcji,
 • jest nieprzyjazna dla szkodników, takich jak kuny i i gryzonie.

O tym, jak wiele możesz zaoszczędzić dzięki właściwemu dociepleniu budynku wyjaśnia Cyprian Podlaszewski Prezes Zarządu Termex Fiber Sp. Z o.o:

Usługi docieplania budynków wełną celulozową Termex to najprostszy sposób na zbicie cen rachunków za ogrzewanie o 20-30%. Oprócz tego jest to znakomita i ekologiczna metoda ocieplania nowo budowanych domów ze względu na bezspoinową i oddychającą technologię wdmuchiwania izolacji. Lokalizacja zakładu produkcyjnego tego innowacyjnego materiału to Białogard. Dostępność usługi ociepleniowej w naszym rejonie obejmuje całe województwo pomorskie i zachodniopomorskie.

zdjecie
Cyprian Podlaszewski, Prezes Zarządu Termex Fiber Sp. Z o.o.

Bramy garażowe i ogrodzenia – zadbaj o ochronę i bezpieczeństwo

Własny dom powinien gwarantować nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego na etapie budowy domu, szczególną uwagę warto zwrócić na bramę garażową. Ten element powinien być solidny oraz wykonany z najwyższej jakości materiałów. Co więcej, prawidłowo zamontowana brama garażowa pozwoli dodatkowo ocieplić budynek. Zastanawiasz się, jaka brama garażowa najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? W firmie Bram serwis do wyboru masz, m.in.:

 • Bramę segmentową – rozwiązanie oparte na unikalnej technologii, w której stosuje się panel INNOVO o grubości 60 mm, współczynnik przenikania ciepła U=0,79 W/m2K. Co więcej, bramy segmentowe posiadają szeroki system osłon i uszczelnień, nowoczesne systemy zabezpieczeń oraz są energooszczędne – wykazują wysoką odporność na wiatr, przenikanie wody oraz przepuszczalność powietrza.
 • Bramy roletowe – kurtyna wykonana jest z profili aluminiowych, wypełnionych bezfreonową pianką poliuretanową. To rozwiązanie posiada w napęd oraz siłownik rurowy zamontowany w wale nawojowym. Bramy roletowe są szczelne, w skrajnym dolnym profilu montowana jest komorowa uszczelka gumowa przylegająca do podłoża. Dodatkowo prowadnice aluminiowe montowane wzdłuż bocznych krawędzi otworu wyposażone są w uszczelki szczotkowe.
 • Bramy uchylne – bardzo chętnie wybierane rozwiązanie o prostej konstrukcji. Taka brama posiada skrzydła wykonane z blachy stalowej ocynkowanej - trapez T-10 lub perforowanej.
 • Bramy rozwierne – to rozwiązanie dla osób, które szukają ekonomicznych i niezawodnych rozwiązań. Posiadają ościeżnice i skrzydło wykonane z kształtowników stalowych ocynkowanych. Nie są wyposażone w przegrodę termiczną oraz wypełnienie skrzydła blachą stalową ocynkowaną.

Funkcjonalna i komfortowa brama garażowa to podstawa w każdym domu. Ważne jest to, aby była dopasowana do elewacji i bryły domu. Większość klientów wybiera bramy segmentowe, są szczelne, ciepłe, wygodne w użytkowaniu, nie zabierają miejsca na podjeździe. Mają dużą różnorodność w kolorach i wzorach. Jakąkolwiek bramę klient wybierze, na jej funkcjonowanie, bardzo duży wpływ ma dobrze wykonany montaż oraz dbanie i serwisowanie w późniejszym okresie - wyjaśnia Paulina Lubacz – właściciel firmy Bram Serwis.

zdjecie
Paulina Lubacz, właściciel firmy Bram Serwis

Ciepły dom i niskie rachunki – jak to pogodzić?

Co zrobić, by Twoje rachunki za ogrzewanie były niższe? Warto przestrzegać kilku prostych zasad, które mogą wpłynąć na koszty, które ponosisz za ogrzewanie. Jak więc prawidłowo korzystać i użytkować ciepło?

 • Przegrzewanie domu. Wiele osób uwielbia, gdy zimą w ich domach jest bardzo ciepło. Niestety zbyt wysoka temperatura nie jest wcale zdrowa, dlatego czasem warto przykręcić grzejniki. Mówi się, że temperatura w dużym pokoju lub salonie – pokoju, w którym najwięcej przebywamy, nie powinna przekraczać 22 °C, w sypialni powinna oscylować wokół 18°C, a w łazience 23°C.
 • Odsłonięcie grzejników i kaloryferów – jeśli są zasłonięte, cyrkulacja powietrza jest zaburzona, przez co ciepło nie jest w stanie prawidłowo krążyć po pomieszczeniu. Usuń więc wszelkie meble, grube zasłony czy elementy zabudowy zasłaniające kaloryfery.
 • Regulacja temperatury. Kolejnym krokiem będzie prawidłowe ustawienie termostatów. Nie w każdym pomieszczeniu będzie potrzebna taka sama temperatura – dostosowanie jej do Twoich potrzeb, pomoże zmniejszyć rachunki.
 • Odpowietrzanie kaloryferów. Wydaje Ci się, że Twoje kaloryfery nie działają prawidłowo? Być może będzie potrzebne ich odpowietrzenie.
 • Uszczelnienie okien. Świszczenie i hulający po pomieszczeniu wiatr, nie sprzyjają utrzymaniu w domu ciepłej atmosfery. Rozwiązaniem może być wymiana okien na te energooszczędne, jeśli jednak szukasz opcji nieco bardziej ekonomicznej, postaw na gumowe lub silikonowe uszczelki, które można przykleić do futryny.
 • Wietrzenie. Nie zapominaj o regularnym dostępie do świeżego powietrza – najlepiej wietrzyć raz lub dwa razy dziennie, robiąc przy tym przeciąg. Okna warto zostawić otwarte na 5 do 10 minut.

Nie marnując ciepła, oszczędzamy również środowisko. Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce panowała temperatura 20 stopni, obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 2 mln ton rocznie, czyli o 10%. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 30 mln drzew. O tym, jak i dlaczego możemy zmienić nawyki, można zapoznać się na stronie 20stopni.pl, akcji współprowadzonej przez Miejską Energetykę Cieplną w Koszalinie i innych dostawców ciepła systemowego.

– Kluczem do oszczędności jest ograniczenie zużycia energii. Temu służy właśnie szeroko pojęta termomodernizacja, przynosząca realne korzyści. W następnej kolejności jest zmiana naszych nawyków i obniżenie temperatury w mieszkaniach, co wbrew pozorom nie jest takie trudne, a daje kolejne oszczędności. Natomiast najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, oparte na internecie rzeczy, pozwalają sterować zdalnie ogrzewaniem z dokładnością np. do 0,5 stopnia Celsjusza – mówi Robert Mania, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie.

zdjecie

Robert Mania, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie

Inteligentny dom – postaw na wygodne sterowanie Twoim budynkiem

Smart home to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli domów. Za inwestycją w inteligentny system sterowania przemawia nie tylko komfort użytkowania, ale i bezpieczeństwo oraz oszczędność. Smart home pozwoli Ci między innymi sterować oświetleniem, automatycznie podnosić rolety, gdy rano wzejdzie słońce, czy zdalnie otwierać bramę garażową i wjazdową. Wszystko to zrobisz za pomocą Twojego smartfona! Co więcej, inteligentny dom to rozwiązanie przyjazne środowisku oraz pozwalające obniżyć zużycie energii elektrycznej.
Dlaczego smart home to dobre rozwiązanie? Wyjaśnia Piotr Stankiewicz, właściciel firmy STANTECH ENERGY SOLUTIONS:

W ostatnich latach możemy zaobserwować wyraźny trend w dynamicznym rozwoju urządzeń oraz systemów z zakresu automatyki budynkowej. Dzięki zaangażowaniu wielu firm z branży technologicznej rozwiązania w zakresie inteligentnego domu stają się dostępne dla każdego zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Każdy z nas wchodząc do biura czy wychodząc z domu, powtarza pewne czynności takie jak zgaszenie światła, zamknięcie drzwi i wiele innych. Jest to pewien proces, który może zostać zautomatyzowany. Takich procesów jest mnóstwo podczas normalnego użytkowania danego obiektu czy nieruchomości. Dzięki rozwiązaniom typu smart home nie tylko możemy wygodnie sterować budynkiem za pomocą wcześniej zaprogramowanych scen, zużywając przy tym mniej energii, ale również w czasie rzeczywistym z poziomu smartfona zwiększając komfort użytkowania przestrzeni, w jakiej się znajdujemy. Dodatkowo możemy również monitorować to, co dzieje się na obiekcie. Jest to bardzo przydatna funkcja w firmach oraz w domu, kiedy jesteśmy na dłuższym wyjeździe. Mnogość rozwiązań pozwala automatyzować budynki nowe oraz już istniejące. Obecnie, nawet łączenie paru rozwiązań przestaje być problemem. Największą barierą jest jednak wiedza, w jaki sposób zintegrować cały system tak, aby spełniał swoją nadrzędną funkcję- zwiększał bezpieczeństwo oraz komfort, jak również obniżał zużycie energii, a co za tym idzie, generował oszczędności. Tutaj z pewnością przyda się nasza pomoc. Po zastanowieniu się wraz z klientem nad niezbędną funkcjonalnością budynku oraz indywidualnymi potrzebami z przyjemnością pomożemy w dobraniu odpowiedniego rozwiązania.

zdjecie
Piotr Stankiewicz, właściciel firmy STANTECH ENERGY SOLUTIONS

zdjecie

Zainteresował Cię program czyste powietrze? Więcej informacji o jego korzyściach i jak szybko złożyć wniosek, możesz przeczytać tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie