Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozliczyć pit z działalności wykonywanej osobiście

materiał partnera
Przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozliczamy w rocznej deklaracji pit wykazując w odpowiednich rubrykach według ich źródeł. Jednym ze źródeł jest działalność wykonywana osobiście. Przychody z tej działalności wykazujemy w rozliczeniu pit w deklaracji PIT-36 lub PIT-37.

Jakie przychody zaliczamy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście

Rodzaje przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymienione są w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. Wspólną ich cechą jest to, że powstają w wyniku własnych działań osób fizycznych, z tym że nie są one wykonywane na podstawie stosunku pracy lub podobnego, czyli stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy.

W ustawie o PIT wyróżnia się osiem grup przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Zaliczane są tu przychody:

1. z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,.
2. z działalności duchownych, osiągane z innego tytułu niż umowa o pracę,.
3. z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,
4. otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich,
5. osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej,
6. otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
7. z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych i ich jednostek organizacyjnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej,
b) właścicieli (posiadaczy) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działających w ich imieniu zarządców albo administratorów, jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.
8. uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Rozliczenie pit z działalności wykonywanej osobiście

Pomimo że działalność wykonywana osobiście nie musi być nigdzie rejestrowana, osoby, które uzyskały w 2016 roku przychody z tego źródła przychodów, muszą przychody uzyskane z tytułu realizowania tej działalności uwzględnić w rozliczeniu pit 2017. Właściwym formularzem jest PIT 37 lub PIT 36 ( gdy podatnik uzyskał przychody nie tylko za pośrednictwem płatników).

Rozliczając pity z działalności wykonywanej osobiście podatnik korzysta głównie z informacji otrzymanych od płatników.

W przypadku podatników mających w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy (polskich rezydentów podatkowych), zaliczki na podatek dochodowy co do zasady pobierają płatnicy wypłacający należności z tytułu działalności wykonywanej osobiście.
Zaliczki pobierane są i odprowadzane do urzędu skarbowego przez:

• osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
• osoby prawne i ich jednostki organizacyjne,
• jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Pobraną zaliczkę płatnicy mają obowiązek wpłacić na rachunek urzędu skarbowego do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrano. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego, do końca lutego roku kolejnego płatnicy sporządzają i przekazują podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu imienne informacje PIT-11. Dane z tych informacji podatnik przenosi do zeznania PIT 36 lub PIT 37.

W przypadku, gdy podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi mieszczą się w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, to płatnik nie pobierze zaliczki z tytułów:

• działalności twórczej, oświatowej i sportowej,
• umów zlecenia i o dzieło.

Podatnicy, którzy osiągają dochody bez pośrednictwa płatników zobowiązani są samodzielnie wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

Deklaracje PIT 36 i PIT 37 składa się do końca kwietnia roku kolejnego po roku podatkowym. W roku 2017 można będzie składać je do 2 maja ( 30 kwietnia i 1 maja są dniami wolnymi od pracy). W tym terminie należy też wpłacić różnicę między podatkiem należnym a sumą wpłaconych za dany rok zaliczek. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata, urząd skarbowy zwróci ją podatnikowi w ciągu 90 dni od daty złożenia deklaracji.
Pity 2017 można składać do organu skarbowego w wersji papierowej lub elektronicznej. Zarówno w jednej jak i w drugiej wersji przydatny do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego będzie darmowy program PItax.pl Łatwe podatki, który umożliwi szybkie i bezproblemowe rozliczenie pit.f

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!