Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uprawiać lilie w przydomowym ogrodzie

Monika Jabłońska
Lilie wyglądają po królewsku. I mają królewskie wymagania, dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Lilie wyglądają po królewsku. I mają królewskie wymagania, dotyczące uprawy i pielęgnacji. FrantisekKrejci (Pixabay.com)
Uprawa lilii w ogrodzie nie jest najłatwiejsza, ale warto poświęcić im czas i uwagę. Lilie odwdzięczą się cudownym wyglądem i zapachem. Radzimy jak uprawiać lilie w przydomowym ogrodzie.

Lilie to prawdziwa kwiatowa arystokracja. Mają tyle odmian, barw i kształtów, że sprawiają botanikom kłopoty z klasyfikacją. Ich niezwykła uroda fascynuje ludzkość od tysiącleci. Stały się nawet symbolem religijnym.
Starożytni Rzymianie i Grecy uważali je za symbol czystości i spełnienia - panny młode w dniu ślubu zakładały na skronie wieńce z lilii. Dla chrześcijan do dziś są atrybutem miłości i niewinności. W kulturze sakralnej stały się nieodłącznym elementem obrazów przedstawiających aniołów i świętych. Stylizowane kwiaty lilii są też elementem herbów. W USA lilia to narodowy symbol nadziei.
Nie sposób wskazać najpiękniejszej odmiany lilii - wszystkie zachwycają urodą. Rabaty pełne kwitnących lilii nadają wytworny charakter każdemu ogrodowi, a dodatkowo większość gatunków odurza słodką wonią. Lilie nie są najłatwiejsze w uprawie, wymagają starannej pielęgnacji, jednak odwdzięczają się stanowiąc prawdziwie królewską dekorację ogrodu.

Gdzie sadzić lilie - wymagania i gleba pod lilie

Lilie wymagają stanowisk słonecznych, choć radzą sobie dobrze również w miejscach lekko zacienionych. Najlepiej sadzić je na lekkich wzniesieniach, by łatwo odpływał nadmiar deszczówki. Największy kłopot z liliami to zapewnienie im odpowiedniej wilgotności. Lilie wymagają gleby nieustannie wilgotnej, jednak nie mokrej. Nie tolerują nawet krótkiego przesuszenia.
Przygotowując rabatę dla lilii trzeba mieć zatem przygotowaną dużą ilość odkwaszonego torfu, który dobrze zatrzymuje wilgoć, piasku celem napowietrzenia stanowiska i przekompostowanej kory zapewniającej zapas próchnicy. Ziemia pod lilie musi być żyzna, przepuszczalna i przewiewna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, można użyć wapna, jednak z umiarem - lilie nie lubią zasadowego odczynu podłoża. Stanowisko trzeba dokładnie odchwaścić, spulchnić i głęboko przekopać. Cebule najlepiej sadzić po dwóch tygodniach od przygotowania rabaty.

Sadzenie lilii i wykopywanie cebul

W przypadku lilii bardzo ważne jest zachowywanie cyklu sadzenia i wykopywania cebul. Niektóre późno kwitnące odmiany można sadzić wiosną, jednak generalnym okresem sadzenia lilii jest przełom września i października. Cebulę sadzimy na głębokości równej jej obwodowi. W podłożu bardziej zwięzłym można sadzić nieco płycej, w lekkim głębiej. Najlepszy rozstaw dla lilii, mających rosnąć przez jeden sezon to ok. 30 cm. Silnie rozrastające się odmiany, które nie wymagają wykopywania i spędzają w jednym miejscu kilka lat należy sadzić w znacznie większych odstępach, by zostawić roślinom miejsce do rozprzestrzeniania się.
Cebule wykopujemy po roku na początku września i natychmiast przenosimy na nowe stanowisko. Można je również przechować do wiosny w temperaturze ok. 2ºC okryte trocinami. Wszystkie cebule lilii co trzy lata wymagają wykopania, usunięcia martwych korzeni i skrócenia pozostałych o ok. 2 cm.

Jak pielęgnować lilie

Rosnące lilie potrzebują nieustannej, troskliwej pielęgnacji. Trzeba regularnie i starannie usuwać chwasty oraz dbać o wilgotność gleby. Podlewając należy uważać, by nie zamoczyć liści. Aby rośliny bujnie kwitły, niezbędne jest stosowanie wieloskładnikowych nawozów mineralnych.
Lilie należy nawozić co najmniej trzy razy w sezonie - przed kwitnieniem na początku czerwca, w trakcie kwitnienia i po jego zakończeniu. Przekwitające kwiaty trzeba starannie usuwać, by lilie nie usiłowały zawiązywać nasion, co bardzo osłabia cebule. Na zimę stanowiska lilii należy starannie okryć grubą warstwą kory lub trocin.

Cebule lilii w ochronnych koszykach

Lilie są dość odporne na choroby, jednak ich cebule stanowią przysmak drobnych gryzoni. Aby zapobiec podgryzaniu lilii przez nornice i myszy warto sadzić cebule w specjalnych, plastikowych koszyczkach ochronnych. Dobrym sposobem jest również posadzenie w pobliżu rabaty z liliami cesarskiej korony, której zapach skutecznie odstraszy gryzonie.
Lilie często atakują ponadto szkodniki z grup nicieni. Są o tyle podstępne, że z powodu mikroskopijnych rozmiarów nie widać ich gołym okiem. Najstaranniej nawet pielęgnowane lilie nagle schną i zamierają pozornie bez przyczyny. By nie dopuścić do ataku nicieni, rabatę z liliami warto wzbogacić o kilka okazów aksamitków, których żółte i pomarańczowe kwiaty doskonale komponują się z arystokratycznymi sąsiadkami, będąc jednocześnie naturalną pułapką na nicienie.

Lilie w wazonie

Lilie są pięknymi kwiatami ciętymi. By postały dłużej w wazonie, trzeba ostrym nożem ukośnie przyciąć końcówkę łodygi i usunąć dolne liście. Powinny stać w chłodnej wodzie, do której można dodać nieco odżywki do kwiatów ciętych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak uprawiać lilie w przydomowym ogrodzie - e-Ogródek