Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak z naszymi zębami?

Ilona Stec [email protected]
Systematycznym kontrolom zębów poddaje się jedynie około 30 procent Polaków.
Systematycznym kontrolom zębów poddaje się jedynie około 30 procent Polaków. Fot. Archiwum
Ponad 80 procent Polaków ma problemy z chorobami zębów i dziąseł. Polacy mają też duże braki w uzębieniu.

Osobom w wieku od 19 do 34 lat, a więc stosunkowo młodym, brakuje średnio aż ośmiu zębów.

Zjawisko utraty uzębienia po 45 roku życia przybiera już charakter masowy. Polacy po względem stanu uzębienia wypadają na tle mieszkańców innych krajów europejskich fatalnie.

Jak wykazują badania firmowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, systematycznie kontrolom zębów poddaje się jedynie około 30 proc. Polaków. Prawie 60 procent pojawia się u dentysty rzadziej niż raz w roku. Większość ludzi trafia tam dopiero wówczas, gdy sytuacja staje się bardzo poważna, kiedy zęby zaczynają boleć lub, gdy nadają się już tylko do usunięcia. Skutek braku wiedzy o zagrożeniach związanych z nieprawidłową higieną jamy ustnej i zbyt rzadkich wizyt u dentysty jest zastraszający.

Jak dbać o zęby?

Systematyczne kontrole u dentysty to podstawa - twierdzą specjaliści. W każdej sytuacji są one niezbędnym elementem profilaktyki stomatologicznej. Fakt - niełatwo dostać się do stomatologa w ramach ubezpieczenia, a na prywatne wizyty nie każdego stać. Pewnie wiele osób zniechęca to do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i starać się dotrzeć do dentysty. Gdy będziemy odwiedzać go regularnie, to nawet nieco dłuższy czas oczekiwania na wizytę nie będzie problemem. Na podstawie przeglądu dentysta nie tylko oceni i podpowie, jakiego leczenia uzębienie wymaga, ale także poradzi, jak o nie dbać. Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej, zapobiegająca rozwojowi chorób zębów i dziąseł, jest bowiem kolejnym niezbędnym warunkiem zachowania zdrowego uzębienia. By profilaktyka była skuteczna - musi być prawidłowa, regularna i kompleksowa - podkreślają specjaliści.

Nie tylko pasta i szczotka

Według nich odpowiednio dobrana pasta do zębów powinna zawierać nie tylko fluor, wzmacniający szkliwo i przeciwdziałający zmianom próchniczym, ale także składniki antybakteryjne, zapobiegające stanom zapalnym dziąseł i substancje, które zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej i odkładaniu kamienia nazębnego.

Do prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej niezbędna jest też odpowiednia szczoteczka, która dobrze oczyści zęby, wypoleruje je, wymasuje dziąsła i dotrze do przestrzeni międzyzębowych, by usunąć z nich resztki pokarmu czy tworzącą się płytkę. Przy pomocy szczoteczki jednak udaje się usunąć około 60 proc. płytki nazębnej. Dokładniej przestrzenie międzyzębowe pomoże oczyścić nitka dentystyczna.

Bardzo przydatne bywają również płyny do płukania jamy ustnej. Docierają one w miejsc, które trudno wyczyścić za pomocą szczotki i pasty, nierzadko mają działanie antybakteryjne, a ponadto dostarczają dodatkowej dawki fluoru wzmacniającego zęby w miejscach szczególnie narażonych na próchnicę. Są to szczeliny pomiędzy zębami, powierzchnie styczne i zęby położone w tyle jamy ustnej. Warto pamiętać, że zadbane uzębienie na pewno będzie zdrowsze i dłużej będzie jego właścicielowi służyło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!