Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić prosty monitoring domu lub mieszkania. Poradnik

Joanna Turakiewicz
Schemat prostej instalacji monitoringu
Schemat prostej instalacji monitoringu Satmania, wykres KK, JMT
Monitoring do niewielkiego domu albo mieszkania można skonfigurować bazując na zestawach do samodzielnej instalacji, albo skompletowanych z osobna elementach. Na wstępie przemyśl swoje potrzeby - czego oczekujesz od monitoringu.

Dostępne na rynku zestawy i elementy oferują różne możliwości. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, dobrze jest przejrzeć kilka, jeśli nie kilkanaście modeli konfiguracji i gruntownie przemyśleć własne potrzeby. Popatrz na to, czego potrzebujesz obecnie, jak i w dłuższej perspektywie czasowej.

Przede wszystkim, zastanów się, jaki obszar chcesz objąć monitoringiem: czy tylko wnętrze domu lub jego otoczenie, a może jedno i drugie? Musisz też uwzględnić docelową liczbę kamer – jeśli np. za kilka miesięcy, rok albo dwa planujesz powiększenie instalacji o dodatkowe kamery, albo czujniki, będzie się to wiązać z koniecznością np. zakupu nowego rejestratora. Tego typu wydatków można uniknąć, troskliwie planując całość instalacji (może kupić wówczas rejestrator od razu na 8 kamer, zamiast na 4).

Zdecyduj czy zapis ma być rejestrowany i archiwizowany, dostępny przez internet np. z poziomu przeglądarki, w telefonie komórkowym, a może wystarczy ci podgląd bieżący? Możesz również skonfigurować go w taki sposób, aby włączał się tylko wówczas, gdy zostanie naruszona któraś z obserwowanych stref lub otrzyma sygnał np. z detektora ruchu. System monitoringu można rozbudować również o instalację alarmową, co również należy przewidzieć z wyprzedzeniem. Istotne są również warunki panujące na monitorowanym obszarze – od nich uzależniony będzie wybór odpowiednich kamer.

Wybieramy elementy instalacji monitoringu

Dla poprawności działania systemu kluczowe są dwa czynniki: jakość i funkcjonalności pojedynczych elementów oraz staranność wykonania. Zastosowanie jednego elementu o słabszych parametrach może obniżyć możliwości całego systemu. Zacznijmy od tych pierwszych.

Oto, w co musisz się zaopatrzyć:

Kamery – generalnie możemy je podzielić na dwie grupy:

  • kamery analogowe,
  • cyfrowe kamery IP.

Urządzenia te różnią się między sobą przede wszystkim jakością nagrania i standardem zapisu. Zależy to też oczywiście od konkretnych modeli zastosowanego sprzętu, ale porównując urządzenia podobnej klasy, na obrazie zarejestrowanym za pomocą kamery cyfrowej, zauważymy, że obraz będzie znacznie lepszy niż z kamer analogowych. W przypadku kamer analogowych głównym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu jest rozdzielczość kamer. Im jest on wyższy tym obraz bardziej wyraźny i można zauważyć więcej szczegółów. Obecnie na rynku można już spotkać kamery oferujące 650 linii. Można to porównać do jakości, z jaką mamy do czynienia w odbiornikach TV – obrazem naziemnej telewizji analogowej.

W przypadku cyfrowych kamer IP mamy oprócz lepszej jakości obrazu (możemy nawet uzyskać obraz w jakości HD), zyskujemy również możliwość sterowania nimi.
Dzięki cyfrowym standardom zapisu dysk jest w stanie pomieścić większą ilość nagrań. Oczywiście uzależnione jest to od szybkości zapisu (np. 25 klatek/sekundę) i tego czy będzie to zapis ciągły, czy tylko w przypadkach, gdy coś wzbudzi alarm i spowoduje konieczność zapisu.
Kamery możemy podzielić także wg innego kryterium – na urządzenia przeznaczone wyłącznie do użytku dziennego lub uniwersalne, które widzą w dzień i w nocy dzięki wbudowanym diodom, aktywującym się automatycznie wraz z zapadnięciem zmierzchu.

Kamery montowane na zewnątrz powinny być odporne na warunki atmosferyczne (deszcz, mróz). Dobrze też zaopatrzyć je w obudowy wandaloodporne albo kupić kamerę z taką obudową w standardzie. Przy doborze kamery, sprawdź czy ma ona wbudowany obiektyw. Jeśli nie, będziesz musiał go dokupić.

Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą zbudować indywidualny zestaw pod konkretny obiekt. Można wówczas dobrać do urządzenia optymalnie przydatny obiektyw np. o szerszej ogniskowej. Szerokokątny obiektyw albo tzw. kamera obrotowa przydadzą się do monitorowania większych przestrzeni, gdzie mogą z powodzeniem zastąpić nawet kilka urządzeń. Kamerą obrotową można sterować z poziomu przeglądarki lub pulpitu sterowniczego. Kamery mogą być zasilane na 12V lub 220V. Jeśli rozważasz instalację bezprzewodową, pamiętaj, że koszty takowej (odpowiedniej jakości) będą sporo wyższe.

Moduł audio przyda się, jeśli przewidujesz monitorować i rejestrować także dźwięki z monitorowanej przestrzeni.

Obiektywy – większość dostępnych na rynku kamer posiada zintegrowane obiektywy. Jeśli jednak musisz dokonać takiego zakupu, możesz wybrać modele stałe lub regulowane. Te drugie mają zmienną ogniskową, co daje większą swobodę dostrajania kąta widzenia i ostrości.

Rejestrator – głównym kryterium wyboru odpowiedniego urządzenia, będzie ilość kamer, które planujemy podłączyć (4x, 8x, 16 x i większe) oraz ich rodzaj: analogowe czy cyfrowe. Dostępne są również rejestratory hybrydowe, obsługujące zarówno kamery analogowe, jak i cyfrowe, jednak ceny takich urządzeń dobrej jakości są na ogół dość wysokie. Jeśli planujesz podłączenie innych czujników, jak np. detektorów ruchu, czy stłuczenia szyby, sprawdź, czy rejestrator ma możliwość podłączenia ich. Można nabyć też urządzenia mobilne, o zwiększonej odporności na drgania i wstrząsy.

Dysk do przechowywania danych z rejestratora. Oprócz dysków wewnętrznych można podłączyć dodatkowy przez port USB. Przydaje się to choćby w trakcie dłuższych wyjazdów właścicieli. Przy odpowiedniej konfiguracji, po zapełnieniu jednego dysku, zaczyna się zapis na dodatkowym.

Monitor/telewizor – do bieżącego podglądu albo odtworzenia zarejestrowanego obrazu. Równie dobrze można w tym celu wykorzystać urządzenie normalnie używane do oglądania telewizji. Wówczas na jednym z kanałów, programuje się odbiór z rejestratora.

Zasilacze

Modulator – urządzenie umożliwiające bieżący podgląd monitorowanej przestrzeni na telewizorze bez konieczności rejestracji.

Przewody transmisyjne i zasilające praktykuje się dwie metody. Jedną z nich jest kabel komputerowy (UTP, FTP), czyli popularna „skrętka", drugą zaś przewód koncentryczny z zasilaniem.

Obudowy, uchwyty, złączki, inne akcesoria.

Oprogramowanie – zwykle dostarczane z rejestratorem, umożliwia nie tylko jednoczesny podgląd obrazu z kilku kamer na jednym monitorze (w różnych kombinacjach), podgląd na komputerze, rejestrację aktywności czujników, ale też podgląd i zarządzanie systemem poprzez telefon komórkowy oraz wiele innych funkcjonalności.
Kilka zasad poprawnej instalacji monitoringu

Projektując i wykonując instalację, zaczynamy od planu rozmieszczenia kamer, tak aby objęły, jak największy obszar, ze szczególnym uwzględnieniem okien i drzwi, a na zewnątrz bramy i np. placu zabaw. Kamery powinny być też skierowane na miejsca przechowywania przedmiotów wartościowych. Nie muszą obejmować 100% powierzchni, ale ich ustawienie winno uniemożliwiać niezarejestrowane wejście do domu, albo w ogóle na teren posiadłości, a także do poszczególnych pomieszczeń. Przy przechodzeniu z jednego pomieszczenia do drugiego, w każdym z nich, potencjalny intruz, musi zostać „złapany" przez kamerę.

Kamery montowane są za pomocą uniwersalnych mocowań umożliwiających dużą swobodę regulacji ustawienia pola widzenia kamery. Kamery zewnętrzne, które nie mają fabrycznych obudów wodoszczelnych i wandaloodpornych, zaopatrujemy w nie przy okazji montażu. Przewód łączymy za pomocą złącz typu BNC, w zależności od tego czy wykorzystaliśmy przy wykonaniu instalacji przewody koncentryczne, czy komputerowe złącza te będą się nieco różniły.

Następnym krokiem będzie wyznaczenie miejsca, do którego zostaną doprowadzone wszystkie przewody z kamer i czujników, zostanie zamontowany rejestrator, panel sterowniczy i zasilanie systemu. W nowo budowanych budynkach coraz częściej przeznacza się na ten cel wydzielone pomieszczenie techniczne. Równie dobrze sprawdzi się np. metalowa skrzynka zainstalowana na poddaszu. Jak w każdej innej instalacji, przewody można poprowadzić w ścianach albo zewnętrznie i ukryć je np. w listwach lub pod tynkiem. W ostatnim etapie instaluje się w odpowiednich miejscach kamery, czujniki, np. ruchu, itp. rejestrator oraz konfiguruje i uruchamia system.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zrobić prosty monitoring domu lub mieszkania. Poradnik - RegioDom.pl