Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki masaż wybrać dla siebie

echodnia.eu
Masaż przynosi ulgę dla pleców i kręgosłupa.
Masaż przynosi ulgę dla pleców i kręgosłupa. Fot. Archiwum
Kręgosłup boli zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jednak to kobiety o wiele częściej same sobie szkodzą.

Kobiecy problem to są przede wszystkim buty na obcasie. Wysokie obcasy są obciążające. - Środek ciężkości się zmienia, przesuwa się do przodu - tłumaczy Marek Sawoń z Ośrodka Terapii Manualnych "Dobre Terapie".

Jednym ze złych przyzwyczajeń jest też mycie głowy nad wanną.
- To jest badzo niebezpieczne. Ponieważ nacisk działający na dolny odcinek, na krążek międzykręgowy, jest bardzo silny. Może prowadzić do dyskopatii - mówi Iwona Sawoń z "Dobrych Terapii".

Lepiej uklęknąć, pod kolana włożyć poduszkę, a całe ciało oprzeć o krawędź wanny. Chodzi o to, żeby odciążyć kręgosłup.

W ciąży

Problemy z kręgosłupem mają często też kobiety w ciąży.

- W takich przypadkach nawet w pomaganiu trzeba uważać - mówi Iwona Sawoń. - Bo masaż wzmacnia siły obronne organizmu, a ten może potraktować płód jako ciało obce.

Dlatego dla kobiet w ciąży stosuje się specjalne plastry, które rozluźniają napięcie mięśniowe.

- Kobieta w ciąży powinna jak najczęściej przyjmować pozycję, która przynosi jej ulgę - dodaje Marek Sawoń.

Gdy bóle są uporczywe można położyć się na plechach, a nogi unieść nieco wyżej. To pozwoli trochę rozluźnić napięcie mięśniowe i powinno przynieść ulgę.

W niemal każdym innym przypadku możemy pozwolić sobie na masaż.

- Pamiętajmy tylko, że masaż nie powinien boleć - przestrzega Marek Sawoń.
Co wybrać

- Japońska metoda Yumeiho - głównym celem terapii jest skorygowanie położenia kości miednicy, przywrócenie równowagi układu mięśniowego i odbudowa prawidłowych funkcji kręgosłupa. Terapia skutecznie likwiduje: bóle kręgosłupa, bóle stawów, migreny, bóle mięśni, bóle menstruacyjne, asymetrie układu kostnego i mięśniowego.

- Metoda McKenziego - według jej założeń jednym z głównych sprawców naszych kłopotów z kręgosłupem jest uszkodzony krążek międzykręgowy (dysk). Wewnętrzne elementy uszkodzonego krążka mają tendencję do przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Metoda McKenziego pozwala ustalić kierunek przemieszczenia uszkodzonych tkanek, a pacjent samodzielnie albo z pomocą terapeuty koryguje krążek, uzyskując szybkie zmniejszenie lub eliminację bólu.

- Metoda Briana R. Mulligana. Brian Mulligan jest nowozelandzkim fizjoterapeutą, który w latach 90. przedstawił nową koncepcję diagnostyczno-terapeutyczną. Jego nowatorskie podejście polega m.in. na połączeniu ruchu wykonywanego przez terapeutę z ruchem wykonywanym przez pacjenta. Mulligan uważa, że zmiany w obrębie segmentu ruchowego (w tym stawów międzywyrostkowych) mogą powodować ograniczenia ruchu i ból w czasie jego wykonywania.

- Kinesiology taping - wywodzi się z Japonii, a jej twórcą jest dr Kenzo Kase. Ta terapia polega na oddziaływaniu plastra na organizm. Pomocna w terapii bólu. Wpływa na funkcję mięśni, zmniejszając ich patologiczne napięcie. Poprawia mikrokrążenie, aktywizuje system limfatyczny, wspiera funkcje stawów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!