Jan Olszewski nie żyje. Były premier RP zmarł w wieku 88...

  Jan Olszewski nie żyje. Były premier RP zmarł w wieku 88 lat. Upadek jego rządu w 1992 r. przeszedł do historii jako "nocna zmiana"

  Jakub Oworuszko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło: TVN 24

  W czwartek późnym wieczorem zmarł Jan Olszewski. Był działaczem opozycji demokratycznej, premierem, posłem, a także członkiem Trybunału Stanu. Adwokat i publicysta. Miał 88 lat.
  Jan Olszewski nie żyje. Były premier RP zmarł w wieku 88 lat. Upadek jego rządu w 1992 r. przeszedł do historii jako "nocna zmiana"
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Wojciech Barczyński

  W ostatnich dniach przebywał w Wojskowym Instytucie Medycznym, jego stan był ciężki.
  Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. W wieku 13 lat wstąpił do Szarych Szeregów. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

  CZYTAJ TEŻ | TAŚMY KACZYŃSKIEGO. "GAZETA WYBORCZA" OPUBLIKOWAŁA NIEZNANE WYPOWIEDZI JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO O JANIE OLSZEWSKIM SPRZED 24 LAT  W 1953 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

  W latach 60. był obrońcą w procesach politycznych m.in. Melchiora Wańkowicza (1964), Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego (1965), Janusza Szpotańskiego (1968), Adama Michnika i Jana Nepomucena Millera.

  WYWIAD | JAN OLSZEWSKI: POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ NIE TYLKO O "WYKLĘTYCH", ALE I O ZAPOMNIANYCH  Działał w opozycji demokratycznej. Publikował w prasie. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. W wyborach parlamentarnych w 1991 uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum.

  6 grudnia 1991 Sejm na wniosek prezydenta powołał go na stanowisko prezesa Rady Ministrów. Funkcję pełnił do 5 czerwca 1992. Upadek jego rządu przeszedł do historii III RP jako tzw. nocna zmiana.

  CZYTAJ TEŻ | PIĘCIU BOHATERÓW "NOCY TECZEK"  Od 1995 do 2011 roku był przewodniczącym Ruchu Odbudowy Polski.

  Olszewskiego wspominają politycy.  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.gk24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo