Jaworzno zakochane w rowerach

Artykuł sponsorowany Gmina Miasta Jaworzna
Jaworzno to intensywnie rozwijające się miasto w woj. śląskim, ze świetnymi terenami do zamieszkania i spędzania wolnego czasu. Miasto zostało okrzyknięte sercem krajowej elektromobilności. To nie przesada, po Jaworznie jeżdżą ekologiczne autobusy, a mieszkańcy mogą korzystać z nowoczesnej komunikacji miejskiej i europejskich rozwiązań w transporcie.

Rozwiązania komunikacyjne, a szczególnie te związane z infrastrukturą rowerową doceniają szczególnie pasjonaci jednośladów i coraz szersze kręgi środowisk rowerowych, które skupiają w Jaworznie nie tylko mieszkańców naszego miasta ale też okolicznych gmin. Widząc zapotrzebowanie i zainteresowanie jaworznian taką formą spędzania wolnego czasu miasto bierze udział w ogólnopolskich przedsięwzięciach i imprezach rowerowych, takich jak np. rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski czy w światowej klasy wydarzeniach jak Tour de Pologne czy Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków.

- Jaworzno od wielu lat jest miastem wyjątkowo przyjaznym rowerzystom. Potwierdzają to grupy pasjonatów, którzy chcą współorganizować ważne wydarzenia oraz mają wpływ na kształt tworzonej w mieście, przyjaznej im infrastruktury - przyznaje Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Nowe inwestycje rowerowe powstawały i powstają po konsultacjach z przedstawicielami środowiska rowerzystów, pasjonatami i ekspertami. Dzięki temu ciągle rozwijana infrastruktura jest dla rowerzystów wygodna oraz bezpieczna i wyróżnia się na ogólno-polskim tle. Pasjonatom dwóch kółek z pewnością spodobają się rozległe tereny zielone o urozmaiconym ukształtowaniu, sprzy-jające wycieczkom rowerowym. Przez wszystkie dzielnice miasta przebiega sieć wyznaczonych szlaków rowerowych, których dłu-gość łącznie wynosi 270 km. Szlakami rowerowymi dostaniemy się do najbardziej urokliwych miejsc w mieście takich jak np. Rezerwat Żabnika w Ciężkowicach, Ośrodek Edukacji Ekolo-giczno - Geologicznej "GEOsfera" czy tzw. polskie Malewidy - jaworznicki Park Gródek w Pieczyskach. To kolejny dowód na to, że Jaworzno jest zakochane w rowerach.

Velostrada

By usprawnić komunikację w mieście oraz dążąc do ekolo-gicznego usprawnienia transportu w Jaworznie powstała Velo-strada - „droga szybkiego ruchu” dla rowerów. To pierwsza taka inwestycja w naszym kraju. Składa się na nią 10 km dróg dla ro-werów - w tym 3 km odcinek dwupasmowej drogi łączącej Osie-dle Stałe z Centrum- a w jej ciągu powstały dwie kładki i tunel, co sprawia, że rowerzyści mogą zupełnie bezpiecznie, bezkolizyjnie przejechać główną oś miasta. Wzdłuż całej oświetlonej trasy zbudowana została infrastruktura do odpoczynku. Część dla pie-szych stanowi również idealną trasę spacerową.

Parking "pod płaszczką”

Po dotarciu do centrum np. Velostradą dla rowerzystów czeka parking dla 300 rowerów wraz z centrum przesiadkowym. To część Miejskiego Centrum Integracji Transportu. W miejscu dawnego parkingu samochodowego powstał zadaszony przykryciem membranowym rozpiętym na konstrukcji stalowej, monitorowany i bezpłatny parking rowerowy na kilkaset rowerów, umożliwiający podróże typu bike&ride - dojazd do centrum rowerem i dalej komunikacją publiczną (z szatniami i prysznicami). W zimie obiekt pełni rolę lodowiska z zapleczem. Całość zrealizowanych inwestycji infrastrukturalnych stanowi doskonałe połączenie z ekotransportem elektrycznymi autobusami Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Materiał oryginalny: Jaworzno zakochane w rowerach - Dziennik Polski

Dodaj ogłoszenie