Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jechać, czy nie jechać? Oto jest pytanie

JOANNA BOROŃ-BEDNARZ [email protected]
Płace minimalne w Europie
Płace minimalne w Europie Bartosz Ignasiak
Wakacje to dobry czas nie tylko na odpoczynek, ale i na szukanie pracy. Szczególnie dla absolwentów.

PRZYDATNE KONTAKTY

PRZYDATNE KONTAKTY

Sprawdzonych ofert pracy za granicą szukać można w wojewódzkich urzędach pracy:

- Wojewódzki Urząd Pracy Szczecin: ul. Mickiewicza 41, tel. 091 425 61 00

- Oddział WUP w Koszalinie ul. Słowiańska 15a, tel. 094 342 66 93

- Wojewódzki Urząd Pracy oddział w Słupsku: ul. Jaracza 18a, tel. 059 840 29 30.
Dużo ofert pracy znaleźć można także na internetowej stronie www.eures.praca.gov.pl.

EURES to międzynarodowa sieć pośrednictwa pracy działająca w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wielu z nich stoi teraz przed jedną z najtrudniejszych decyzji - szukać pracy w Polsce, czy wyjechać za granicę. Gdzie można zarobić najwięcej? Oto krótka ściąga.

Ważnym argumentem przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe może być informacja ile i gdzie można zarobić. Pod lupę wzięliśmy płace minimalne w różnych krajach Europy. Porównanie nie wypada na naszą korzyść.

Minimalnie, czyli ile?
Nie wszystkie kraje europejskie wprowadziły do swojego ustawodawstwa pojęcie pracy minimalnej, czyli kwoty poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu. W Polsce na dziś taka płaca minimalna wynosi 936 złotych brutto (czyli około 700 na tzw. rękę). W porównaniu do krajów, do których nasi rodacy najczęściej wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy to naprawdę niewiele.

Spójrzmy na płacę minimalną w Anglii, czy Irlandii - to w przeliczeniu ponad 1000 euro miesięcznie na rękę, czyli około pięć razy więcej niż w Polsce!
Warto zauważyć, że tzw. płacę minimalną najczęściej dostają pracownicy na początku swojej drogi zawodowej zatrudnieni na stanowiskach nie wymagających szczególnych kwalifikacji. Pensja kierowcy, pielęgniarki, lekarza oczywiście będzie już na wstępie wyższa.

Ważna uwaga: w niektórych państwach wysokość płacy minimalnej uzależniona jest od wieku pracownika. W Holandii 15 - latek zarobić może miesięcznie 30 procent płacy minimalnej. We Francji 16 - latkowie otrzymują wynagrodzenie w wysokości 80 procent płacy minimalnej, 17 - latkowie - 90 procent.

Jeszcze inny system stosuje się w Irlandii. Tam o płacę minimalną upominać się może "doświadczony dorosły pracownik" co w praktyce oznacza osobę, która ma dwuletnie doświadczenie zawodowe (udokumentowane) po ukończeniu 18 roku życia.

Pielęgniarki od zaraz
W Polsce od kilku tygodni pielęgniarki walczą o podwyżki (dziś zarabiają w granicach pensji minimalnej). Te, które mają już dosyć powinny przyjrzeć się ofertom pracy za granicą.

Na przykład na Cyprze pielęgniarka ze znajomością języka angielskiego i co najmniej dwuletnim stażem zarobić może około 650 funtów cypryjskich, czyli około 4200 złotych. Praca czeka.

Doświadczenie w zawodzie pielęgniarki jest atutem przy staraniu się o posadę opiekuna osób starszych, lub chorych. Pracodawcy z Wielkiej Brytanii za godzinę pracy płacą około 5 - 6 funtów (przeliczając pracownik, który dostaje płacę minimalna ma około 3,6 funta za godzinę).

Budowlańcy i kierowcy poszukiwani
Na tablicy kołobrzeskiego Powiatowemu Urzędu Pracy znaleźć można m.in. oferty dla posadzkarzy (praca we Francji), malarzy (Szwecja), murarzy (Litwa).
Sporo ofert jest też dla kierowców. Za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku irlandzki pracodawca szuka 20 kierowców tirów. Wynagrodzenie to 700 euro brutto tygodniowo!

30 kierowców potrzebnych jest w Szwecji. Praca ma charakter sezonowy. Za godzinę zarobić można w okresie próbnym w przeliczeniu na złotówki około 34 złote brutto za godzinę a potem około 50 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!