Jeden głos zadecydował o losie szkoły w Toporzykach...

  Jeden głos zadecydował o losie szkoły w Toporzykach [zdjęcia]

  Zdjęcie autora materiału

  Rajmund Wełnic

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Radość uczniów i rodziców na wieść o decyzji radnych
  1/23

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Rajmund Wełnic

  Jeden głos przesądził o tym, że szkoła w Toporzyku koło Połczyna-Zdroju nie zostanie zlikwidowana.
  Na piątkowej sesji Rady Miasta w Połczynie-Zdroju radni decydowali o zamiarze likwidacji szkoły w Toporzyku. Po długiej, emocjonalnej i zażartej dyskusji, w której padały słowa o „judaszowych srebrnikach” i kłamstwach Goebbelsa, zarządzono głosowanie. Padł remis, co przy jednym głosie wstrzymującym oznacza, że podstawówka nadal będzie istnieć.

  Plan zamknięcia szkoły w Toporzyku był pierwszym trudnym sprawdzianem dla nowego burmistrza Połczyna Zdroju Sebastiana Witka. Co nie znaczy, że nowym – w minionych 8 latach podejmowano wcześniej już dwie próby likwidacji placówki. Argumenty zawsze były te same: niż demograficzny i rosnące koszty utrzymania.

  Zamiar likwidacji szkoły zawsze blokowali radni. Nie inaczej było i teraz – 7 radnych było za podjęciem uchwały, 7 przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu, co oznacza, że projekt upadł już na samym starcie i szkole – przynajmniej na razie – nic nie grozi.

  Wcześniej radni domagali się konkretnych wyliczeń, ile oszczędności ma dać zamknięcie szkoły w Toporzyku. Początkowo cyfr zabrakło, dopiero potem padły kwoty 300 tys. zł w tym roku i 600 tys. zł w roku następnym przy wydatkach rzędu 1,2 mln zł rocznie. Większość nauczycieli miałaby znaleźć prace w połczyńskich szkołach, sęk w tym, że kosztem nadgodzin kolegów.

  – Z 37 uczniów tylko sześcioro jest z Toporzyka, reszta dojeżdża i dla nich dojazd kilka przystanków dalej do Połczyna nie będzie kłopotliwy – mówił burmistrz Sebastian Witek.

  Radny Edward Gardzik przypominał złą sytuację finansową gminy, która na ten i następny rok niemal nie ma pieniędzy na inwestycje: - Nie chcemy być drugimi Ostrowicami - apelował. Przypomnijmy, że to sąsiednia gmina, zlikwidowana w zeszłym roku, pierwsza w Polsce, która zbankrutowała.

  O ocalenie szkoły w emocjonalnych wystąpieniach prosili kolejno rodzice, nauczyciele, związkowcy, ksiądz i była poseł Zofia Wilczyńska. – To Goebbels (minister propagandy III Rzeszy – red.) mówił, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawą – nauczycielka Maria Religa zarzucała, że dane przedstawione przez władze nie do końca są prawdziwe.

  Ksiądz Henryk Tomke, proboszcz miejscowej parafii, wręcz sugerował przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania burmistrza, który w kampanii wyborczej miał obiecywać obronę szkół w Bolkowie i Toporzyku. Części radnych zaś mówił o „judaszowych srebrnikach”, jakie włodarz gminy miał im oferować.

  Przewodniczący RM_Janusz Podpora stwierdził, że każdy radny w swoich decyzjach jest niezawisły.

  W gminie Połczyn-Zdrój są cztery szkoły – dwie w samym mieście oraz wiejskie placówki w Bolkowie i Toporzyku. W roku 2017 ich utrzymanie pochłonęło około 19 mln zł, a subwencji oświatowej wystarczyło na 45 procent kosztów. W tym roku kwota sięgnie 22 mln zł, co stanowi 35 procent całego budżetu samorządu, a subwencji wystarczyło już tylko na 42 procent wydatków.
  Dług gminy to zaś około 23 mln zł, postawał w minionych latach, gdy Połczyn brał kredyty na inwestycje i wkład własny do licznych projektów.

  Zobacz także: Koszalin/Szczecinek: Ogłoszenie wyroku w sprawie dziecka wyrzuconego przez okno w Szczecinku


  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego
  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia

  Wideo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.