Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden procent: Kuba potrzebuje pomocy

Rajmund Wełnic
Kuba Ludka w kamizelce oscylacyjnej
Kuba Ludka w kamizelce oscylacyjnej Rajmund Wełnic
Kuba Ludka walczy z podstępną chorobą wyniszczającą jego ciało. Możemy pomóc mu w leczeniu i rehabilitacji. Każdego dnia Kuba musi połknąć garść tabletek i przejść przynajmniej cztery zabiegi inhalacji oraz dwa drenaże przez oklepywanie klatki piersiowej, co pozwala na odksztuszanie wydzieliny z płuc.

Jakakolwiek infekcja może oznaczać dla niego groźne dla życia komplikacje. Chłopczyk już w wieku 2 miesięcy trafił do szpitala, bo nie przybierał na wadze. Leczono go na niemal wszystkie możliwe choroby, jednak prawidłową diagnozę postawiono dopiero niemal dwa lata później. Wtedy rodzice Damian i Magda Ludka usłyszeli groźną nazwę: mukowiscydoza, choroba genetyczna w swojej najcięższej mutacji. - Tak rozpoczęła się nasza walka o każdy oddech synka - mówią.

Pani Magda musiała zrezygnować z pracy, aby zająć się chorym Kubą i córeczką Natalią, która - na szczęście zdrowa - urodziła się w międzyczasie. Pan Damian pracuje praktycznie na dwa etaty, ale z trudem wiążą koniec z końcem, bo leczenie i rehabilitacja synka kosztuje krocie. - Zwykle na same leki wydajemy od 500 do 1000 zł miesięcznie - liczy ojciec. Kwoty porażają, zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, że część leków jest refundowana, a przecież to niejedne wydatki na utrzymanie syna w zdrowiu.

- Bez pieniędzy od sponsorów, odpisów 1 procenta i rozmaitych akcji charytatywnych, które organizujemy, nie dalibyśmy rady - mówią rodzice. Rozpoczął się właśnie czas rozliczeń z fiskusem i państwo Ludka nie ukrywają, że liczą, iż tak jak do tej pory ludzie okażą się wielkim sercem.

- Do tej pory udawało nam się zebrać z odpisów kilkanaście tysięcy złotych rocznie - mówi pan Damian. Większość pieniędzy wydają na medykamenty.

- Co miesiąc kontrola i podstawowe badania, w tym wydolności płuc oraz zawartości bakterii w plwocinie - mówi mama. - Szpital w Gdańsku, jego załoga i kadra lekarska - rewelacja. Podejście do Kubusia - super. Dlaczego Gdańsk? Bo tylko 200 km, a Rabka Zdrój, do której jeździliśmy wcześniej - 760 km.

Jak na razie wydolność płuc Kuby za każdym razem waha się w normie od 85 do 100 procent. W lutym 2014 roku Kuba przeszedł swoje pierwsze w życiu przeleczenie dożylne antybiotykoterapią w Gdańsku, po którym "był czysty" od wirusów.

Mukowiscydoza na razie jest nieuleczalna. Nikt nie wie, jak długo można z nią żyć, ale właściwa opieka i leczenie może zdziałać cuda. Magda i Damian Ludka zwracając się jednocześnie z apelem do naszych Czytelników o wsparcie ich w walce z chorobą przy rozliczaniu się z fiskusem. Wpis do formularza PIT, dzięki któremu 1 procent naszego podatku, trafi na leczenie Kuby, zajmie nam kilka chwil, a może mu bardzo pomóc.

Dane jakie są potrzebne do wpisania na formularz PIT. MATIO Fundacja Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę, KRS 0000097900, koniecznie z dopiskiem : Na leczenie Jakuba Ludka.

Lista organizacji pożytku publicznego ze Szczecinka
Szczecinecka Fundacja na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych, numer KRS 0000182916
Związek Romów Polskich, numer KRS: 0000025929,
Stowarzyszenie Amazonek, numer KRS 0000129608,
Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Samodzielne Koło nr 47, numer KRS 0000032859,
Stowarzyszenie Onkologia Szczecinecka, numer KRS 0000223023,
Fundusz Tratwa , numer KRS: 0000114575,
Stowarzyszenie Atut, numer KRS: 0000183327,
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra, numer KRS: 0000337137.
Fundacja Pewna Pomoc, numer KRS: 0000191829,
Hospicjum Domowe im. Św. Franciszka z Asyżu, numer KRS: 0000270209
Komenda Hufca ZHP, numer KRS:0000278582, w pozycji 133 zeznania PIT - informacje uzupełniające jako cel szczegółowy "Komenda Hufca ZHP w Szczecinku" oraz numer konkretnej drużyny, szczepu, gromady czy kręgu, które można znaleźć na stronie www.szczecinek.zhp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!