Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedenaście gwiazd futbolu przyjedzie do Szczecinka

Wojciech Kukliński [email protected]
Przed siedmioma laty w Szczecinku mecz rozegrał zespół Legend Polskiego Futbolu.
Przed siedmioma laty w Szczecinku mecz rozegrał zespół Legend Polskiego Futbolu. Fot. Rajmund Wełnic
Andrzej Szarmach, Jan Domarski, Mirosław Bulzacki, to tylko niektóre gwiazdy polskiego piłkarstwa, które znów zdecydowały się na przyjazd do Szczecinka.

Wembley

Jedenaście gwiazd futbolu przyjedzie do Szczecinka

Wembley

17 października 1973 roku, stadion Wembley, 57. minuta meczu Anglia - Polska: Henryk Kasperczak odbiera piłkę rywalowi, podaje do Grzegorza Laty, ten zbiega z lewej strony do środka i kiedy Robert Gadocha przebiega przed szesnastką w jego stronę, ściągając za sobą dwóch obrońców - podaje na prawo do Jana Domarskiego. Ten strzela najmocniej jak potrafi z linii pola karnego. Piłka wpada do siatki pod brzuchem angielskiego bramkarza Petera Shiltona.

Gwiazdy Polskiego Futbolu - Reprezentacja Szczecinka 17 bm. (sobota), godz. 17.00, stadion OSiR przy ul. Piłsudskiego 3 w Szczecinku.

W sobotę Gwiazdy Polskiego Futbolu zmierzą się z Reprezentacją Szczecinka. Organizatorem pojedynku będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji. Okazją do takiego spotkania jest jubileusz siedemsetlecia Szczecinka.

- Mam już pełną jedenastkę zespołu gwiazd - mówi z dumą Janusz Leszko, współorganizator imprezy. - Wśród zaproszonych piłkarzy znaleźli się: Andrzej Szarmach, Jan Domarski, Mirosław Bulzacki, Ryszard Robakiewicz, Józef Robakiewicz, Arkadiusz Bąk, Jacek Przybylski (bramkarz), Adam Kryger, Dariusz Adamczuk, Paweł Kaczorowski i Marian Kuras - wymienia niemal jednym tchem Leszko. Dla Szarmacha, Domarskiego i Bulzackiego to już druga wizyta w Szczecinku. W 2003 roku rozegrano tam mecz towarzyski legendy polskiego Futbolu - Oldboje Darzboru Szczecinek. Wówczas legendy wygrały 8:5 (2:1), a bramki zdobyli: Kmiecik (26.), Lato (58.), Szarmach (17., 42., 43., 68.) i występujący gościnnie Leszko (70.).

Szarmach to najbardziej rozpoznawalny piłkarz. Koledzy z boiska nazywają go "Diabeł". W barwach reprezentacji Polski od 1973 do 1982 r. rozegrał 61 meczów, zdobywając 32 gole. W latach 1981 i 1982 został uznany przez France Football najlepszym obcokrajowcem pierwszej ligi francuskiej. W ekstraklasie polskiej zdobył 109 goli, we francuskiej 94, łącznie 203 bramki. Wynik nieczęsto spotykany wśród polskich zawodników. Po zakończeniu kariery próbował swych sił w roli szkoleniowca francuskich Clermont Foot, LB Chateauroux, AS Angouleme, FC Aurillac i polskiego Zagłębia Lubin, ale bez większych sukcesów. Trzykrotny uczestnik mistrzostw świata: RFN (1974), Argentyna (1978) i Hiszpania (1982). Dwukrotny srebrny medalista mistrzostw świata w 1974 i 1982 r. (za trzecie miejsce przyznawano wówczas srebrny medal, za czwarte - brązowy).

Srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976), gdzie zdobył tytuł króla strzelców. Jan Domarski to z kolei ten piłkarz, który uciszył trybuny Wembley, strzelając Anglikom gola. Gol ten przesądził o awansie Polaków do mistrzostw świata w Niemczech. Bramka Domarskiego trafiła na listę pięćdziesięciu najważniejszych bramek w historii piłki nożnej, sporządzoną przez prestiżowy dziennik The Times. Drugim piłkarzem, który wówczas wystąpił na Wembley jest Bulzacki.

- Zaraz na początku dostałem kartkę. To był faul taktyczny. Clarke chciał mnie obiec, ale wiedziałem, że nie mogę na to pozwolić. Trzy minuty przed końcem wybijałem piłkę z linii bramkowej. Był strzał przy słupku i jakimś cudem mi się udało. Później dali nam parę funtów i Londyn był nasz - wspomina tamten występ Bulzacki. Bramkarzem drużyny gwiazd będzie Jacek Przybylski, który swoje największe dokonania odniósł w zespole Lecha Poznań.

W "Kolejarzu" spędził aż sześć sezonów i zdobył z nim mistrzostwo kraju. Pojawią się także bracia Józef i Ryszard Robakiewicze, wujkowie Pawła Golańskiego. Natomiast Adam Kryger występował m.in. w takich klubach jak Szombierki Bytom, Ruch Chorzów, Polonia Warszawa, KFC Eeklo (Belgia), Polonia Bytom, Lech Poznań, czy Dyskobolia Grodzisk i Widzew Łódź. W Szczecinku pojawi się również Dariusz Adamczuk były reprezentant Polski i gracz szczecińskiej Pogoni.

Na swoim koncie ma także występy w Eintrachcie Frankfurt, Dundee F.C., Udinese Calcio oraz CF Os Belenenses i Glasgow Rangers. Obok niego pojawi się jeszcze dwóch byłych graczy Dumy Pomorza - Paweł Kaczorowski, który rozegrał 14 meczów w reprezentacji oraz Mariusz Kuras. Ten ostatni niemal przez całą swoją karierę piłkarską (z roczną przerwą na epizod w lidze izraelskiej w klubach Maccabi Jaffa i Shimshon Tel-Awiw) pozostał wierny szczecińskiemu klubowi, w barwach którego występował aż do zakończenia kariery w 1999 r. Popularny "Mario" w granatowo-bordowych barwach rozegrał rekordową w skali klubu liczbę 430 spotkań (300 w pierwszej i 130 w drugiej lidze) w ciągu 17 lat gry. Obecnie jest trenerem Kotwicy Kołobrzeg.

Przedstawmy także zespół Reprezentacji Szczecinka. Jego barw bronić będą: Dariusz Bartolewski, Artur Bugaj, Tomasz Bykowski, Mariusz Celej, Marek Gęsior, Marek Grochowski, Zdzisław Jaroszyński, Mariusz Juskowiak, Andrzej Kieda, Grzegorz Kubiak, Szymon Ochocki, Ireneusz Pacek, Mariusz Pacek, Dariusz Podgórski, Daniel Rak, Dariusz Sołonowicz i Piotr Misztak. Trenerem tego zespołu będzie Kazimierz Lis, a kierownikiem Leszek Mikołajczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!