Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedna chwila może zmienić całe życie. Startuje Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Co roku w ramach Festiwalu w Koszalinie goszczą aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, krytycy filmowi, wykładowcy, ludzie kultury i mediów. Małe Festiwale „Ty i Ja” odbywają się w ponad trzydziestu miejscowościach, a festiwalowe filmy wyświetlają kina studyjne największych miast.
Co roku w ramach Festiwalu w Koszalinie goszczą aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, krytycy filmowi, wykładowcy, ludzie kultury i mediów. Małe Festiwale „Ty i Ja” odbywają się w ponad trzydziestu miejscowościach, a festiwalowe filmy wyświetlają kina studyjne największych miast. Radek Koleśnik
Czterdzieści filmów dokumentalnych, fabularnych i amatorskich produkcji z całego świata, a do tego spotkania, koncerty i wystawy. We wtorek, 6 września, w Koszalinie rozpocznie się Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

Festiwal niepełnosprawności mówi językiem kultury - w tym roku pod hasłem „Jedna chwila…”. Jedna chwila może zmienić całe życie, a Integracja od 19 lat uczy, że życie można zacząć wiele razy. Ważne, by nie być w tym samemu. By się integrować.
Do 10 września o statuetki Motyla 2022 powalczy 15 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 6 amatorskich. W jury konkursu zasiądą: Piotr Głowacki (przewodniczący), Bartosz Blaschke, Anna Dzieduszycka oraz Iwona Siekierzyńska.

Co ciekawe, Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” „europejski” jest tylko z nazwy, bowiem pokazuje filmy z całego świata. W tegorocznej odsłonie m.in. z Iranu, Indii, Brazylii, Nepalu, Tajwanu, ale też Hiszpanii, Francji, Holandii i – oczywiście – z Polski.

Impreza integruje wiele dziedzin sztuki. Inauguracji (wtorek, 6 września, godz. 17, kino Alternatywa) towarzyszyć będą wystawy fotografii oraz koncert Grzegorza Płonki. Na deser film „Sonata” i spotkanie z ekipą filmową – Bartoszem Blaschke, Grzegorzem Płonką, Michałem Sikorskim i Łukaszem Similatem.

7 września filmy konkursowe można będzie oglądać w blokach o godz. 9.30 i 12. O godz. 18.30 pokazany zostanie „Antybohater”, a o godz. 20 (poza konkursem) film „Wszystko poszło dobrze”. W programie również konferencja naukowa „Psychologiczne aspekty niepełnosprawności” (godz. 9, Hotel Gromada); spotkanie z Izabelą Sopalską-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa (godz. 10, Zespół Szkół Plastycznych); spotkanie z Piotrem Głowackim (godz. 17, KBP) i rozmowa z autorami projektu „Activ for all" (sala medialna, godz. 18).

W czwartek, 8 września, warto zarezerwować czas na warsztaty savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością (sala medialna, godz. 13) oraz spotkanie z Anną Dzieduszycką i Iwoną Siekierzyńską (godz. 17). Filmy konkursowe można będzie oglądać w blokach o godz. 9.30, 12 i 13.45. Godz. 18.30 – „Pisklaki”, godz. 20 – poza konkursem „Cyrano”.

Finał festiwalu w piątek, 9 września. Filmy konkursowe zaprezentowane zostaną w blokach o godz. 9.30 i 12. O godz. 18 – poznamy werdykt jury, a wieczór uświetni koncert zespołu Jackpot. Poza konkursem będzie można zobaczyć włoski film „Superbohaterowie”.

Na sobotę, 10 września, zaplanowano seanse filmów „Jestem Greta”, „Księgarnia w Paryżu” i „3% światła” (od godz. 10).
Wszystkie filmy można będzie zobaczyć w kinie Alternatywa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp na projekcje oraz wszystkie wydarzenia towarzyszące będzie darmowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera