Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedz zdrowo z Olgą Chaińską. Jeśli pijesz, rób to z głową. Alkohol i jego wpływ na zdrowie

Izabela Mortas
W nadmiarze szkodzi zdrowiu i utrudnia odchudzanie.  W małych dawkach może mieć korzystny wpływ
W nadmiarze szkodzi zdrowiu i utrudnia odchudzanie. W małych dawkach może mieć korzystny wpływ archiwum
Nie chodzi o to, by całkowicie unikać alkoholu, lecz nauczyć się rozsądnie go spożywać. Jak to zrobić? Radzi Olga Chaińska, nasz ekspert - dietetyk i trener personalny, właścicielka klubu Expert Fitness w Kielcach.

Wielu z nas ma ochotę od czasu do czasu napić się alkoholu. I nie ma w tym nic złego, jeśli zdarza nam się to rzeczywiście raz na jakiś czas, a nie codziennie. - Sporadyczne wypicie alkoholu w umiarkowanych ilościach nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla naszego organizmu, w przeciwieństwie do popijania procentowych trunków regularnie. Codzienne picie alkoholu nawet w małych ilościach może prowadzić do nałogu i powolnego niszczenia wątroby - mówi Olga Chaińska.

Co się dzieje po spożyciu alkoholu w naszym organizmie? - W wyniku jego trawienia powstaje substancja toksyczna - aldehyd octowy, która jest obciążeniem dla wątroby. Alkohol powoduje zwiększenie diurezy, a tym samym usuwanie składników mineralnych z organizmu. Część alkoholu trafia do serca, a następnie do płuc, skąd może być wydalone około 2-10 procent. Dalej alkohol trafia z powrotem do serca i przez układ krwionośny do wszystkich organów wewnętrznych, w tym do mózgu. Alkohol krąży we krwi w postaci niezmienionej do czasu, aż zostanie metabolizowany przez wątrobę - przybliża nasza ekspertka.

Jak to się dzieje, że będąc na diecie odchudzającej, trzymając się zalecanych posiłków i ich regularności, nasza tkanka tłuszczowa wzrasta? Może być to wina alkoholu. Podczas jego  picia organizm zajmuje się trawieniem najpierw alkoholu, ponieważ nie potrafi go magazynować, a dopiero później trawieniem innym posiłków. Metabolizm zwalnia, składniki z pożywienia nie zostają wykorzystane jako energia dla organizmu, lecz zmagazynowane jako materiał zapasowy w postaci tkanki tłuszczowej.>>>Wskazówki dotyczące picia alkoholu w trakcie trwania diety - zobacz na kolejnych slajdach>>>Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Alkohol na diecie – jak i co pić, aby nie przytyć? [WSKAZÓWKI]

Aby kontrolować spożycie alkoholu, należy pamiętać o kulturze picia, która polega na przestrzeganiu kilku zasad. Mogą one skutecznie zmniejszyć szkodliwy wpływ alkoholu na nasz organizm. Najważniejsze jest, aby podczas picia alkoholu spożywać posiłki. Oczywiście, nie chodzi tu o chipsy czy słodkie przekąski, lecz o konkretny posiłek, na przykład sałatkę mięsno-warzywną czy kanapki. Ważne jest także, aby w trakcie picia alkoholu na bieżąco uzupełniać wodę, by się nie odwodnić.

Jak alkohol wpływa na metabolizm? O ile osoby zdrowe, które nie zmagają się z nadmiernymi kilogramami, mogą sobie pozwolić na lampkę wina czy kieliszek wódki, o tyle osoby odchudzające się powinny szczególnie na to uważać. - Alkohol jest kaloryczny i spowalnia metabolizm. Pamiętajmy, że to puste kalorie, które nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, uczucia sytości. Po wypiciu 2 lampek wina nie poczujemy się syci, a po zjedzeniu kromki chleba z wędliną i warzywami o tej samej kaloryczności już tak - zaznacza Olga.

Każdy alkohol pobudza też apetyt. Jak wynika z badań, napój procentowy wypity 30 minut przed posiłkiem powoduje zwiększenie spożycia jedzenia w tym posiłku. Wypicie piwa powoduje natychmiastowy wzrost poziomu glukozy i insuliny we krwi, a tu już krok od gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Jak pokazują badania, statystyczny Polak wypija rocznie 10,3 litra alkoholu. W pierwszej kolejności sięgamy po piwo, w drugiej po drinki na bazie wódki, a w następnej po wino. W ostatnich latach widać też tendencję wzrostową, po alkohol sięgamy częściej niż 25 lat temu. Okazuje się również, że alkohol odpowiada obecnie za wyższą liczbę zgonów niż choroby HIV, AIDS czy zapalenie płuc. Ile kalorii mają alkohole? >>>ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Ile kalorii ma piwo, kieliszek wina lub wódki? Sprawdź ...

Kac - dlaczego boli nas głowa?

Kac jest wywołany substancją toksyczną - aldehydem octowym, związkiem, który jest produktem metabolizmu alkoholu. Spożycie dużej ilości alkoholu powoduje odwodnienie organizmu poprzez rozregulowanie prawidłowej absorpcji wody w nerkach, która prowadzi do częstego oddawania moczu. Najwięcej wody znajduje się w mózgu i to on najbardziej cierpi z powodu odwodnienia, kurczy się wtedy. Stąd poranne bóle głowy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!