Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Daroszewski

(r)
Jerzy Daroszewski
Jerzy Daroszewski
Jerzy Daroszewski był jedynym mieszkańcem Szczecinka, który brał udział w bezpośrednich walkach powstańczej Warszawy w 1944 roku. Dawnego powstańca zgłoszono do naszego plebiscytu "Człowiek 700-lecia Szczecinka".

Jerzy Daroszewski urodził się w 1927 roku w Strzyżykach na Kujawach. W Szczecinku osiadł w roku 1958. Wcześniej pracował w okolicznych szkołach w Pniewie, Lotyniu i Grąbczynie koło Wierzchowa. Historia życia pana Jerzego jak w soczewce skupia burzliwą historię polski w XX wieku.

W czasie okupacji Jerzy Daroszewski został złapany w łapance ulicznej i wysłany na roboty przymusowe do Austrii. Pracował w winnicach. Uciekł po kilku tygodniach i wrócił do Polski. W kraju został łącznikiem słynnego Kedywu, czyli Kierownictw Dywersji Armii Krajowej. Miał wówczas zaledwie kilkanaście lat. Był też członkiem harcerskich Szarych Szeregów.

W konspiracji nosił pseudonim "Dorsz". W czasie Powstania Warszawskiego był listonoszem, doręczał prasę, był sanitariuszem. Pod koniec walk wraz z równie młodymi kolegami trafił do bojowej kompanii kapitana Kazimierza Leskiego "Bradla". Po upadku powstania wraz z kilkunastoma rówieśnikami został załapany przez Niemców i był już wieziony do obozu przejściowego dla cywilów wypędzonych ze stolicy.

Po raz kolejny uciekł z rąk oprawców. Tym razem do rodziny. Po wojnie uznany za obszarnika, bo babcia w testamencie zapisała mu jezioro Orle. W roku 1949 wraz z ojcem przyjechał na Ziemie Zachodnie i zamieszkał w Ustroniu Morskim. Tu też zaczął pracę jako nauczyciel. Rok później przeprowadził się do powiatu szczecineckiego.

W Szczecinku uczył w Szkole Podstawowej nr 1 i potem aż do emerytury w Liceum Ogólnokształcącym im. księżnej Elżbiety. Jego pasją była praca z młodzieżą i harcerzami. Uhonorowany Warszawskim Krzy-żem Powstańczym, Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznakami "Zasłużony Pracownik Łączności" i odznaką "Syna Pułku". Zmarł w roku 2003.

Informacje o panu Jerzym podał nam Kazimierz Margol, który też zgłosił go do naszego plebiscytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!