Jeśli ktoś całe życie spędził w książkach, by wynaleźć lek, zaufajmy mu

Materiał informacyjny Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Żaden człowiek nie jest alfą i omegą w każdej dziedzinie. Ekspertom należy się szacunek i zaufanie. Spójrzmy na USA. Nikt nie podważa opinii doktora Fauciego, doradcy medycznego prezydenta – podkreśla Zosia Karbowak. Fot. Radek Koleśnik
- Żaden człowiek nie jest alfą i omegą w każdej dziedzinie. Ekspertom należy się szacunek i zaufanie. Spójrzmy na USA. Nikt nie podważa opinii doktora Fauciego, doradcy medycznego prezydenta – podkreśla Zosia Karbowak. Fot. Radek Koleśnik
Udostępnij:
Rozmowa z Zosią Karbowiak, wokalistką, kompozytorką, multiinstrumentalistką, producentką muzyczną, nauczycielką i pedagogiem między innymi w Centrum Kultury w Sianowie.

Śmiało można powiedzieć, że jesteś „adwokatką” szczepień ochronnych przed COVID-19. W mediach społecznościowych pochwaliłaś się przyjęciem trzeciej dawki. Zresztą o szczepieniach piszesz sporo.

Jestem „adwokatką szczepień”, bo uważam, że jeśli myślący człowiek zabiera samochód na przegląd i stosuje się do zaleceń mechanika, wymienia filtr, olej, czy klocki hamulcowe, bo tak radzi fachowiec, to w identyczny sposób powinniśmy dbać o zdrowie. Swoje własne i społeczeństwa, w którym żyjemy.

Jednak część osób czuje się ekspertami. A to w dziedzinie polityki, a to ekonomii, oczywiście w sporcie i zdrowiu. Rozmawiasz z ludźmi o różnych podglądach. Z czego może wynikać ich opór przed szczepieniem?

Z lęku. Najczęściej jest on powodowany brakiem wiedzy.

Zdarza Ci się wyjaśniać, tłumaczyć?

Staram się być grzeczna i nie wpływać na inne osoby. Szczególnie, kiedy nie mają argumentów do dyskusji. Usłyszałam na przykład: „moje ciało, mój wybór”. Zdanie, jakie niektórzy wypowiadają tylko wtedy, gdy odpowiadają im okoliczności i kontekst dotyczący praw człowieka. Nie odzywam się, bo takim osobom wtedy wystawiają się jeszcze dłuższe kolce. Co istotne, do przeciwników szczepień nie trafiają argumenty poparte dziesiątkami lat dorobku naukowego. W naszym kraju obowiązuje lista kilkunastu szczepień obowiązkowych, między innymi na polio, odrę, świnkę, różyczkę. Uważam, że szczepienie przeciw COVID-19 również powinno się na niej znaleźć. Ludzkość zmierzyła się z ospą, z hiszpanką, której druga fala zabiła sto milionów ludzi. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że szykuje nam się to samo.

Pracujesz przede wszystkim w gminie Sianów. Mieszkańcy nie są szczególnie chętni, by się szczepić. Dwie dawki przyjęło 48 proc. osób, co jest najgorszym wynikiem w powiecie koszalińskim i jednym z gorszych w całym województwie. Rozmawiasz z mieszkańcami o szczepieniach?

Nie agituję, ale podaję konkretny przykład. Moja najstarsza córka przeszła COVID-19 dwukrotnie. Najpierw zachorowała jeszcze zanim szczepienia były ogólnodostępne. Przeszła go dość lekko, choć kaszlała przez pół roku. W czerwcu, tydzień po szczepieniu, zaraziła się ponownie. Jej organizm był tak osłabiony, że zakażeniu towarzyszyło bakteryjne zapalenie płuc. Wylądowała w szpitalu pod maszynami. Teraz córka czeka na trzecią dawkę.

Była w szpitalu daleko od domu, w Anglii, gdzie studiuje.

To było najgorsze uczucie w moim macierzyństwie. Nie miałam możliwości ani do niej pojechać, ani jej tu ściągnąć. Córka nie była w stanie ze mną rozmawiać. Codziennie przez wiele godzin czekałam na kontakt z lekarzem. Dziś czuje się dobrze, choć wciąż kaszle i będzie tak jeszcze długo, bo choroba zniszczyła jej płuca.

Osoby, które się nie zaszczepiły, obawiają się zdrowotnych skutków szczepionki.

Ja też je miałam. Spuchła mi ręka. Na skali plusów i minusów nie miało to najmniejszego znaczenia, a to jest właśnie 99,9 proc odczynów poszczepiennych.

W mediach społecznościowych piszesz czasem o sytuacji w kraju. Pisałaś, że przez osoby, którzy bez powodu się nie szczepią, inne, jak choćby twój tata, muszą miesiącami czekać na planowane zabiegi, nieraz ratujące życie. Zamykane są oddziały specjalistyczne, aby tworzyć te covidowe. Zastanawiam się, jak trafić do ludzi, żeby zaufali specjalistom.

Po coś na świecie jest pewna hierarchia. Ludzie robią profesury, habilitacje, doktoryzują się na przykład w dziedzinie medycyny, żebym ja, Zosia Karbowiak, muzyk, mogła posłuchać autorytetów, decydując o zdrowiu. Nie robić z siebie autorytetu, tylko korzystać z doświadczenia i wiedzy ekspertów. Posługuje się trzema językami obcymi, czytam online wiele periodyków medycznych, a w nich znajduję matematyczne wyliczenia, które do mnie przemawiają. To proste.

Dużo w Tobie pokory.

Raczej realizmu. Wierzę, że jeśli ktoś spędził życie w książkach, poświęcił je, by stworzyć lek na to, co nam dolega, to powinniśmy go posłuchać.

Jakie najgłupsze stwierdzenie usłyszałaś od przeciwnika szczepień?

Usłyszałam, że jeśli ja noszę maseczkę, to on nie musi się szczepić.

Gdzie tu logika? Jak na to odpowiedzieć?

Dlaczego zapinasz pasy w samochodzie?

Dla bezpieczeństwa.

Ale po co, skoro ja mam w swoim poduszki powietrzne… Zależność jest dokładnie taka sama.

Koncertujesz nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Jak z pandemią radzą sobie na przykład Duńczycy?

To naród bardzo zdyscyplinowany. Kiedy królowa mówi, że zależy jej na zjednoczeniu w walce z pandemią, Duńczycy jej słuchają. Jeśli nie można wchodzić do sklepu bez maseczki, to nikt nie wchodzi bez maseczki. Jeśli do pubu można wejść z corona pass, to każdy okazuje dokument. Kiedy w grudniu graliśmy koncert, oprócz corona pass musieliśmy zrobić testy antygenowe. Darmowe od początku pandemii w kilku punktach w każdym mieście. Dostępne bez skierowania. W Polsce mieszka pięć razy więcej ludzi niż w Danii. Jeśli u nich z powodu zakażenia koronawirusem dziennie umierają cztery osoby, u nas powinna ta liczba wynosić około 20, a nie 500 czy 600. Jesteśmy krajem pogardy dla ludzkiego życia.

Rozmawiała Joanna Krężelewska

„Partnerem materiału jest Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie