Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest 200 nowych dawców. Akcja rejestracji dawców na Politechnice Koszalińskiej

Marzena Sutryk [email protected]
W środę ale też czwartek, w kampusach Politechniki Koszalińskiej przygotowano specjalne stanowiska, gdzie można zarejestrować się w banku potencjalnych dawców szpiku.
W środę ale też czwartek, w kampusach Politechniki Koszalińskiej przygotowano specjalne stanowiska, gdzie można zarejestrować się w banku potencjalnych dawców szpiku. archiwum
W środę rozpoczęła się na Politechnice Koszalińskiej dwudniowa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Zgłosiło się aż 200 studentów. Kto nie zdążył skorzystać z okazji, może zgłosić się jeszcze w czwartek .

"Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie" - pod takim hasłem ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski połączyło siły, aby pomóc chorym na raka krwi.

Po raz kolejny w akcję na rzecz rejestracji dawców szpiku włączyli się też studenci Politechniki Koszalińskiej.
W środę przez niemal cały dzień, gdy trwały zajęcia na uczelni, można było się rejestrować w banku dawców. Co ważne, mogą się też zgłaszać inni chętni, nie tylko studenci.

Akcja, którą organizuje Fundacja DKMS pod hasłem "Wspólnie przeciw białaczce", będzie też prowadzona w czwartek w godzinach 11 - 18, w kampusach uczelni przy ul. Śniadeckich 2, Kwiatkowskiego 6E, Racławickiej 15 - 17 (w każdym z obiektów akcja będzie prowadzona w holu).

- Nie trzeba nawet mieć przy sobie dowodu osobistego, wystarczy, gdy chętny będzie pamiętał pesel - mówi wolontariuszka Natalia Czaplińska. - Nie trzeba też zabierać ze sobą żadnego zaświadczenia o stanie zdrowia. Trzeba natomiast już tu na miejscu odpowiedzieć na kilka pytań, właśnie o stan zdrowia, wagę, wiek, przebyte choroby, czy ktoś robił w ostatnim czasie piercing, tatuaż albo makijaż permanentny - to nie są przeciwwskazania, ale trzeba o tym poinformować. Podobnie, jak o lekach, które się przyjmuje, czy o tym, że jest się w ciąży. Na miejscu trzeba wypełnić formularz, ale to nie trwa długo. Podobnie, jak długo nie trwa pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Tu u nas każdy dostanie niezbędny do tego pakiet.
Przypomnijmy, zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów.

W trzy miesiące od rejestracji każda osoba, która się zgłosiła, otrzyma kartę dawcy. - Potem już trzeba czekać na telefon, a ten może zadzwonić w każdej chwili, każdego roku, do 60. roku życia - mówi Natalia Czaplińska. - Dlatego decyzję o rejestracji trzeba podjąć świadomie, po przemyśleniu sprawy, aby potem nie wycofywać się, gdy zadzwoni ktoś z Fundacji z wiadomością, że jest biorca, który potrzebuje naszej pomocy. Tu chodzi o ludzkie życie.

Kontakt 606 724 191 - to numer telefonu, pod którym można uzyskać wszelkie wyjaśnienia w razie wątpliwości, m. in. o tym, jak wygląda przeszczep.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!