Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest mniej krwiodawców, a krew wciąż tak samo potrzebna

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Fot. Joanna Krężelewska
W związku z epidemią koronawirusa spadła liczba honorowych krwiodawców. Krew do ratowania zdrowia i życia pacjentów jest niezbędna, dlatego centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe środki ostrożności i wciąż działają.

W koszalińskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krew oddaje dziennie średnio od 20 do 40 dawców. We wtorek było ich zaledwie kilku. O podobnej sytuacji informują na stronach internetowych oddziały w całej Polsce. Świat zmaga się z epidemią koronawirusa, ale... pacjenci wciąż chorują. Dochodzi do wypadków komunikacyjnych, przeprowadzane są operacje. – W szpitalach przekładane są terminy planowych zabiegów, jednak wielu z nich, przede wszystkim ratujących życie pacjentów, zmienić się nie da. To oznacza, że krew, której przecież nie można niczym zastąpić, jest wciąż potrzebna – akcentuje Ewa Kłosińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

Terenowe oddziały krwiodawstwa działają, w regionie można też odwiedzić punkty mobilne. Mogą się do nich zgłaszać zdrowi dawcy, którzy w ostatnim czasie nie podróżowali do innych krajów oraz nie mieli kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną. Osoby z grup ryzyka powinny zostać w domach.

– W centrach krwiodawstwa i naszych terenowych oddziałach wprowadziliśmy dodatkową selekcję dawców. Przeprowadzamy poszerzony wywiad, mierzymy im temperaturę. Dodatkowe środki ostrożności dotyczą też naszych pracowników – podkreśla Ewa Kłosińska, dyrektor RCKiK w Szczecinie. – Warto zajrzeć na naszą stronę internetową, na której można znaleźć szczegółowe informacje o tym, kto może oddać krew. Apelujemy do zdrowych osób, które nie są w grupie ryzyka i które nie mają kontaktu z osobami z takich grup, o oddawanie krwi. Jest ona potrzebna szczególnie teraz.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa można też znaleźć informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. W zapasach jest najmniej grupy AB RhD- i 0 RhD-, jednak potrzebne są wszystkie grupy. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD-, gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

Krew lub jej składniki mogą oddawać zdrowe osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Adresy, numery kontaktowe, godziny otwarcia terenowych oddziałów – znajdziecie na stronie www.krwiodawstwo.szczecin.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera