Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wykonawca remontu Reduty Morast. Relikt twierdzy wróci do świetności za 5,7 mln zł

mon
Reduta Morast
Reduta Morast Monika Makos
Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg w środę podpisał umowę z firmą, która odrestauruje Redutę Morast. Żeby znaleźć chętnego na to zlecenie, potrzebne były dwa przetargi. To i tak szybko.

Kłopoty z przetargami już od dłuższego czasu ma Urząd Miasta. Żeby znaleźć chętnych na miejskie zlecenia budowlane, przetargi trzeba powtarzać wielokrotnie. To samo wróżono Zarządowi Portu Morskiego, który w styczniu ogłosił przetarg na modernizację Reduty Morast. Obawy były tym bardziej zasadne, że projekt przewiduje również prace konserwatorskie przy tym zabytku. W pierwszym przetargu nie wpłynęła żadna ofert, ale już w drugim dwie.

- Korzystniejsza z ofert opiewała na kwotę brutto 5 milionów 773 tysięcy złotych - informują w Zarządzie Portu Morskiego.
Ta kwota jest jednak dużo wyższa niż pierwotnie zakładano. I to o blisko 3 milony złotych. Dlatego spółka, wspólnie z prezydentem Kołobrzegu, który pełni rolę jej właściciela, podjęła decyzję o dofinansowaniu inwestycji w kwocie 2 mln 927 tysięcy złotych netto. Udział własny samego ZPM będzie wynosił 928 tysięcy złotych.
Prace przeprowadzi korporacja budowlana „Doraco” Sp. z o.o. Mają one zakończyć się do 30 września tego roku.
Przypomnijmy, że celem całego zamierzenia inwestycyjnego jest odtworzenie Reduty Morast do jej historycznego wyglądu z połowy XIX wieku. Projekt został opracowany w oparciu o mapy i dokumentację archiwalną przebudowy Reduty z 1849 roku.
I tak, na wzór tych starych projektów budowlanych, ziemne wały okalające ceglany obiekt zostaną podniesione o ponad dwa metry. Ale zakres robót jest dużo większy. W sąsiedztwie Reduty przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc, do których będą mogły cumować jachty.

- Zostaną wykonane dwa rodzaje prac - zdradza szczegóły Artur Lijewski. - Pierwsze będą dotyczyły robót hydrotechnicznych, związanych z redutą od strony wody. Zostanie zdemontowany pomost okalający wały. W to miejsce zostanie wbita ścianka stalowa szczelna z oczepem betonowym, do tego będzie przyczepiony pomost tak, żeby mogły tam cumować jednostki pływające. Same wały zostaną oczyszczone z drzew, które dzisiaj tu rosną, zostaną uzupełnione ubytki, wał zostanie podniesiony o dwa metry zgodnie z dokumentacją, którą mamy z 1849 roku. Fasada jak i wnętrza w dawnym forcie Morast zostaną osuszone, odsolone, oczyszczone z glonów, grzybów i porostów. Cegły i kamienie fasady zostaną wzmocnione, a część z nich będzie wymieniona wraz z fugami. Przeprowadzone zostaną rekonstrukcje zniszczonych elementów.

Reduta powstała w latach 70-tych XVIII wieku. Wzniesiona została pod wpływem francuskiej szkoły fortyfikacyjnej. Ma kształt pięcioboku. Składa się z wału ziemnego, ceglanego muru od strony miasta, do którego przylegają cztery budynki (jeden duży i trzy małe) oraz rowu wypełnionego wodą Parsęty (zachowanego tylko częściowo).

Wszystko wykonane zostało z cegły, na kamiennej podmurówce i przykryte ziemią.

Zobacz także: Koszalin: Konferencja dotycząca Dni Koszalina 2018

POLECAMY:

Stanisław Gawłowski w areszcie śledczym w Szczecinie

Wypadek na ul. Gdańskiej w Koszalinie [zdjęcia]

Czepkowanie studentów pielęgniarstwa w PWSZ w Koszalinie

Gorący weekend w "Prywatce" w Koszalinie

Niedzielna giełda w Koszalinie. Chętnych do zakupów nie brakowało

44. edycja Rajdu Monte Karlino za nami

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo