Judo Koszalin jest potęgą (zobacz film)

(wok)
Wojciech Kukliński
Koszalińscy judocy zdominowali mistrzostwa Polski młodzików. Drużyna gwardzistów po dwudziestu pięciu latach znów stanęła na podium tej najważniejszej w kraju imprezie.

Mistrzostwa kraju młodzików odbyły się w Pile. Do walki przystąpiło aż 256 zawodników. Sensacją imprezy okazały się judoczki Klubu Sportowego Judo Gwardia Koszalin. Podopieczne trenera Cezarego Wojniusza w łącznej punktacji zajęły drugie miejsce. O pół punktu wyprzedziły je tylko reprezentantki UKS Warszawa. Na tym nie koniec koszalińskich sukcesów. Trzecią pozycję wywalczyły bowiem reprezentantki koszalińskiego Samuraja.

- Tak dobry wynik był szokiem dla trenerów innych ekip. Na drużynowy medal mistrzostw polski Gwardia czekała aż dwadzieścia pięć lat. Ostatni zdobyli nasi juniorzy, którzy w mistrzostwach kraju zajęli pierwsze miejsce - mówi Wojniusz. - Warszawski klub zgromadził szesnaście punktów i wyprzedził Gwardię o pół, a Samuraja o jeden punkt. Razem oba koszalińskie kluby w Polsce stanowią potęgę - powiedział Andrzej Adamski, prezes Zachodniopomorskiego Związku Judo.

Znakomity występ zanotował Norbert Paszkowski. Gwardzista walcząc w kategorii wagowej do 81 kg wywalczył tytuł mistrza Polski. - Norbert wygrał pewnie cztery walki. Na to złoto czekaliśmy w klubie pięć lat. Poprzednio mistrzem kraju został w 2004 roku Łukasz Laskowski - przypomina Marian Standowicz, olimpijczyk i trener gwardyjskich judoków. Srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski zdobył Robert Grzegorczyk (samuraj Koszalin), który walczył w wadze do 24 kg. W zmaganiach młodzików wziął także udział gwardzista Kamil Ciesiołkiewicz, który w wadze do 46 kg uplasował się na siódmej pozycji.

Wicemistrzynią kraju została Sandra Lickun (61 kg, Gwardia),Także srebrny medal wywalczyła Martyna Matyszczuk z Samuraja Koszalin. Podopieczna trenera Doroty Szymańskiej rywalizowała w wadze do 70 kg. na piątych miejscach swój udział w mistrzostwach zakończyły: Małgorzata Głowacka (52 kg, Olga Woroch (57 kg) - obie Gwardia i Helena Astronowicz (+70 kg) - Samuraj. Na siódmym miejscu swoją rywalizację zakończyła Aleksandra Gadomska (44 kg, Gwardia). Siódme miejsca zajęła również Martyna Krawczuk (40 kg) i Paulina Kubiak (52 kg) - obie Samuraj.